Gigabyte EX58-Extreme

Zalety:

  • Bardzo dużo złącz
  • Doskonała jakość wykonania
  • Bardzo rozbudowany BIOS
  • Przemyślane rozwiązania

Wady:

  • Stosunkowo wysoka cena

Wiele firm produkujących płyty główne ma w ofercie odmiany przeznaczone dla najzagorzalszych fanów podkręcania i wydajności. Choć z założenia wszelkie płyty z podstawką LGA1366 powinny spełniać te wymogi to oferta płyt dla procesorów Core i7 mocno się różni. Gigabyte ma w ofercie kilka płyt z chipsetem Intel X58 lecz model EX58-Extreme powinien zadowolić najbardziej wymagających użytkowników.

Wiele firm produkujących płyty główne ma w ofercie odmiany przeznaczone dla najzagorzalszych fanów podkręcania i wydajności. Choć z założenia wszelkie płyty z podstawką LGA1366 powinny spełniać te wymogi to oferta płyt dla procesorów Core i7 mocno się różni. Gigabyte ma w ofercie kilka płyt z chipsetem Intel X58 lecz model EX58-Extreme powinien zadowolić najbardziej wymagających użytkowników. Procesor Intel Core i7 niepodzielnie króluje pod względem wydajności. Jego użytkownicy wymagają właściwej oprawy dla tego układu – w końcu kosztuje niemało i rozwiązania budżetowe nie wchodzą tu w grę. Ponadto procesory te, szczególnie w słabszych odmianach dysponują dużym zapasem mocy, który fani chcieliby wykorzystać do podkręcania. Te warunki z pewnością spełnia opisywana płyta.

Chipset Intel X58/ICH10R daje ogromne możliwości. Jako pierwszy obsługuje zarówno karty graficzne pracujące w trybie CrossFire jak i SLI. Na płycie Gigabyte umieszczono sześć gniazd pamięci DDR3 dla dwóch trójek modułów pracujących w trybie trzykanałowym. W przypadku najwolniejszych procesorów nominalnie mogą one pracować z częstotliwością 1066 MHz, zaś w tych lepszych 1333 MHz. Ostatnio jednak Intel odchodzi od blokady mnożnika RAM, a co za tym idzie możemy także ustawić częstotliwość na wyższe wartości - aż do 2133 MHz.

Płyta aż ugina się pod mnogością złącz i gniazd. Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach (patrząc od strony podstawki procesora): PCI-Express x 1, PCI-Express x4, PCI-Express x16, PCI, PCi-Express x16 (2), kolejne PCI i trzecie PCI-Express x16. Napędy mogą być podłączane do jednego z dziesięciu gniazd SATA – sześć z nich obsługuje mostek południowy płyty, cztery dodatkowe układy. Do nich możemy podłączyć zewnętrzne gniazda eSATA. Płytę wyposażono też w kontroler ATA dzięki czemu da się wykorzystać starszy dysk lub napęd optyczny. Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, optycznie i elektrycznie SPDIF, sześć mini-jack, dwie "sieciówki", pojedyncze IEEE1394 i aż osiem USB. Ponadto do pinów na płycie można podłączyć jeszcze cztery gniazda USB i dwa IEEE1394.

Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre: gniazda pamięci odsunięto daleko od PCI-Express x16, gniazda zasilania umieszczono tak, że kable nie będą przeszkadzały przy obsłudze płyty, a poziome SATA uniemożliwiają kontakt kabli z kartami rozszerzeń.

Już standardowo układ chłodzenia jest bardzo rozbudowany: ogromny radiator na sekcji zasilania połączono z kolejnymi na mostku północnym i południowym. Na mostku północny umieszczono także blok do chłodzenia układu cieczą. W komplecie znajduje się także kolejny ogromny radiator, montowany według uznania użytkownika w przypadku gdy zdecyduje się on na bardzo mocne podkręcanie bez użycia cieczy do chłodzenia chipsetu.

Wizerunek płyty jako narzędzia do podkręcania podtrzymuje jej BIOS. Ogromna liczba funkcji, bardzo duże zakresy ustawień sprawiają, że z procesora da się wycisnąć bardzo dużo. Doskonałe wrażenie potwierdziły testy: płyta pracowała stabilnie osiągając dobre wyniki benchmarków. Także próby podkręcania na niej procesorów wypadły bardzo dobrze. I w tym przypadku nie było problemów z długą i stabilną pracą.

Choć cena Gigabyte EX58-Extreme może wydawać się wysoka to dla nabywcy procesora za minimum 1200 zł będzie do przyjęcia. W zamian dostaje doskonale wykonany produkt o ogromnych możliwościach, pozwalający na wyciśnięcie dodatkowej mocy z już i tak niezwykle wydajnego procesora.