Gigabyte G1.Sniper 2

Wraz z pojawieniem się na rynku chipsetu Z68 rynek płyt głównych ożył. W sklepach pojawiło się wiele ciekawych konstrukcji, w tym propozycja Gigabyte’a, czyli G1.Sniper 2. Jest to konstrukcja wyposażona w gniazdo LGA 1155, chipset Intel Z68 oraz porty PCI-Express 3.0. Kosztuje ona ponad 1600 zł, warto więc sprawdzić, czy jest warta swojej ceny.

Budowa

Gigabyte G1.Sniper 2 to konstrukcja w formacie ATX, która została przygotowana dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge, przez co ma podstawkę LGA 1155. Ponadto znajdziemy na niej cztery banki pamięci DDR3-2133, dwa sloty PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express 3.0 x16. Warto wspomnieć zwłaszcza o ostatnich wymienionych slotach, gdyż dzięki nim możliwe będzie uruchomienie dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFire w celu zwiększenia ich wydajności (wówczas PCI-Express przełączy się na tryb x8).

Płyta Gigabyte G1.Sniper 2 została wyposażona również w bardzo duże i ładnie wyglądające chłodzenie stylizowane na elementy karabinku. Zostało one wykonane z odpowiednią dokładnością, dzięki czemu nie mieliśmy problemów z instalacją na tej płycie nawet dużych układów chłodzących procesor.

Zobacz również:

Najnowsza konstrukcja Gigabyte charakteryzuje się też zastosowaniem 12-fazowego układu zasilania, który z całą pewnością pozwoli na stabilną pracę nawet najbardziej zachłannych na energię procesorów.

Nie bez znaczenia jest też fakt zastosowanie w Gigabyte G1.Sniper 2 karty dźwiękowej Creative X-Fi. Jest to układ porównywalny z X-Fi Titanium. Oprócz tego posiada on własną pamięć oraz przetwornik Wolfson. Możemy ją z czystym sumieniem określić, jako kartę dźwiękową z wyższej półki.

Możliwości

Gigabyte G1.Sniper 2 został wyposażony w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, który pozwala na pełne wykorzystanie wszystkich możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest na ich podkręcanie oraz wykorzystanie zintegrowanej grafiki. Pytanie tylko, który entuzjasta (kupujący płytę za 1600 zł) ma zamiar używać zintegrowanej karty graficznej?

Gigabyte G1.Sniper 2 charakteryzuje się dużą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc siedem portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, wyjście HDMI, port eSATA, port Ethernet oraz ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Oprócz tego znalazł się tu przycisk OC (Overclocking, Przetaktowanie) służący do podkręcania procesora.

Jeżeli zechcemy podłączyć do Gigabyte G1.Sniper 2 dysk twardy, będziemy mogli to zrobić za pomocą wiekowego już złącza IDE lub 6 portów SATA, z których dwa działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Nie możemy narzekać na BIOS Gigabyte G1.Sniper 2. Co prawda nie jest tak bogaty w funkcje jak topowe płyty do procesorów Core 2 Duo, ale jest to wina samego Intela, który ograniczył możliwości podkręcania swoich procesorów do zmiany mnożnika, napięcia oraz bawienia się mnożnikami i opóźnieniami pamięci. Nic więcej Gigabyte nie mógł wymyślić.

Wyniki testów

Gigabyte G1.Sniper 2
Gigabyte G1.Sniper 2
Gigabyte G1.Sniper 2
Gigabyte G1.Sniper 2

Jak widać, płyta główna ma w komputerze znikomy wpływ na wydajność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu niemal wszystkie kontrolery są obecnie integrowane w procesorach. Przez to procesor przejął funkcję mostka północnego, zaś płyty główne pod względem wydajności stały się identyczne. Zaobserwowane w testach różnice są niezwykle małe i mają charakter niepewności pomiarowej.

Wnioski

Gigabyte G1.Sniper 2 jest bardzo dobrą konstrukcją. Praktycznie nie ma słabych stron, jednak kosztuje ponad 1600 zł, przez co jest produktem zbyt drogim nie tylko dla zwykłego zjadacza chleba, lecz również dla większości entuzjastów, którzy tak wysoką kwotę wolą wydać na najlepszą kartę graficzną, a nie na płytę główną mającą naprawdę znikomy wpływ na wydajność.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: