Gainward GT240 512M GDDR3 128B (TC) CRT DVI HDMI

Gainward GT240 512M GDDR3 128B (TC) CRT DVI HDMI to jedna z dwóch kart GeForce GT240 Gainwarda jakie mieliśmy okazję testować. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest rodzaj zainstalowanej pamięci – opisywana tutaj karta została wyposażona w pamięć GDDR5.

Układ graficzny NVIDIA GT21 będący sercem kart GeForce GT240 został wyposażony w 96 zunifikowanych jednostek przetwarzania i osiem potoków renderingu. Częstotliwość taktowania rdzenia układu na obu kartach Gainwarda jest taka sama i wynosi 585 MHz. Shadery na wersji z GDDR5 pracują szybciej, ale zaledwie o symboliczne 5 MHz – 1420 MHz. Pamięć na obu kartach ma taką samą pojemność – 512 MB i pracuje na szynie danych o tej samej szerokości – 128 bitów, ale tutaj jest to pamięć GDDR5 o częstotliwości pracy 3600 MHz.

Kartę wyposażono właściwie w komplet wyjść – DVI, D-Sub i HDMI, tak więc będą mogli z niej korzystać bez przejściówek posiadacze niemal wszystkich monitorów i telewizorów.

Zastosowanie znacznie szybszej pamięci ma wpływ na wydajność, ale jak wykazały test nie jest on duży – karta z GDDR5 jest szybsza maksymalnie o kilkanaście procent, czego w praktyce nie da się odczuć. Wydajność traktowana obiektywnie wystarcza do grania w nieco starsze gry, ale w najnowszych i najbardziej wymagających konieczne będzie zredukowanie rozdzielczości i szczegółów.

Pobór mocy zestawu z kartą jest właściwie identyczny jak w przypadku jej odmiany z GDDR3 – w spoczynku wynosi on 99 W a pod obciążeniem 185 W. Niski pobór mocy sprawia, że nie jest potrzebne dodatkowe gniazdo zasilania.

Gainward GT240 512M GDDR3 128B (TC) CRT DVI HDMI kosztuje około 340 zł co stawia pod znakiem zapytania sens jej zakupu. Choć sprawdza się nieźle, za cenę podobną bądź o kilkadziesiąt złotych wyższą można nabyć o wiele wydajniejszą i nowocześniejszą kartę z układem starszego typu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: