Gigabyte GA-770T-USB3

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Niezwykle przystępna cena
  • Pozwala na podkręcenie procesora
  • Duża liczba gniazd i złącz
  • USB 3.0
  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Praktyczna konstrukcja bez zbędnych udziwnień

Wady:

  • Znaczących brak

Polityka AMD odbiega nieco od tej prowadzonej przez Intela, co sprawia, że obie firmy, mimo iż rywalizują, nie wchodzą sobie od pewnego czasu za bardzo w drogę. Dowodem na to może być płyta Gigabyte GA-770T-USB3, bardzo nowoczesna, zbudowana według tradycyjnych zasad, przeznaczona dla procesorów AMD z podstawką AM3 i wykorzystująca chipset tej samej firmy.

Konstrukcja Gigabyte GA-770T-USB3 jest niezwykle praktyczna, pozbawiona zbędnych udziwnień i cechuje się znakomitą funkcjonalnością. Płyta wykorzystuje tradycyjnie zaprojektowany chipset AMD z mostkiem północnym AMD 770 i południowym AMD SB710. Dzięki temu można zbudować znakomity i nieprzekombinowany komputer za niezwykle atrakcyjną cenę. Na płycie umieszczono tylko jedno złącze do karty graficznej PCI-Express x16 - co jednak powinno każdemu wystarczyć. Oprócz niego mamy jeszcze cztery PCI-Express x1 i dwa PCI co powinno pozwolić na wykorzystanie części sprawnych kart starszego typu. Na płycie można instalować moduły RAM DDR3 o częstotliwości pracy nawet do 1800 MHz. Maksymalna pojemność pamięci może wynieść 16 GB.

Płyta ma praktyczną konstrukcję, ale nie oznacza to, że jest uboga. Zainstalowany kontroler TSB43AB23 obsługuje trzy gniazda IEEE1394, do dyspozycji użytkownika jest sześć gniazd do napędów SATA i jedno dla dwóch ATA. Jej cechą specjalną jest obecność kontrolera NEC D720200F1 obsługującego dwa gniazda USB 3.0. Dźwięk generowany jest przez układ Realtek ALC888 a gniazdo sieciowe obsługuje układ Realtek RTL8111D.

Za zasilanie odpowiada pięciofazowa sekcja wystarczająca nawet podczas podkręcania mniej wymagających procesorów. Układ chłodzenia to dwa radiatory na elementach chipsetu. Płytę wykonano bardzo solidnie z użyciem wysokiej jakości komponentów.

Na pochwałę zasługuje rozłożenie jej elementów: kable zasilania nie będą w niczym przeszkadzały, moduły RAM daje się łatwo wymieniać, karty rozszerzeń nie blokują żadnych złącz ani gniazd. Jedynie bardzo ciasno upakowane i przysunięte do podstawki procesora gniazda pamięci mogą być powodem do krytyki.

Na tylnym panelu płyty umieszczono dwa gniazda PS2 myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć mini-jack, jedno RJ-45, małe i duże IEEE1394, sześć USB 2.0 i dwa USB 3.0. Brakuje właściwie tylko gniazda eSATA.

Podwójny BIOS to zabezpieczenie na wypadek nieudanej aktualizacji. BIOS płyty ma dużo funkcji i spore zakresy ustawień – z pewnością da się na niej podkręcić słabsze procesory AMD.

Podczas testów płyta sprawowała się doskonale – osiągnęła dobre wyniki w benchmarkach przy absolutnie stabilnej pracy.

Gigabyte GA-770T-USB3 to udana płyta z podstawką AM3. Wyposażono ją w dużo gniazd i złącz, w tym najnowsze USB 3.0. Płyta może stanowić doskonałą podstawę do nowoczesnego, niedrogiego i solidnego komputera. Do jej zakupu zachęca także cena – ok. 310 zł.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier