Giagbyte GV-N580SO-15I

Zalety:

  • rewelacyjna wydajność

Wady:

  • bardzo duży pobór mocy
  • bardzo wysoka cena

Giagbyte GV-N580SO-15I kosztuje nieco ponad 1700 zł. To dużo, ale jeśli ktoś wyłoży tą kwotę, nie będzie żałował wydatku. W zamian otrzyma najwydajniejszą jednoukładową kartę na rynku, doskonale dopracowaną z bardzo sprawnym systemem chłodzenia i wspierającą wszystkie najnowocześniejsze technologie tworzenia obrazu 3D.

Budowa

Giagbyte GV-N580SO-15I wykorzystuje układ graficzny NVIDIA GF110. Wyposażono go w 48 jednostek ROP i 512 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Rdzeń układu pracuje z częstotliwością 855 MHz, zaś shadery z częstotliwością 1710 MHz. Na karcie zainstalowano 1536 MB pamięci RAM GDDR5. Pracuje ona z częstotliwością 4100 MHz.

Szerokość szyny danych pamięci wynosi 384 bity. Układ chłodzenia odbiera ciepło z układów karty. Ogromny radiator wspierany jest przez miedziane elementy i rurki cieplne.

Umieszczono na nim aż trzy wentylatory o dużej średnicy. Mimo tak rozbudowanego chłodzenia karta ma szerokość tylko dwóch slotów. U góry umieszczono złącza do połączenia z kolejnymi identycznymi kartami pracującymi w trybie SLI lub 3-Way SLI.

Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przed dwa gniazda: 8-pin i 6-pin.

Na śledziu umieszczono dwa gniazda DVI i jedno miniHDMI.

Na karcie umieszczono dwa BIOSy - jeden przeznaczony dla graczy, dający doskonałą wydajność, możliwą do utrzymania w bardzo długim czasie i drugi, przeznaczony do podkręcania, pozwalający na uzyskania bardzo wysokich częstotliwości pracy przy niskich temperaturach układów.

Możliwości

Kartę Giagbyte GV-N56GSO-1GI jak wszystkie nowe karty NVIDII w pełni wspiera biblioteki DircetX 11. Pozwala to na wykorzystanie pełni efektów a najnowszych grach. Karta może być wykorzystywana do obliczeń nie związanych z grafiką 3D dzięki technologii NVIDIA CUDA. Doskonale wspomaga obliczanie procesów fizycznych dzięki NVIDIA PhysX. Karta może współpracować z drugą w trybie SLI lub 3-Way SLI, oraz pozwala na wyświetlanie filmów i gier w technologii 3D.

Wydajność

Wydajność karty jest rewelacyjna. Można ją łączyć z monitorem o rozdzielczości 2560 x 1600 punktów. Nawet przy takich ustawieniach obrazu poradzi sobie ona niemal z wszystkimi grami przy najwyższych szczegółach grafiki. Wyjątek mogą stanowić tytuły tak wymagające jak Metro 2033. Karta jest znacznie wydajniejsza od standardowego GeForce GTX 580 i dystansuje wszystkie jednoukładowe produkty konkurencji. Doskonale radzi sobie także z teselacją, a jej układ wykorzystany do obliczeń niegraficznych może przewyższyć wydajnością najlepsze dostępne na rynku CPU nawet kilkadziesiąt razy.

Wnioski

GeForce GTX 580 to najwydajniejsza jednoukładowa karta graficzna na rynku a Giagbyte GV-N580SO-15I jest jej seryjnie bardzo mocno podkręconą wersją. Karta korzysta z układu NVIDIA GD110. Wyposażono go w 48 jednostek ROP i 512 zunifikowanych jednostek przetwarzania. Na karcie Gigabyte rdzeń układu pracuje z częstotliwością 855 MHz, zaś shadery z częstotliwością 1710 MHz. Na karcie zainstalowano 1536 MB pamięci RAM GDDR5. Pracuje ona z częstotliwością 4100 MHz. Szerokość szyny danych pamięci wynosi 384 bity. Kartę wykonano z najwyższej jakości komponentów a jej konstrukcję przystosowano nie tylko do pracy z mocno podwyższonymi zegarami, ale i do dalszego podkręcania. Najlepiej widać to po systemie chłodzenia. Odbiera on ciepło z układów karty. Ogromny radiator wspierany jest przez miedziane elementy i rurki cieplne. Umieszczono na nim aż trzy wentylatory o dużej średnicy. Zapewniają one odpowiedni przepływ powietrza przy utrzymaniu hałasu na niskim poziomie. Mimo tak rozbudowanego chłodzenia karta ma szerokość tylko dwóch slotów. U góry umieszczono złącza do połączenia z kolejnymi identycznymi kartami pracującymi w trybie SLI lub 3-Way SLI. Dodatkowe zasilanie dostarczane jest przed dwa gniazda: 8-pin i 6-pin. Karta pobiera bardzo dużo mocy. Na śledziu umieszczono dwa gniazda DVI i jedno miniHDMI. Na karcie umieszczono dwa BIOSy - jeden przeznaczony dla graczy, dający doskonałą wydajność, możliwą do utrzymania w bardzo długim czasie i drugi, przeznaczony do podkręcania, pozwalający na uzyskania bardzo wysokich częstotliwości pracy przy niskich temperaturach układów. Wydajność karty , jak można się tego spodziewać jest rewelacyjna i wyraźnie wyższa od standardowego GeForce GTX 580. Karta pozwala na granie niemal w każdą dostępną na rynku grę , nawet przy rozdzielczości 2560 x 1600 punktów. Wyjątki stanowią tytuły tak wymagające jak Metro 2033, ale i one działają płynnie przy najwyższej rozdzielczości po niewielkiej redukcji szczegółów obrazu. Giagbyte GV-N580SO-15I to karta niezwykle wydajna, o ogromnych możliwościach i doskonale dopracowana . Jej jedyną wada jest cena wynosząca nieco ponad 1700 zł, ale to przecież niewiele więcej niż kosztuje zwykły GTX 580.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier