Gigabyte G41M-ES2L

Zalety:

  • Bardzo niska cena
  • Prosta, ale solidna konstrukcja
  • Nie wymaga używania oddzielnej karty graficznej
  • Niezła wydajność

Wady:

  • Ograniczona liczba gniazd

Płyty z chipsetami G41 to ciekawa propozycja. Są tanie, lecz pod względem funkcjonalności spełniają oczekiwania większości klientów zamierzających zbudować komputer z użyciem procesora Intela z podstawką LGA774. Gigabyte G41M-ES2L to płyta bardzo tania, lecz przy okazji wydajna i dobrze wyposażona.

Płyty z chipsetami G41 to ciekawa propozycja. Są tanie, lecz pod względem funkcjonalności spełniają oczekiwania większości klientów zamierzających zbudować komputer z użyciem procesora Intela z podstawką LGA774. Gigabyte G41M-ES2L to płyta bardzo tania, lecz przy okazji wydajna i dobrze wyposażona. Mostek północny to Intel G41 zaś południowy Intel ICH7. Zintegrowany układ graficzny Intel X4500 nadal nie może się równać ze zintegrowanymi Radeonami, ale już radzi sobie zupełnie nieźle. Starsze gry działają w miarę płynnie, podobnie jak trójwymiarowe środowisko systemu operacyjnego.

Płyta Gigabyte jest bardzo tania, ale na szczęście nie oznacza to oszczędzania na każdym kroku. Wykonano ją solidnie z użyciem dobrej jakości kondensatorów. Zaopatrzono w podwójny BIOS i funkcje oszczędzania energii. Wprawdzie zastosowano tylko trójfazowy system zasilania procesora, ale nawet z Core 2 Quad QX6850 poradził on sobie dobrze. Na płycie umieszczono dwa gniazda pamięci. Możemy tu zainstalować do 8 GB RAM o częstotliwości pracy 667 lub 800 MHz. Obsługiwane FSB to 800, 1066 i 1333 MHz. Płyta umożliwia pracę procesorom dwu- i czterordzeniowym.

Układ ICH7 obsługuje cztery złącza napędów SATA co na płycie zostało w pełni wykorzystane. Poza tym możemy podłączyć jeszcze dwa napędy ATA. Do instalacji kart rozszerzeń przewidziano gniazda: PCI-Express x16, PCI-Express x1 i dwa PCI (standard w przypadku płyt Micro-ATX). Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC 888B (osiem kanałów) zaś za obsługę karty sieciowej układ Realtek 8111DL (10/100/1000 Mb/s). Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, cztery USB, trzy mini-jack karty dźwiękowej, pojedyncze RJ-45, złącza szeregowe i równoległe oraz monitora D-Sub.

Testy wydajności płyta zaliczyła bardzo dobrze. Także do stabilności pracy nie sposób się przyczepić. O wydajności układu grafiki pisaliśmy wyżej.

Gigabyte G41M-ES2L to bardzo tania, ale i solidna płyta z podstawką LGA775. Pozwoli na budowę dobrego biurkowego komputerka, najlepiej z dwurdzeniowym procesorem. Choć jej BIOS jest różnie prosty co cała konstrukcja to w przypadku układów dla FSB 200 a nawet 266 MHz, można pokusić się nawet o niewielki overclocking.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier