Garmin Dezl 560 LT

Garmin Dezl 560 LT jest bardzo dobrze wykonany, zaopatrzony w znakomity ekran i rewelacyjne mapy. Dodatkowe informacje pozwolą na jazdę dużym samochodem bez przykrych niespodzianek na drodze. Urządzeniu można zarzucić dwie rzeczy - pierwsza to brak uchwytu do montażu na szybie, choć można to zrozumieć ze względu na jego przeznaczenie. Druga to bardzo wysoka cena - 1600 zł może okazać się trudną do pokonania barierą.

Budowa

Obudowę nawigacji Garmin Dezl 560 LT wykonano z dobrej jakości, odpornego na uszkodzenia i zarysowania materiału. U góry umieszczono włącznik, u dołu złącze uchwytu i gniazdo USB, z lewej strony gniazdo kart microSD. Brak uchwytu do montażu na szybie, jest za to uchwyt do montażu na desce rozdzielczej, zaopatrzony w gniazdo do podpięcia zasilania. Ekran ma przekątną 5 cali i rozdzielczość 480 x 272 punkty. W urządzeniu umieszczono głośnik i mikrofon. Wraz z łączem bluetooth tworzą one zestaw głośnomówiący. Brak informacji o typie zastosowanego procesora i odbiornika GPS. Producent podaje za to, że wewnątrz umieszczony jest dysk SSD.

Możliwości

Garmin Dezl 560 LT to nawigacja GPS stworzona z myślą o kierowcach dużych samochodów. Dzięki informacjom zawartym na mapach łatwo zaplanować trasę ciężarówką czy kamperem tak by nie napotkać na drodze nieprzyjemnych przeszkód. Umieszczono tu informacje o takich warunkach drogowych jak wysokość przejazdów, szerokość dróg, bardziej strome zjazdy czy podjazdy, zakazy ruchu dotyczące większych samochodów czy samochodów przewożących niebezpieczne ładunki a nawet miejsca z niższymi gałęziami drzew. Trasy wytyczać można na kilka sposobów. Pomagają w tym dane od innych użytkowników nawigacji oraz przesyłane przez odbiornik TMC. Ten ostatni działa wreszcie dość sprawnie także w Polsce. Urządzenie zaopatrzono w łącze bluetooth i funkcję zestawu głośnomówiącego. Oprócz niej znajdziemy tu takie funkcje jak kalkulator, przeglądarka zdjęć, przelicznik jednostek i czas na świecie. Istnieje możliwość sterowania głosem, ale nie działa ona na terenie Polski.

Wydajność

Sygnał GPS odnajdywany był bardzo szybko - średnio w około trzy sekundy. Podczas jazdy zanikał tylko w warunkach ekstremalnych jak tunele czy podziemne parkingi. Czas wyliczania tras był także niedługi, nawet dla tych bardziej skomplikowanych.

Wnioski

Garmin Dezl 560 LT to nawigacja GPS przeznaczona dla kierowców dużych samochodów np. ciężarówek i kamperów. Widać to już po wyposażeniu dołączonym do urządzenia - brak uchwytu do montażu na szybie, jest za to dobrze wykonany uchwyt do montażu na desce rozdzielczej. Zapewnia on dobry zakres regulacji a zasilanie podpina się bezpośrednio do niego a nie samej nawigacji. Urządzenie zaopatrzono w doskonałej jakości 5-calowy ekran. Wyświetla on jasny, ostry obraz, zapewnia wysoką precyzję sterowania menu i klawiaturą ekranową oraz wysoką czułość. Obudowa jest niemal identyczna z tą z modelu 2460 LT, inny jest tylko plastik służący do jej wykonania. U góry umieszczono włącznik, u dołu złącze uchwytu i gniazdo USB, z lewej strony gniazdo kart microSD. Urządzenie posiada kilka dodatkowych funkcji : kalkulator, przelicznik jednostek i czas na świecie. Najważniejsze jest tutaj łącze bluetooth i funkcja zestawu głośnomówiącego wyposażona w takie opcje jak pobieranie książki numerów z telefonu. Garmin Dezl 560 LT został wyposażony w odbiornik TMC dzięki czemu może odbierać komunikaty o ruchu drogowym. Zainstalowane mapy to City Navigator 2011.40. Znajdziemy tutaj mapy 44 państw Europy w tym 34 najwyższej dokładności. Trasy wyznaczane są bardzo precyzyjnie, liczba adresów i punktów POI jest ogromna. Mapy te zawierają znacznie więcej informacji niż z modeli przeznaczonych wyłącznie dla małych pojazdów. Dzięki nim łatwo zaplanować trasę ciężarówką tak by nie napotkać na drodze nieprzyjemnych przeszkód. Znajdziemy tutaj informacje o takich warunkach drogowych jak wysokość przejazdów, szerokość dróg, bardziej strome zjazdy czy podjazdy, zakazy ruchu dotyczące większych samochodów czy samochodów przewożących niebezpieczne ładunki a nawet miejsca z niższymi gałęziami drzew. Problem jedynie w tym, że o ile w krajach Europy Zachodniej wszystko to sprawdza się znakomicie o tyle w Polsce trudno zagwarantować stuprocentową poprawność informacji. Wynika to nie tyle z niedokładności mapy co z warunków panujących na naszych drogach. Wbudowany odbiornik GPS doskonale zdaje egzamin. Sygnał utrzymywany jest bez zarzutu a jego odnalezienie zajmowało średnio około trzech sekund. Garmin Dezl 560 LT to nawigacja bardzo użyteczna, dobrze wykonana i zaopatrzona w znakomite mapy, ale też niestety bardzo droga. Jej cena to około 1600 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: