Gigabyte G1.Sniper

Gigabyte G1.Sniper to dopracowana płyta główna z podstawką LGA1366. Wyposażono ją w wiele układów rozszerzających możliwości mostka południowego, zastosowano komponenty najwyższej jakości a obsługę sieci i dźwięku powierzono chipom spotykanym zazwyczaj na oddzielnych, drogich, instalowanych w gniazdach PCI-E lub PCI kartach. Płyta pozwala na mocny overclocking procesora i pamięci oraz budowę systemów graficznych SLI lub CrossFireX nawet z trzech kart. Jedyną wyraźną wadą płyty jest jej cena - co najmniej 1350 zł.

Budowa

Płyta bazuje na chipsecie Intel z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R. Na płycie zainstalowano sześć gniazd do modułów RAM DDR3. Pamięci mogą pracować w trybie trzykanałowym. Do instalacji kart rozszerzeń służą: trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Napędy można podłączyć do sześciu gniazd SATA 3 Gb/s obsługiwanych przez mostek południowy, dwóch SATA 6 Gb/s którymi zajmuje się układ Marvell 88SE9182, oraz dwóch eSATA 3 Gb/s obsługiwanych przez układ JMicron JMB362. Płytę wyposażono w układ sieciowy Bigfoot Killer E2100.

Gigabyte G1.Sniper

Układ Renesas D720200 i dwa huby VLI VL810 obsłużą cztery gniazda USB 3.0. Na płycie zintegrowano kartę dźwiękową z układem Creative CA20K2.

Gigabyte G1.Sniper

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, dwa combo eSATA/USB 2.0, pięć mini-jack, optyczne i elektryczne SPDIF, RJ-45 i przycisk to zerowania ustawień BIOSu.

Gigabyte G1.Sniper

Ze złącz na płycie można podłączyć jeszcze sześć gniazd USB 2.0 i dwa USB 3.0. Sekcja zasilania posiada osiem faz.

Gigabyte G1.Sniper

System chłodzenia to duże radiatory na sekcja zasilania i obu układach chipsetu, połączone ze sobą rurka cieplną. Zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda: 24-pin i 8-pin.

Możliwości

Płyta Gigabyte G1. Sniper obsługuje wszystkie procesory Intela do podstawki LGA1366. Dzięki swojej konstrukcji pozwala na ich bardzo mocne podkręcenie. Na płycie można zainstalować do 24 GB RAM o częstotliwości pracy do 2200 MHz, choć próby wykazały, że można uzyskać nawet więcej. Dzięki trzem gniazdom PCI-Express x16 możliwe jest tworzenie systemów graficznych z dwóch kart NVIDIA SLI x16 lub ATI CrossfireX x16, oraz trzech kart NVIDIA lub ATI. Do płyty można podłączyć sześć napędów SATA 3 Gb/s , dwa SATA 6 Gb/s i dwa eSATA 3 Gb/s. Oprocz gniazd USB 2.0, można podłączyć także urządzenia do czterech gniazd USB 3.0. Doskonałej jakości dźwięk zapewnia zintegrowana karta graficzna z układem Creative CA20K2. Sprawne działanie w sieci gwarantuje układ Bigfoot Killer E2100.

Wydajność

Podczas testów platforma z płytą Gigabyte uzyskała bardzo dobre wyniki wydajności, często lokując się na najwyższych miejscach w stawce. Wszystkie systemy i podsystemy pracowały sprawnie, bez sprawiania przykrych niespodzianek.

Gigabyte G1.Sniper
Gigabyte G1.Sniper

Wnioski

Gigabyte G1.Sniper to płyta główna z podstawką LGA1366 przeznaczona do procesorów Intel serii 900. Należy ona do rodziny G1 - produktów przeznaczonych dla entuzjastów wymagających najwyższej jakości i ogromnych możliwości, niemal bez względu na cenę. Płyta bazuje na chipsecie Intel z mostkiem północnym X58 i południowym ICH10R. Jednakże możliwości chipsetu rozszerzają dodatkowe układy. Na płycie zainstalowano sześć gniazd do modułów RAM DDR3. Maksymalna łączna pojemność modułów to 24 GB a częstotliwość pracy 2200 MHz. Pamięci mogą pracować nawet w trybie trzykanałowym. Do instalacji kart rozszerzeń służą: trzy gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Możliwe jest tworzenie systemów graficznych z dwóch kart NVIDIA SLI x16 lub ATI CrossfireX x16, oraz trzech kart NVIDIA lub ATI. Do sześciu napędów SATA 3 Gb/s obsługiwanych przez mostek południowy, dochodzą dwa napędy SATA 6 Gb/s dzięki układowi Marvell 88SE9182, oraz dwa napędy eSATA 3 Gb/s obsługiwane przez układ JMicron JMB362. Płytę wyposażono w układ sieciowy Bigfoot Killer E2100 mający przyspieszyć transfery i odciążyć procesor komputera. Dzięki układowi Renesas D720200 i dwom hubom VLI VL810 na płycie znajdziemy cztery gniazda USB 3.0. Użytkownik Gigabyte G1. Sniper nie będzie też raczej musiał dokupować oddzielnej karty dźwiękowej, nawet jeśli wymaga dźwięku najwyższej jakości. Wszystko to za sprawą zintegrowania na płycie bardzo dobrej dźwiękówki z układem Creative CA20K2. Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, dwa combo eSATA/USB 2.0, pięć mini-jack, optyczne i elektryczne SPDIF, RJ-45 i przycisk to zerowania ustawień BIOSu. Ze złącz na płycie można podłączyć jeszcze sześć gniazd USB 2.0 i dwa USB 3.0. Sekcja zasilania posiada osiem faz i zbudowana jest, podobnie jak cała płyta z bardzo wysokiej jakości komponentów. System chłodzenia to duże radiatory na sekcja zasilania i obu układach chipsetu, połączone ze sobą rurka cieplną. Zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda: 24-pin i 8-pin. Elementy płyty rozłożono bardzo praktycznie, bez miejsc konfliktowych i z możliwością zainstalowania trzech dwuslotowych kart graficznych. Rozbudowany BIOS z mnóstwem funkcji i ogromnymi zakresami ustawień ucieszy overclockerów. Funkcje pogrupowano logicznie, tak więc ich odnalezienie nie nastręcza trudności. Podczas testów platforma z płytą Gigabyte uzyskała bardzo dobre wyniki wydajności, często lokując się na najwyższych miejscach w stawce. Gigabyte G1.Sniper to bardzo ciekawa, doskonale wykonana i praktyczna płyta główna z podstawką LGA1366. Można by ją polecić każdemu gdyby nie cena wynosząca ponad 1350 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: