Galaxy S5

W teorii to najlepszy smartfon 2014 roku. Sprawdzamy jak jest w praktyce, porównując jego czas pracy na baterii, jakość ekranu do topowych modeli innych producentów jak Sony Xperia X2 czy HTX One M8.

Test Samsunga S5 nie warto nawet zaczynać bez porównania go z innymi topowymi smartfonami. Przed dylematem co wybrać: Sony Xperie Z2, HTC One M8 a może Samsunga Note 3 będzie stać większość klientów biznesowych. Dlatego opisując działanie nowego smartofna Samsunga podajemy też wyniki jego największych rywali.

Obudowa

Samsung Galaxy S5 wyróżnia się srebrną błyszczącą ramką wykonaną z aluminium. Obudowa jest płaska i cienka, ale daleko jej pod tym względem do Sony Xperii X2. Smartfon waży 145 g i jest lżejszy od Sony Xperii Z2 (164 g) i HTC One M8 (160 g). Ma ściągany tylny panel, czym nie mogą pochwalić się pozostałe dwa smartfony. Przyciski są duże i tradycyjnie rozmieszczone (lewy bok: dwa przyciski do regulacji głośności, prawy: przycisk do uruchamiania smartfona). Wygodnie się z nich korzysta. Konstrukcja obudowy jest sztywna, ale nie tak jak HTC One M8. Sony Xperia Z2 z super płaską obudową wygrywa z kolei desginem, który wg mnie jest rewelacyjny. Samsung za to wygrywa w ocenie praktyczności, brak dużych błyszczących powierzchni, ściągana matowa klapka pokryta materiałem, który trudno jest porysować sprawiają, że obudowa powinna dłużej zachować swój pierwotny wygląd.

Zobacz również:

  • Jak zgarnąć ekstra promocje na AGD i nie tylko? Samsung przygotował atrakcyjne opcje
Galaxy S5

Ekran

Ekran to bardzo mocna pozycja na liście specyfikacji Samsunga Galaxy S5. Trudno zauważyć jakąkolwiek różnice pomiędzy wielkością ekranów zamontowanych w smartfonie Samsunga, Sony Xperia Z2 czy HTC One M8. Wszystkie pracują z naturalną rozdzielczością 1920x1080 pikseli ipoodbna przekątna. Nie identyczna, bo Samsung ma ekran o przekątnej 5,1 cali, czyli nieco większy niż HTC One M8 (5 cali) i mniejszy niż Sony Xperia Z2 (5,2 cali).

Samsung wykorzystuje matrycę Super AMOLED, która wyświetla według nas bardzo dobrej jakości obraz. Ma on bardziej nasycone barwy a filmy zyskują na szczegółowości. Dobrze to widać podczas oglądania filmów, np. na zbliżeniach trawy czy podczas oglądania dobrej jakości animacji. Wrażenie jest takie jak by Samsung odtwarzał filmy w wyższej rozdzielczości niż pozostałe smartfony.

Oprogramowanie smartofna pozwala także na dobranie temperatury barwowej (z kilku gotowych schematów) lub powierzenia tego smartfonowi, który zrobi to za nas.

Wyposażenie

Samsung Galaxy S5 jako jedyny wyposażony jest w gniazdo micro USB 3.0 (podobnie jak Samsung Note 3). Trochę dziwne jest to, że większość producentów nie poszła jego śladem. Interfejs USB 3.0 ma lepsze parametry pracy (wyższe natężenie) a montowany jest obecnie w każdym komputerze.

Smartfon wyposażony jest również w szybki modem LTE Cat.4 (150/50Mbps) i działa z kartą SIM LTE od Cyfrowego Polsatu. Wyposażony jest też w bezprzewodową kartę sieciową Wi-Fi zgodną z IEEE 802.11 a/b/g/n/ac. Bez problemów łączy się ze starszej generacji i najnowszymi routerami Wi-Fi jedno i dwuzakresowymi. Oczywiście nie zabrakło też interfejsu Bluetooth i NFC.

Na górnej krawędzi obudowy zamontowano też czujnik podczerwieni, dzięki któremu smartfon może pełnić też funkcje programowalnego pilota. W sprzedaży dostępne są modele wyposażone w 16 i 32 GB pamięci flash. Wszystkie mają wbudowany czytnik microSD nowej generacji, który obsługuje karty pamięci o pojemności do 128 GB.

Ważną cechą Samsunga Galxy S5 jest też to, że nie poszedł on śladem iPhone czy HTC One M8 i producent wyposażył go w popularny czytnik kart Micro SIM a nie Nano Sim.

Wydajność

Samsung Galaxy S5 korzysta z popularnej wśród najbardziej zaawansowanych modeli z pierwszego kwartału 2014 roku platformy Qulacoma Snapdragon 801. To lekka modyfikacja popularnego w 2013 roku układu Snapdragon 800. Zarówno Snapdragon 800 jak i 801 dysponują tym samym układem graficznym Adreno 330 i procesorem Krait 400. Wprowadza wyższą częstotliwość, która w przypadku układu graficznego Adreno 330 wzrosła do z 578 MHz (z 450 MHz) a procesora w przypadku Samsunga do 2,5 GHz. W porównaniu do Snapdragona 800 różnice pod względem wydajności nie są duże, co przekłada się na wzrost szybkości pracy smartona o maksymalnie kilkanaście procent.

Antutu Benchmark klasyfikuje Samsunga w ścisłej czołówce z wynikiem 34683 pkt, który jest praktycznie taki sam jak HTC One M8 (34494 pkt). Test wydajności procesora CPU Prime pokazuje lekką przewagę smartofna HTC, ale różnica jest nieznaczna i mieści się w granicach błędu pomiaru (48 pkt na ponad 7000). Podobnie jest z wynikiem w teście Qudrant. Chociaż tutaj wyraźnie widać, że w teście wydajności procesora smartfon Samsunga jest wyraźnie szybszy (92005 pkt). od konkurencji, która uzyskała wyniki poniżej 9000 pkt.

W dużo bardziej wymagającym teście 3DMark Unlimited , który potrafi wykorzystać pełną moc procesora i układu graficznego Samsung Galaxy S5 (18124 pkt) sklasyfikował się za smartfonem HTC One M8 (20468 pkt). Ostatecznie porównując wyniki tych trzech smartfonów trudno wyłonić jednoznacznego zwycięzcę, wiele zależy od konkretnego testu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: