GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier

Laptop GE63VR 7RE RAIDER to propozycja MSI przeznaczona dla graczy z zasobnym portfelem. Cena ma swoje odzwierciedlenie w parametrach poszczególnych podzespołów oraz ogólnej jakości wykonania komputera. Jednak o tym, że jest to notebook wyjątkowy i wyróżniający się z tłumu, stanowią pomniejsze, ale liczne i niezwykle przyjemne detale.

MSI GE63VR 7RE RAIDER wyposażony został w obudowę ze szczotkowanego aluminium, która oprócz stylowego wyglądu zapewnia także znacznie większą wytrzymałość na zarysowania czy uszkodzenia od swoich plastikowych odpowiedników. Całość utrzymano w stonowanej, czarno-czerwonej kolorystyce, urozmaiconej dodatkowo podświetleniem logotypu, portów USB (tylko kolor czerwony) oraz klawiatury (cała paleta barw RGB), która została stworzona przez firmę SteelSeries. Znajdziemy tu więc takie funkcje, jak: możliwość definiowania podświetlenia dla każdego klawisza oddzielnie, opcję programowania jego specjalnych funkcji czy zaawansowany anti-ghosting (prawidłowa identyfikacja do 45 klawiszy wciśniętych jednocześnie). Oczywiście wszystkich zmian w ustawieniach dokonujemy za pomocą specjalnego oprogramowania dostarczanego wraz ze sprzętem (SteelSeries Engine 3).

Obraz i dźwięk

Komputer jest wyposażony w ekran IPS o przekątnej 15,6 lub 17,3 cala, dostępny w dwóch wersjach rozdzielczości: Full HD (1920 x 1080) oraz UHD (3840 x 2160 pikseli). Matryce charakteryzują się wysoką częstotliwością odświeżania (120 Hz) i krótkim czasem reakcji (3 ms).

Zobacz również:

  • Dołącz do drużyny smoka - jak zyskać na zakupie nowego laptopa?
  • Polecane zestawy komputerowe – kwiecień 2023

Producent zadbał także o jakość dźwięku. Zainstalowano tu bowiem dwa duże głośniki oraz tyle samo subwooferów (obsługa niskich tonów). Cały system wspomagany jest dodatkowo oprogramowaniem Nahimic Audio Enhancer 2 odpowiedzialnym za optymalizację dźwięku przestrzennego.

Podzespoły i chłodzenie

Sercem laptopa jest czterordzeniowy procesor z rodziny Intel Kaby Lake – Core i7-7700HQ – wykonany w technologii 14 nm. W testach z wykorzystaniem narzędzia Cinebench wypada o około 10% lepiej niż jego poprzednik Intel Core i7-6700HQ. Do tego dochodzi karta graficzna GeForce GTX 1070 8GB GDDR5, uzyskująca w teście Fire Strike (3D Mark) wyniki na poziomie około 17 500 punktów. Układ jest kompatybilny z technologią Nvidia VRWorks, co sprawia, że laptop możemy określić mianem VR Ready (niskie opóźnienia oraz kompatybilność w trybie plug-and-play z wieloma zestawami gogli do wirtualnej rzeczywistości, jakie są obecnie dostępne na rynku). Podzespoły z najwyższej półki wymagają niezwykle wydajnego chłodzenia. W GE63VR 7RE RAIDER zastosowano autorski system MSI o nazwie Cooler Boost 5. Składają się na niego dwa moduły z wiatrakami Whirlwind Blade oraz siedem oddzielnych ciepłowodów odprowadzających powietrze w czterech kierunkach. W notebooku znajdziemy także 16 GB pamięci RAM DDR4-2400 (maksymalnie do 32 GB) oraz dwa napędy SSD M.2 NVMe funkcjonujące w technologii pamięci masowej Super RAID 4 i osiągające szybkość odczytu danych do 3300 MB/s.

Laptop przyzwoicie prezentuje się pod względem liczby portów. Mamy tu bowiem wyjście HDMI, trzy złącza USB 3.0 i jedno USB 3.1, czytnik kart SD4.0/ SD/MMC oraz gniazdo Mini-DisplayPort.

Oprogramowanie dodatkowe

Cechą szczególną laptopów MSI jest oprogramowanie Dragon Center umożliwiające zarządzanie wieloma funkcjami z poziomu jednego panelu. Użytkownik może wprowadzać zmiany w ustawieniach dotyczących wydajności, trybu chłodzenia, efektów świetlnych, współpracy z urządzeniami mobilnymi czy wybierać predefiniowane tryby „podkręcania” częstotliwości taktowania procesora.

Oprócz autorskiej aplikacji MSI oraz wspomnianego wcześniej oprogramowania SteelSeries znajdziemy tu także XSplit Gamecaster służący do prowadzenia transmisji wideo na żywo.

Dostępność i cena

GE63VR 7RE RAIDER dostępny jest z systemem Windows 10 Home lub Windows 10. Sprzęt pojawi się w sprzedaży pod koniec sierpnia w cenie około 7000 zł.