Garmin Nuvi 3790T

Zalety:

  • Szybkie odnajdywanie i sprawne utrzymywanie sygnały GPS
  • Dobre mapy wielu krajów Europy
  • Działający (choć jeszcze mało precyzyjnie) w Polsce system TMC
  • Rewelacyjny ekran
  • Doskonałe wykonanie
  • Niewielkie rozmiary

Wady:

  • Bardzo wysoka cena

Garmin Nuvi 3790T to jedna z nawigacji GPS , która już od pierwszego spojrzenia wywiera bardzo pozytywne wrażenie. Jak się okazuje, w tym przypadku całkowicie potwierdziło się ono podczas testów, tak że na koniec można mu wybaczyć nawet jego największą wadę – cenę.

Przy pierwszym kontakcie Garmin Nuvi 3790T zachwyca niewielkimi rozmiarami oraz jakością wykonania. Urządzenie jest tak małe, że zmieści się w kieszeni od spodni czy nawet w portfelu. Użyte do jego wykonania materiały wysokiej jakości są odporne na uszkodzenia. Całość wygląda po prostu świetnie i natychmiast zjednuje serca nabywców, szczególnie kobiet. Doskonałe wrażenie sprawia także uchwyt do mocowania na szybie: solidny, niezwykle łatwy w montażu, zapewniający duży zakres regulacji i z podłączanym przez niego zasilaniem.

Ekran urządzenia ma przekątną 4,3 cala i jest po prostu fenomenalny. Jego duża rozdzielczość 800 x 480 punktów przekłada się na niesamowitą ostrość obrazu. Doskonałe są także pozostałe jego parametry: jasność, kontrast, kolory i kąty widzenia. Także czułość i precyzja sterowania stoją na bardzo wysokim poziomie. Jedyną wadą ekranu może być to, że na błyszczącej powierzchni wyraźnie widać wszelkie zanieczyszczenia.

Wbudowany czujnik dostosowuje położenie obrazu do położenia urządzenia: może być on wyświetlany pionowo lub poziomo. Czujnik natężenia światła dostosowuje jasność do panujących warunków i decyduje o przełączeniu trybów dzień/noc. Także i on działa błyskawicznie.

Zmodyfikowane menu ekranowe wygląda bardzo dobrze i jest łatwe w obsłudze. Podobnie można napisać o menu mapy. W dodatku dzięki funkcji Multi-touch bardzo łatwo steruje się położeniem i wielkością obrazu.

W urządzeniu umieszczono łącze Bluetooth dzięki któremu może ono pełnić funkcję rozbudowanego zestawu głośnomówiącego. Z funkcji dodatkowych warto też wymienić: kalkulator, przelicznik jednostek, przeglądarkę zdjęć i czas na świecie.

W urządzeniu umieszczono czytnik kart micoSD na którym można dostarczyć dodatkowe dane.

Garmin Nuvi 3790T został wyposażony w mapy City Navigator Europe 2011.10. Także i one wypadają znakomicie. Mapy obejmują zasięgiem większość krajów Europejskich w tym i Polskę. Pokrycie sieci drogowej, liczba adresów i punktów POI są znakomite. Trasy można wytyczać na wiele sposobów w tym także mieszane: część samochodem, część komunikacją miejską a nawet wskazana zostanie droga z miejsca zaparkowania samochodu do ostatecznego celu podróży. Mapa może zapisywać ślad podróży, posiada też funkcję „gdzie jestem” wskazującą najbliższe charakterystyczne bądź użyteczne miejsca. W dużych miastach bardzo pomocny będzie asystent pasa ruchu.

Sposób wytyczania tras jest bardzo dobry , podobnie jak dostosowanie do przepisów i realiów ruchu. Ponieważ urządzenie korzysta z odbiornika TMC także na terenie Polski powinno to zaowocować uniknięciem przymusowych postojów w czasie jazdy. Niestety, w praktyce TMC w Polsce nie działa jeszcze idealnie – zdarzało się nieuwzględnianie remontów nawet na ważniejszych drogach i to trwających, zgodnie z Polską tradycją, już od miesięcy .

Garmin nie udzielił informacji o typie zastosowanego procesora, ale wyniki szybkości wyliczania tras wskazują, że sprawuje się on znakomicie.

Podobnie jest z odbiornikiem GPS – sygnał odnajdowany jest średnio w ciągu 4 sekund, a jego utrzymanie podczas jazdy jest niemal wzorcowe.

Garmin Nuvi 3790T to jeden z najlepszych GPSów na rynku. Jest niewielki, działa znakomicie i wyposażono go w rewelacyjny ekran. Jego największą wadą jest wynosząca obecnie około 1300 zł cena. Druga to niestety przekątna ekranu, który w dużych samochodach może nie każdemu wystarczać.