GO 950 Europe, USA and Canada Traffic

Zalety:

  • Bardzo dobre mapy
  • Usługa IQ Routes
  • Szybkie odnajdywanie i bardzo sprawne utrzymywanie sygnały GPS
  • Sprawnie działająca, rozbudowana funkcja zestawu głośnomówiącego
  • Dobry, czytelny ekran

Wady:

  • Krótki uchwyt do mocowania na szybie
  • Dość wysoka cena

GPS TomTom Go 950 potwierdza dobre opinie o produktach tej firmy. Dobre wykonanie, praktyczna konstrukcja, znakomite mapy i użyteczne funkcje dodatkowe sprawiają, że mimo wysokiej ceny znajdzie on wielu nabywców.

Mimo, że większość producentów stosuje już ekrany 5-calowe TomTom w swoim urządzeniu pozostał przy ekranie o przekątnej 4,3 cala. Byłaby to wada w przypadku urządzanie multimedialnego, ale tego typu funkcji w TomTomie niemal nie ma, a do sprawnego przeglądania map, ekran o mniejszej przekątnej w zupełności wystarcza. Ekran wyświetla łany i bardzo jasny obraz, jest czuły pozwala na precyzyjne sterowanie a automatyczna regulacja jasności doskonale dostosowuje ją do panujących warunków. Na pochwałę zasługuje czytelne menu urządzenia i map.

Obudowę wykonano estetycznie z dobrej jakości materiału. U góry umieszczono przycisk do włączenia a u dołu do podłączenia stacji dokującej znajdującej się w zestawie. Zasilanie przez gniazdo USB umieszczono w uchwycie do mocowania na szybie. Ten ostatni jest bardzo solidny, w miarę łatwy w montażu, zapewnie duży zakres regulacji - niestety jest nieco zbyt krótki.

W urządzeniu zainstalowano 4096 MB pamięci flach i 64 MB pamięci RAM. Dane można też dostarczać na kartach microSD, których gniazdo umieszczono u spodu obudowy. Ponieważ TomTomy działają na systemie Linux, zastosowany 400 MHz procesor doskonale radzi sobie z ich płynną obsługą.

Z tyłu umieszczono duży głośnik, zaś z przodu czuły mikrofon. Ten ostatni służy nie tylko do głosowego sterowania. Dzięki wbudowanemu łączu bluetooth możliwe jest wykorzystanie TomToma jako z zestawu głośnomówiącego. Funkcje współpracy z telefonem są bardzo rozbudowane: można pobrać z niego książkę adresów a nawet wysyłać z pomocą nawigacji wiadomości tekstowe. Działanie zastawu głośnomówiącego jest w miarę sprawne nawet podczas szybkiej jazdy przy większym poziomie hałasu. Dodatkowe funkcje urządzenia to możliwość przeglądania zdjęć i plików tekstowych.

Mapy TomToma należą do jednych z najlepszych. W tym przypadku obejmują one zasięgiem Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę. Ogromna liczba adresów i doskonałe pokrycie sieci drogowej to jej duże zalety. Funkcja IQ Routes pozwala na skorzystanie z z miliardów informacji uzyskanych od innych jej użytkowników. Wbudowany odbiornik TMC pozwala na dodatkowe udoskonalenie trasy w niektórych krajach. Mapy TomTom pozwalają na wybór trasy na kilka sposobów - w tym nawet pieszej i rowerowej. Można samemu nanosić poprawki na mapę i korzystać z bazy poprawek tworzonej przez innych użytkowników. Wszystko to sprawia, że wytyczane trasy są naprawdę bardzo dobre, nie wymagają korekt w czasie jazdy.

Zazwyczaj krótki jest także czas ich wytyczania, jednakże zdarzają się wyjątki. Znalezienie najkrótszej trasy z Warszawy do Lizbony zajęło TomTomowi ponad godzinę, ale trzeba przyznać, że była ona znacznie lepiej dobrana niż w mapach konkurencyjnych.

Odbiornik GPS SiRF Star III w tym przypadku sprawdza się doskonale – sprawnie odnajduje sygnał i rewelacyjnie utrzymuje go podczas jazdy. TomTom Go 950 dzięki wbudowanemu żyroskopowi i czujnikowi przyspieszenia nie gubi się nawet w tunelach, po utracie sygnału GPS.

TomTom Go 950 to znakomity towarzysz podróży: dobrze wykonany z doskonałymi mapami i użyteczną funkcją zestawu głośnomówiącego. Dzięki funkcją IQ Routes i MapShare wytyczane trasy są precyzyjne i dobrze dostosowane do realiów ruchu, nawet w naszym kraju. Wprawdzie cena urządzenia to co najmniej 1100 zł (zalecana przez producenta to nawet 1599 zł ), ale jeżdżący dużo na pewno nie będą żałowali tego wydatku.