Gigabyte EX58-UD3R (Rev. 1.0)

Dotąd płyty główne z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58 cechowały się bardzo wysoką ceną. Na szczęście pojawiają się nowe modele, zmieniające ten stan rzeczy. Jednym z nich jest Gigabyte EX58-UD3R kosztujący mniej niż 700 zł. Ciekawi byliśmy, czy niska cena oznacza dla użytkownika duże ustępstwa i obniżoną jakość produktu?

Dotąd płyty główne z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58 cechowały się bardzo wysoką ceną. Na szczęście pojawiają się nowe modele, zmieniające ten stan rzeczy. Jednym z nich jest Gigabyte EX58-UD3R kosztujący mniej niż 700 zł. Ciekawi byliśmy, czy niska cena oznacza dla użytkownika duże ustępstwa i obniżoną jakość produktu? Gigabyte podszedł do budowy taniej płyty dla Core i7 w sposób nieporównywanie rozsądniejszy niż Foxconn w testowanym niedawno FlamingBlade GTI. Chipset płyty składa się z dwóch układów – mostka północnego Intel X58 i mostka południowego Intel ICH10R. Tak więc nie odebrano użytkownikom możliwości korzystania z macierzy dyskowych.

Na płycie umieszczono cztery gniazda modułów RAM DDR3. Teoretycznie można zainstalować 16 GB pamięci operacyjnej, ale jeśli ma ona w całości pracować w trybie trzykanałowym, wykorzystamy trzy gniazda i pojemność będzie ograniczona do 12 GB. Jednakże i ta wielkość jest więcej niż wystarczająca – większość komputerów z X58 pracuje dziś z 3 GB RAM, znacznie mniej z 6 GB. Poza tym Windows i tak ogranicza jej ilość, np. w wersji 32-bitowej do zaledwie 3,25 GB.

Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach (licząc od podstawki procesora): dwóch PCI-Express x1, PCI-Express x16, PCI-Express x4, drugim PCI-Express x16 i dwóch PCI. Zaspokoi to potrzeby prawie wszystkich użytkowników. Płyty z chipsetem Intel X58 w większości mogą pracować z systemami graficznymi złożonymi z co najmniej dwóch kart graficznych i to zarówno AMD (CrossFire) jak i NVIDII (SLI). Wspomniana wcześniej płyta Foxconna została pozbawiona obsługi SLI. Z Gigabytem sprawa okazała się niezwykle zagmatwana gdyż specyfikacje podawały różne możliwości. Ostatecznie jednak według informacji producenta nawet ta tania płyta obsługuje rozwiązania zarówno AMD jak i NVIDII.

Nie ma podwodów do narzekań jeśli chodzi o liczbę gniazd do napędów. Na płycie znajdziemy osiem gniazd SATA (sześć obsługiwanych przez mostek południowy i dwa przez dodatkowy układ Gigabyte SATA 2) i jedno gniazdo dla dwóch napędów ATA.

Nie zabrakło także kontrolera TSB43AB23 obsługującego trzy gniazda IEEE1394. Dźwięk generuje układ Realtek ALC888 i jak to jest w przypadku płyt tej firmy, cechuje się bardzo dobrymi parametrami.

System chłodzenia płyty to przede wszystkim dwa duże, aluminiowe radiatory na sekcji zasilania i mostku północnym połączone ze sobą rurką cieplną. Na mostku południowym umieszczono niewielki, oddzielny radiator.

Rozłożenie elementów płyty jest niemal nienaganne. Karty rozszerzeń i pozostałe gniazda nie wchodzą sobie w paradę, gniazda zasilania także pozwalają na dobre poprowadzenie kabli. Gniazda pamięci odsunięto od PCI-Express x16, dzięki czemu bardzo łatwo wymieniać moduły RAM, zaś wokół podstawki procesora jest sporo miejsca. Drobne niedociągnięcia to wyłącznie nieco utrudnione wypinanie kabla zasilania 8-pin i podłączanie części napędów SATA, gdyż długa karta graficzna zasłania ich gniazda. Jednakże wyłącznie uniemożliwia ich zobaczenie, w żadnym razie nie utrudnia wpięcia kabli.

Opisywana płyta jest oczywiście wyposażona w system oszczędzania energii Gigabyte Dynamic Energy Saver i podwójny BIOS sprawiający, że jego aktualizacja jest zawsze bezpieczna.

Sam BIOS jest typowy dla Gigabyte’a – intuicyjny, z dużą liczbą funkcji i zakresami ustawień. Wprawdzie model EX58-UD3R to nie płyta dla rasowych overclockerów, ale pozwala na podkręcenie procesora akurat na tyle aby pracował z maksymalną bezpieczną dla siebie częstotliwością.

Podsumowując – Gigabyte EX58-UD3R to uwzględniając jej niską cenę znakomita, godna polecenia płyta. Posiada dużo złącz i gniazd, obsługuje wszystkie fajerwerki związane z Core i7, jest bardzo dobrze wykonana i nie skazuje użytkownika na kompromisy. To doskonała podstawa dla Core i7, nawet w komputerze rozsądnego entuzjasty.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: