G DATA Total Security 2018

G DATA Total Security

W skrócie:

Recenzja oprogramowania antywirusowego G DATA Total Security.

Zalety:

  • Dwa silniki skanujące
  • Moduły pomocnicze
  • Wydajność ochrony

Gdy na świecie co 10 sekund pojawia się nowe złośliwe oprogramowanie kompletny pakiet bezpieczeństwa taki jak G DATA Total Security staje się nieodzownym „muszę mieć” na każdym komputerze z Windows. Niemiecka solidność, potwierdzona niezależnymi testami i połączona z polskim wsparciem, stanowi ciekawą alternatywę dla konkurencyjnych produktów rozwijanych w innych krajach.

G DATA Total Security 2018

Wyróżnikiem oprogramowania G DATA jest zaawansowana technologia antywirusowa z dwoma silnikami skanującymi oraz modułami pomocniczymi, w tym kontroli aplikacji i firewallem, zapewniającymi ochronę przed różnego typu zagrożeniami takimi jak exploity i ransomware. Potwierdzeniem skuteczności oprogramowania antywirusowego G DATA są wysokie oceny i nagrody w testach AV-TEST i AV-Comparatives.

Jak przystało na nowoczesny pakiet zabezpieczeń, G DATA Total Security zapewnia wymagany poziom ochrony prywatności użytkowników. Moduł BankGuard, w połączeniu z konfigurowalnym modułem Keylogger Protection, chroni przed nadużyciami i próbami wyłudzenia danych, pozwalając poczuć się bezpiecznie w trakcie korzystania z bankowości oraz robienia zakupów online.

W wersji dla domu oprogramowanie dostępne jest w trzech wariantach: podstawowym AntiVirus oraz pakietów zabezpieczeń Internet Security oraz testowanego przez nas Total Security. Ten ostatni wyposażono w dwie istotne funkcje: rozszerzoną kontrolę urządzeń oraz menedżera. Warto za nie dołożyć 10 zł w porównaniu z ceną pakietu Internet Security.

Mechanizmu kontroli urządzeń nie należy tutaj mylić ze skanowaniem nośników dołączanych do komputera. Taka opcja dostępna jest standardowo już w podstawowej wersji antywirusa. Kontrola urządzeń w pakiecie Total Security pozwala określić, kto i na jakich zasadach może korzystać z zewnętrznych urządzeń takich jak dyski twarde, napędy optyczne oraz nośniki USB.

W ten sposób możemy ograniczyć dziecku możliwość odtwarzania filmów DVD, a koleżance z pokoju obok zezwolić na korzystanie z pendrive’a, ale tylko w trybie do odczytu. Menedżer haseł pozwala zaś zapanować nad setkami haseł używanymi do logowania się na stronach WWW. Wystarczy zapamiętać jedno hasło do sejfu, w którym bezpiecznie przechowywane są wszystkie hasła użytkownika. Wbudowany menedżer płynnie integruje się z przeglądarkami Chrome, Firefox i Internet Explorer.

G DATA Total Security 2018

G DATA Total Security - moduł Centrum zabezpieczeń

G DATA Total Security. Pozostałe funkcje

G DATA Total Security wyposażono w moduł kontroli rodzicielskiej, który chroni dzieci przed dostępem do stron zawierających nieuprawnione treści. Moduł ten pozwala ustalić w jakich godzinach i jak długo dziecko będzie mogło korzystać z komputera oraz internetu. Pewną niedogodnością jest fakt, że reguły definiowane są lokalnie, a rodzic nie ma wglądu w aktywność swoich pociech na odległość np. przez usługę w chmurze.

G DATA Total Security 2018

G DATA Total Security - skanowanie systemu

Oprogramowanie zawiera też kilka dodatkowych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo komputera i przechowywanych na nim danych. Są to m.in.: funkcja szyfrowania, niszczarka oraz moduł kopii zapasowej. Aplikacja umożliwia tworzenie szyfrowanych sejfów (kontenerów) widocznych w systemie jako kolejne dyski twarde. Wszystkie pliki zapisane w sejfie są chronione hasłem.

Z kolei moduł kopii zapasowej umożliwia backup danych na poziomie plików oraz wolumenów. Dane kopii mogą być zapisywane na lokalnych nośnikach, w zewnętrznych lokalizacjach sieciowych lub chmurze Dropbox i Google Drive. W drugim scenariuszu aplikacja pozwala przygotować nośnik startowy i odzyskać pełny system nawet w razie awarii komputera.

G DATA Total Security 2018

G DATA Total Security - optymalizacja systemu

Wisienką na torcie jest moduł Tuner, który pomaga zoptymalizować system pod kątem wydajności i bezpieczeństwa np. wyłączyć obsługę JavaScript w Adobe Readerze, albo pozbyć się niechcianych pasków wyszukiwania i innych uciążliwych dodatków do przeglądarek internetowych.

Całość ukryta została za przyjaznym interfejsem, pozbawionych zbędnych wodotrysków. Czytelny widok podsumowania prezentuje informacje na temat stanu zabezpieczeń komputera. Zielony kolor informuje, że urządzenie jest właściwie chronione.