Gainward GF9600 GT GS 1024M DDR3 256B Dual-DVI HDMI DP OS

Zalety:

  • Duża liczba wyjść
  • Niska cena

Wady:

  • słaba wydajność
  • mocno nagrzewający się układ chłodzenia

Kary graficzne GeForce 9600 GT nie są obecnie szczytem nowości a ich wydajność pozostawia wiele do życzenia. Nabywców mogą jednak zainteresować inne funkcje karty. Tym, którzy nie stawiają wydajności na pierwszym miejscu Gainward proponuje model Gainward GF9600 GT GS 1024M DDR3 256B Dual-DVI HDMI DP OS.

Zacznijmy od opisania układu karty. Jest to znany od bardzo dawna G94 – układ wyposażony w 64 zunifikowane jednostki przetwarzania i 16 potoków renderingu. Rdzeń karty jest taktowany zegarem 750 MHz a shadery aż 1750 MHz. Pamięć ma pojemność 1024 MB, magistralę szerokości 256 bitów i pracuje z częstotliwością 2000 MHz.

Gaiward zdecydował się na zastosowanie dużego systemu chłodzenia. Rozbudowany radiator na układzie i pamięciach, rurki cieplne i duży wentylator powinny radzić sobie znakomicie, ale podczas pracy całość nagrzewa się bardzo mocno.

Wydajność karty jest typowa dla Geforce 9600GT co oznacza, że najnowsze gry da się odpalić płynnie tylko w niższych rozdzielczościach, czasem nawet przy ograniczonych szczegółach. Pobór mocy pod obciążeniem jest dość duży jak na niezbyt wysoką wydajność i wynosi 216 W. W trybie 2D spada on do 126 W (wartości dla całej platformy testowej).

Specjalnością tej karty jest liczba i rodzaj wyjść. Na śledziu zmieściły się dwa DVI, jedno HDMI, DP i SPDIF. Takim bogactwem poszczycić się może mało która karta graficzna.

Czy wyjścia będą wystarczającym wabikiem na klientów? Być może znajdą się nabywcy gdyż karta oferowana jest w cenie około 350 zł. Z drugiej jednak strony za kilkadziesiąt złotych więcej można kupić Radeona HD4770, kartę nieporównywalnie wydajniejszą i bardziej nowoczesną.