G.Skill F2-6400CL4D-2GBPK

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Niskie nominalne czasy dostępu
  • Rewelacyjnie podatne na skracanie czasów dostępu

Wady:

  • Do podkręcania wymagają wysokich napięć zasilania

Niektóre z dostępnych na rynku procesorów (m.in. AMD Athlon 64/X2, Intel Pentium Dual Core) uniemożliwiają przy standardowych ustawieniach na pracę pamięci z częstotliwością wyższą niż 800 MHz. W tym przypadku jedyną możliwością podniesienia wydajności pamięci jest skrócenie ich czasów dostępu. Właśnie w przypadku użycia takich procesorów najwięcej skorzystamy z modułów takich jak G.Skill F2-6400CL4D-2GBPK.

Niektóre z dostępnych na rynku procesorów (m.in. AMD Athlon 64/X2, Intel Pentium Dual Core) uniemożliwiają przy standardowych ustawieniach na pracę pamięci z częstotliwością wyższą niż 800 MHz. W tym przypadku jedyną możliwością podniesienia wydajności pamięci jest skrócenie ich czasów dostępu. Właśnie w przypadku użycia takich procesorów najwięcej skorzystamy z modułów takich jak G.Skill F2-6400CL4D-2GBPK. Umożliwiają pracę z częstotliwością 800 MHz przy niskich jak na DDR2 czasach dostępu – 4-4-4-12 (CAS-TRCD-TRP) i niewygórowanym napięciu zasilania 2,0 V. Dzięki temu aplikacje intensywnie korzystające z pamięci operacyjnej komputera mogą działać nieco szybciej. G.Skille są sprzedawane w parach, każdy z modułów ma pojemność 1024 MB. Wyposażono je w aluminiowe radiatory. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi, moduły da się zainstalować na każdej płycie głównej, nawet tej z gęsto upakowanymi gniazdami pamięci czy też mocno przysuniętymi do gniazda procesora. Domyślnie, bez ingerencji w BIOSie komputera pamięci pracują z timingami 5-5-5-15, ale za to wymagają niższego napięcia – 1,8 V. Oczywiście przy takich ustawieniach niższa jest także wydajność całego systemu.

Moduły znakomicie spisały się podczas prób poszukiwania najniższych użytecznych timingów. Jak się okazuje, standardowe 4-4-4-12 to daleko powyżej kresu ich możliwości. Po dość znacznym podniesieniu napięcia – do 2,42 V, moduły pracowały stabilnie przy czasach dostępu 3-3-3-9, czyli minimalnych, jakie da się ustawić na naszej testowej płycie. Także próby uzyskania najwyższej częstotliwości pracy nie wypadły źle – przy napięciu 2,42 V i timingach 5-5-5-18, można osiągnąć 1098 MHz – może wartość nie oszałamia, ale jak widać bez problemu przekracza barierę 1066 MHz, istotną z punktu widzenia posiadaczy platform z droższymi procesorami. Stworzone do pracy z niskimi czasami dostępu moduły G.Skill F2-6400CL4D-2GBPK doskonale wywiązują się ze swojej roli, dysponując przy tym bardzo dużym zakresem ukrytych możliwości.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier