Gigabyte 990FXA-UD7

Gigabyte 990FXA-UD7 to bardzo ciekawa konstrukcja stworzona dla procesorów AMD. Kosztuje jednak aż 800 zł, co powoduje, że jest to produkt przeznaczony tylko i wyłącznie dla najzamożniejszych entuzjastów. Sprawdźmy, czy Gigabyte 990FXA-UD7 jest warta swojej wysokiej ceny, czy może lepiej wybrać jakąś tańszą konstrukcję.

Budowa

Gigabyte 990FXA-UD7 to konstrukcja w formacie ATX przygotowana dla procesorów AMD wyposażonych w kontroler pamięci DDR3. Płytę wyposażono w podstawkę AM3+, jednak bez problemu obsłuży także procesory przeznaczone na starszą podstawkę AM3. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, jeden slot PCI i sześć slotów PCI-Express 2.0 x16. Ciekawe są zwłaszcza ostatnie wymienione sloty, bo pozwalają one na uruchomienie nawet czterech kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności. W pozostałych slotach PCI-E x16 bez problemu zadziałają kartę

Gigabyte 990FXA-UD7 został też wyposażony niezwykle duże i ładnie wyglądające chłodzenie. Możemy tu zauważyć duże radiatory oraz żadnego wiatraka, co dobrze świadczy o kulturze działania tego podzespołu. W tym miejscu warto pochwalić testowaną przez nas konstrukcję za jej design, który jest surowy, ale to tylko dodaje produktowi Gigabyte'a uroku.

Zobacz również:

  • Najlepsza płyta na AMD AM4 - jaki model wybrać?
  • Doładowanie Steam przy zakupie sprzętu od Gigabyte

Gigabyte 990FXA-UD7 charakteryzuje się też zastosowaniem 8-fazowego układu zasilania, który powinien być wystarczający do stabilnego działania wszystkich, nawet najwydajniejszych, procesorów AMD.

Zastosowany w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 889, który jest standardową konstrukcją tego typu i nie spodziewamy się po nim genialnej jakości dźwięku. Jednak z całą pewnością wystarczy on znacznej większości użytkowników.

Możliwości

Płyta została wyposażona w najnowszy chipset AMD 990FX, przez co spodoba się entuzjastom. O układzie tym jednak nie wiadomo nic nowego poza faktem, iż na pewno będzie on wspierał ośmiordzeniowe procesory Bulldozer, czego nie musimy się spodziewać po starszych płytach.

Gigabyte 990FXA-UD7 charakteryzuje się całkiem sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc siedem portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port eSATA, port FireWire, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Gigabyte 990FXA-UD7 dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą 8 portów SATA, z których aż sześć działa w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Gigabyte 990FXA-UD7 został wyposażony w tradycyjny BIOS, a nie jego nowszą odmianę, czyli UEFI. Mimo to nie mamy mu nic do zarzucenia, gdyż znajdziemy tu wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego użytkowania płyty oraz podkręcania znajdujących się na niej podzespołów.

Wyniki testów

Gigabyte 990FXA-UD7
Gigabyte 990FXA-UD7
Gigabyte 990FXA-UD7
Gigabyte 990FXA-UD7

Gigabyte 990FXA-UD7 pod względem testów wydajnościowych wypada standardowo. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku mają identyczna wydajność, niezależnie od ich specyfikacji.

Wnioski

Gigabyte 990FXA-UD7 to bardzo dobra płyta główna, która ma niemal same zalety. Ma bardzo dużo wejść i wyjść, jest wyjątkowo dobrze wykonana i rozplanowana oraz ma bardzo dobry BIOS. Oprócz tego jest to konstrukcja bardzo ładna, co z całą pewnością docenią modderzy, którzy ze swojego komputera chcą zrobić małe działo sztuki. Niestety Gigabyte 990FXA-UD7 jest konstrukcją drogą i kosztuje aż 800 zł, więc zniechęci do siebie mniej zamożnych entuzjastów. Jednak jeśli ktoś chce wydać na płytę główną trochę więcej pieniędzy niż typowy użytkownik, polecamy tą konstrukcję.

Jeśli macie pytania dotyczące tego produktu, prosimy o zamieszczanie ich w komentarzach. Postaramy się na nie bezzwłocznie odpowiedzieć.