Garmin Nuvi 1490T

Zalety:

  • Szybkie odnajdywanie i bardzo sprawne utrzymywanie sygnały GPS
  • Znakomity, jasny ekran o praktycznej przekątne
  • Dobre mapy Europy
  • Sprawnie działająca funkcja zestawu głośnomówiącego
  • Działający w Polsce system TMC

Wady:

  • Znaczących brak

Garmin Nuvi 1490T podczas testów wykazał się dużą liczbą zalet i niewieloma wadami. Świetnie działający odbiornik GPS, bardzo dobre mapy, znakomity ekran oraz funkcja zestawu głośnomówiącego sprawiają, że jest to jedna z najbardziej godnych polecenia nawigacji na rynku.

Nawigację Garmin 1490T wykonano z wysokiej jakości, odpornych na uszkodzenia materiałów. U góry umieszczono nieco za mały włącznik, z tyłu gniazdo USB, zaś z lewej strony gniazdo kart pamięci microSD. Uchwyt do mocowania na szybie trzyma bardzo pewnie, nie wpada w drżenie podczas jazdy i zapewnia niezły zakres regulacji. Jest jednak nieco za krótki. Problem ten rozwiązuje w niektórych przypadkach dysk do przyklejenia uchwytu na desce rozdzielczej.

Mapy przechowywane są w wewnętrznej pamięci o pojemności 4 GB. Urządzenie działa pod kontrolą systemu Microsoft Windows CE.

Zainstalowane mapy to City Navigator Europe 2011.10. Użytkownik ma możliwość darmowego uaktualnienia ich do najnowszej wersji w ciągu 60 dni od zakupu. Mapy obejmują zasięgiem większość państw Europy w tym Polskę. Niestety w części państw są one mniej szczegółowe, jednakże w Europie Zachodniej i Polsce pokrycie sieci drogowej, liczba adresów i punktów POI są bardzo dobre. Trasę można wytyczyć na kilka sposobów. Interfejs użytkownika jest łatwy w obsłudze a sposób wyświetlania danych czytelny. Co bardzo ważne, Garmin jako jeden z dwóch producentów oferuje działający w Polsce system TMC, dzięki czemu wbudowany odbiornik nie jest tylko dekoracją.

Garmin został wyposażony w świetny, 5-calowy ekran. Wyświetla on bardzo jasny, ostry i ładny obraz, a precyzja sterowania jest znakomita.

Zainstalowane łącze Bluetooth oraz mikrofon i głośnik sprawiają, że urządzenie bardzo dobrze sprawdza się jako zestaw głośnomówiący. Istnieje możliwość pobrania książki z numerami z telefonu do nawigacji. Po podłączeniu telefonu mamy także dostęp do funkcji głosowego wybierania numerów oraz Punktów Szczególnych, a wśród nich między innymi gastronomia, paliwo, rozrywka, zakupy i wielu innych. Te ostatnie można także wybrać w klasycznym menu, bez potrzeby korzystania z telefonu. Z funkcji dodatkowych w urządzeniu znalazły się: nawigacja do zdjęcia, przeglądarka zdjęć, kalkulator i przelicznik jednostek.

Podczas jazdy Garmin 1490T sprawdza się doskonale. Mapy wytyczają bardzo sprawnie trasy, zwłaszcza współpracując z TMC. Odbiornik GPS odnajduje sygnał po 10 sekundach i utrzymuje go w każdych warunkach z wyjątkiem skrajnych jak tunele czy kryte parkingi. Obraz na ekranie jest widoczny nawet przy bardzo jasnym słońcu. Co więcej, dzięki przekątnej 5 cali, nie ma problemu z widocznością nawet w dużych samochodach.

Garmin 1490T kosztuje około 725 zł i trzeba przyznać, że jest warty swojej ceny. Doskonały ekran, bardzo dobre mapy, funkcja zestawu głośnomówiącego i niezwykle sprawny odbiornik GPS sprawiają, że trudno się z nim rozstać.