Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Samsung Galaxy A3 ma metalową obudowę, 4,5 calowy ekran Super – AMOLED, modem LTE i kosztuje około 1000 zł. Nie jest to demon wydajności, ale do codziennych zastosowań i gier w zupełności wystarczy. Napędza go Qualcomm Snapdragon 410 w konfiguracji z czterordzeniowym procesorem ARM Cortex A53 i układem graficznym Adreno 306. Czyżby szykował się najlepszy smartfon za 1000 zł ?

Obudowa

Samsung Galaxy A3 to jeden z ładniejszych smartfonów do 1000 zł. Metalowa obudowa jest prosta i jednocześnie bardzo stylowa. W niczym nie przypomina innych „plastykowych” smartfonów Samsunga. Pod względem stylistyki dużo bliżej jej do iPhone. Co ważne Galaxy A3 wygodnie leży w dłoni a ekran chroniony jest powłoką Gorilla Glass 4.

Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Brzeg obudowy minimalnie wystaje ponad powierzchnię wyświetlacza co chroni ekran przed porysowaniem. Przyciski do regulacji głośności znajdują się z lewej strony obudowy. Po drugiej stronie jest przycisk do uruchamiania smartfona. Tuż pod nim umieszczono też gniazdo kart SIM (Nano-SIM) i czytnik kart pamięci.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • To naprawdę się dzieje! Galaxy Tab S9 został przetestowany pod katem najbardziej przydatnej zmiany
Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Producent pobawił się też różnymi fakturami, tylna klapka i boki smartfona mają „szorstką” fakturę a krawędzie są gładkie (metalowa ramka). Podobnie skonstruowane są przyciski, które mają metalową obwódkę. Samsung Galaxy A3 od razu wpada w oko, a że jest też lekki i cienki (139,3 x 69,7 x 6,7 mm, 123 g) to wygodnie się z niego korzysta.

Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Tuż pod ekranem umieszczono duży przycisk do obsługi systemu i dwa dodatkowe podświetlane.

Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Ekran Super-AMOLED

Samsung jest głównym producentem ekranów AMOLED, a te montowane w smartfonach Galaxy należą do jednych z najlepszych. Podobnie jest z 4,5 calowym ekranem montowanym w Galaxy A3, który zachwyca bardzo szerokimi kątami widzenia i wyrazistymi, nasyconymi kolorami. Chociaż rozdzielczość ekranu nie jest zbyt wysoka (960 x 540

pikseli), to do codziennych zastosowań, oglądania filmów, gier nadaje się wyśmienicie.

Przy maksymalnym podświetleniu obraz jest doskonale widoczny nawet w bardzo słoneczne dni. Galaxy A3 ma funkcję automatycznego dopasowania jasności ekranu do warunków zewnętrznych. W opcjach wyświetlacza można też ustawić schemat barwowy wyświetlanego obrazu i zwiększyć czułość systemu pozycjonującego dotyk, tak aby ekran można było obsługiwać w rękawiczkach.

Snapdragon 410

Samsung Galaxy A3 napędzany jest czterordzeniowym procesorem ARM Cortex A53 taktowanym zegarem 1,2 GHz. To główny element platformy Snapdragon 410, która powoli zastępuje Snapdragona 400. Procesor niestety nie ma zbyt wysokiego taktowania i w teście CPU Prime Galaxy A3 otrzymał nieco ponad 3000 pkt, czyli prawie tyle samo co Navroad NEXO handy, który wykorzystuje układ MediaTek MT6582. Tyle, że NEXO kosztuje około 400 zł.

Oczywiście o wydajności smartfona nie decyduje tylko procesor, równie istotny jest układ graficzny.

Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Samsung Galaxy A3 wyposażony jest w akcelerator Adreno 306, który okazuje się bardzo dobrym wyborem w korelacji ceny do wydajności. W teście 3DMark Unlimited uzyskał 4505 pkt, czyli o około 35% więcej niż Navroad Nexo handy (2864 pkt). W porównaniu jednak do "topowych" smartfonów to wydajność Samsunga Galaxy A3 jest dosyć niska.

Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

W praktyce system, podobnie jak większość aplikacji działa szybko i bez problemów. Oczywiście daleko mu pod tym względem do Galaxy S5, ale do codziennych zastosowań Snapdragon 410 w zupełności wystarczy. Samsung Galaxy A3 ma 1,5 GB pamięci RAM.

Czas pracy na baterii

Snapdragon 410 jest dobrze zoptymalizowany pod kątem czasu pracy na baterii, także oczekiwaliśmy dobrego wyniku w teście czasu pracy na baterii. Chociaż bateria nie należy do najpojemniejszych (1900 mAh) to w teście przeglądania stron internetowych Galaxy A3 pracował przez ponad 13 godzin. To bardzo dobry wynik. Podczas testu wszystkie opcje oszczędzania energii były wyłączone. Jasność ekranu została skalibrowana do ekranu IPS pracującego z jasnością 200 cd/m2.

Galaxy A3 - najlepszy smartfon za 1000 zł?

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: