Gigabyte G1.Assassin

Gigabyte G1.Assassin to płyta doskonale wykonana , zbudowana według tradycyjnych zasad, ale z wykorzystaniem najwyższej jakości komponentów. Jej zakup może mieć sens tylko w przypadku gdy będzie służyła za platformę do podkręcania i budowy złożonego systemu graficznego, najlepiej jednocześnie. Dla zwykłego użytkownika Gigabyte G1.Assassin nie będzie atrakcyjną propozycją, ze względu na bardzo wysoką cenę jak i pewne braki w wyposażeniu, nie ma na nim np. gniazd IEEE1394.

Budowa

Gigabyte G1.Assassin to płyta główna z podstawką LGA1366. Zaopatrzono ją w sześć gniazd do modułów RAM DDR3. Karty rozszerzeń można instalować w czterech gniazdach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i jednym PCI. System chłodzenia składa się z czterech dużych radiatorów: na sekcji zasilania i elementach chipsetu, połączonych rurkami cieplnymi. Zasilanie dostarczane jest przez: gniazdo 24-pin, dwa gniazda 8-pin i dwa gniazda molex. Na płycie umieszczono złącza dla ośmiu napędów SATA. Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, cztery gniazda USB 2.0, cztery USB 3.0, optyczne i elektryczne SPDIF, RJ-45 i pięć gniazd mini-jack. Dodatkowo podpiąć można jeszcze cztery gniazda USB 3.0 i cztery USB 2.0. Wszystkie gniazda USB 3.0 obsługiwane są przez jeden układ Reneses D720200 , poprzez dwa huby VLI VL810. W karcie sieciowej zastosowano układ Killer E2100. Na płycie znajdziemy zintegrowaną kartę dźwiękową wysokiej jakości - Creative, z układem 20K2.

Możliwości

Płyta obsługuje wszystkie procesory Intela do podstawki LGA1366. Dzięki rozbudowanej sekcji zasilania i doskonałemu BIOSowi umożliwia ekstremalnie mocny overclocking układów. Zainstalować na niej można do 24 GB pamięci RAM o częstotliwości pracy do 1333 MHz nominalnie i 2200 MHz po podkręceniu. Płyta pozwala na budowę systemów graficznych z dwóch kart NVIDII (SLI x16) lub ATI (CrossFireX x16), bądź trzech kart NVIDI (3-Way SLI) lub do czterech ATI , ale pracujących na łączach o mniejszej przepustowości. Do płyty podpiąć możemy do ośmiu urządzeń USB 2.0 i ośmiu USB 3,0, z tym, że ze względu na sposób realizacji obsługi gniazd USB 3.0 przy większej ilości urządzeń, transfer na każde z nich będzie niższy niż podawany w specyfikacji dla tego standardu.

Wydajność

Wydajność płyty w testach podstawowych uzależniona jest od komponentów platformy testowej. Gigabyte przeszedł wszystkie testy bardzo dobrze. Jednak prawdziwa moc tej konstrukcji objawia się dopiero podczas podkręcania lub budowy bardzo złożonych systemów graficznych.

Gigabyte G1.Assassin
Gigabyte G1.Assassin

Wnioski

Gigabyte G1.Assassin to płyta główna z podstawką LGA1366 dla procesorów Intela. Jest ona bezpośrednim rywalem Asusa Rampage III Black Edition, przynajmniej pod względem przyprawiającej o zawrót głowy ceny. Jeśli idzie o filozofię , inżynierowie obu firm poszli nieco innymi drogami. Gigabyte G1.Assassin to konstrukcja do bólu klasyczna, ale oparta o podzespoły najwyższej jakości. Najważniejszym układem na płycie jest dwuukładowy chipset Intela z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R. Dzięki niemu i czterem gniazdom PCI-Express x16 możliwe jest tworzenie systemów graficznych z czterech kart ATI (CrossFireX) lub trzech NVIDII (SLI 3-Way). Na płycie umieszczono także dwa gniazda PCI-Express x1 i jedno PCI. Pamięć może pracować w systemie trzykanałowym. Do jej montażu służy sześć gniazd DDR3. Oprócz gniazd SATA 3 Gb/s znajdziemy tu także dwa gniazda SATA 6 Gb/s dzięki układowi Marvell 88SE9182. Osiem gniazd USB 3.0 obsługuje jeden układ Renesas D720200 i dwa huby VLI VL810. Płyta ma służyć do podkręcania i pracy z systemami graficznymi z kilku kart. To pierwsze gwarantuje potężna sekcja zasilania. Jest tu nawet dodatkowe gniazdo 8-pin. To drugie zaś gwarantuje odpowiednia liczna gniazd PCI-Express i dwa dodatkowe gniazda zasilania molex. Podobnie jak na płycie Asusa także i tutaj znajdziemy kontroler sieciowy Bigfoot Killer E2100, ale zintegrowany na samej płycie a nie w postaci osobnej karty. Identycznie postąpiono z kartą dźwiękową, ale na Gigabyte znajdziemy zintegrowaną kartę Creative z układem 20K2. Rozłożenie elementów płyty jest bez zarzutu, ale liczba gniazd nie imponuje - brak eSATA i IEEE1394 (to pierwsze umieszczono w dołączonej do wyposażenia płyty kieszeni do obudowy). Gigabyte G1.Assassin może rywalizować pod względem technicznym z Asusem Rampage III Black Edition, ale niestety w oczach wielu użytkowników może wypaść mniej przekonująco. Nie oznacza to, że płyta ma większe wady, po prostu bardzo wysoką cenę (około 1500 zł), trzeba uzasadnić także na mało racjonalne sposoby.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: