GO 950 Europe, USA and Canada Traffic

Zalety:

  • Bardzo dobre mapy
  • Usługa IQ Routes
  • Szybkie odnajdywanie i bardzo sprawne utrzymywanie sygnały GPS
  • Sprawnie działająca, rozbudowana funkcja zestawu głośnomówiącego
  • Dobry, czytelny ekran

Wady:

  • Krótki uchwyt do mocowania na szybie
  • Dość wysoka cena

GPS TomTom Go 950 potwierdza dobre opinie o produktach tej firmy. Dobre wykonanie, praktyczna konstrukcja, znakomite mapy i użyteczne funkcje dodatkowe sprawiają, że mimo wysokiej ceny znajdzie on wielu nabywców.

Mimo, że większość producentów stosuje już ekrany 5-calowe TomTom w swoim urządzeniu pozostał przy ekranie o przekątnej 4,3 cala. Byłaby to wada w przypadku urządzanie multimedialnego, ale tego typu funkcji w TomTomie niemal nie ma, a do sprawnego przeglądania map, ekran o mniejszej przekątnej w zupełności wystarcza. Ekran wyświetla łany i bardzo jasny obraz, jest czuły pozwala na precyzyjne sterowanie a automatyczna regulacja jasności doskonale dostosowuje ją do panujących warunków. Na pochwałę zasługuje czytelne menu urządzenia i map.

Obudowę wykonano estetycznie z dobrej jakości materiału. U góry umieszczono przycisk do włączenia a u dołu do podłączenia stacji dokującej znajdującej się w zestawie. Zasilanie przez gniazdo USB umieszczono w uchwycie do mocowania na szybie. Ten ostatni jest bardzo solidny, w miarę łatwy w montażu, zapewnie duży zakres regulacji - niestety jest nieco zbyt krótki.

W urządzeniu zainstalowano 4096 MB pamięci flach i 64 MB pamięci RAM. Dane można też dostarczać na kartach microSD, których gniazdo umieszczono u spodu obudowy. Ponieważ TomTomy działają na systemie Linux, zastosowany 400 MHz procesor doskonale radzi sobie z ich płynną obsługą.

Z tyłu umieszczono duży głośnik, zaś z przodu czuły mikrofon. Ten ostatni służy nie tylko do głosowego sterowania. Dzięki wbudowanemu łączu bluetooth możliwe jest wykorzystanie TomToma jako z zestawu głośnomówiącego. Funkcje współpracy z telefonem są bardzo rozbudowane: można pobrać z niego książkę adresów a nawet wysyłać z pomocą nawigacji wiadomości tekstowe. Działanie zastawu głośnomówiącego jest w miarę sprawne nawet podczas szybkiej jazdy przy większym poziomie hałasu. Dodatkowe funkcje urządzenia to możliwość przeglądania zdjęć i plików tekstowych.

Mapy TomToma należą do jednych z najlepszych. W tym przypadku obejmują one zasięgiem Europę, Stany Zjednoczone i Kanadę. Ogromna liczba adresów i doskonałe pokrycie sieci drogowej to jej duże zalety. Funkcja IQ Routes pozwala na skorzystanie z z miliardów informacji uzyskanych od innych jej użytkowników. Wbudowany odbiornik TMC pozwala na dodatkowe udoskonalenie trasy w niektórych krajach. Mapy TomTom pozwalają na wybór trasy na kilka sposobów - w tym nawet pieszej i rowerowej. Można samemu nanosić poprawki na mapę i korzystać z bazy poprawek tworzonej przez innych użytkowników. Wszystko to sprawia, że wytyczane trasy są naprawdę bardzo dobre, nie wymagają korekt w czasie jazdy.

Zazwyczaj krótki jest także czas ich wytyczania, jednakże zdarzają się wyjątki. Znalezienie najkrótszej trasy z Warszawy do Lizbony zajęło TomTomowi ponad godzinę, ale trzeba przyznać, że była ona znacznie lepiej dobrana niż w mapach konkurencyjnych.

Odbiornik GPS SiRF Star III w tym przypadku sprawdza się doskonale – sprawnie odnajduje sygnał i rewelacyjnie utrzymuje go podczas jazdy. TomTom Go 950 dzięki wbudowanemu żyroskopowi i czujnikowi przyspieszenia nie gubi się nawet w tunelach, po utracie sygnału GPS.

TomTom Go 950 to znakomity towarzysz podróży: dobrze wykonany z doskonałymi mapami i użyteczną funkcją zestawu głośnomówiącego. Dzięki funkcją IQ Routes i MapShare wytyczane trasy są precyzyjne i dobrze dostosowane do realiów ruchu, nawet w naszym kraju. Wprawdzie cena urządzenia to co najmniej 1100 zł (zalecana przez producenta to nawet 1599 zł ), ale jeżdżący dużo na pewno nie będą żałowali tego wydatku.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier