Gigabyte GA-785GMT-UD2H

Gigabyte GA-785GMT-UD2H to płyta główna z podstawką AM3 dla procesorów AMD. Płyta wykorzystuje wprawdzie starszy chipset, ale nie daje w żaden sposób odczuć tego użytkownikowi. Wręcz przeciwnie – jest bardzo rozbudowana i daje użytkownikowi ogromne możliwości.

Płyta gówna Gigabyte GA-785GMT-UD2H została wykonana w formacie micro-ATX. Płyta wykorzystuje chipset AMD z mostkiem północnym AMD 785G i południowym AMD SB710. Gigabyte GA-785GMT-UD2H obsługuje wszystkie procesory AMD do podstawki AM3 (Phenom II i Athlon II). Na płycie umieszczono cztery gniazda do modułów DDR3 o maksymalnej częstotliwości pracy 1800 MHz i łącznej pojemności 16 GB.

Karty rozszerzeń można instalować w gniazdach: PCI-Express x16, PCI-Express x1 i dwóch PCI. Mostek północny zawiera zintegrowany, nowoczesny układ graficzny Radeon HD 4200. Może on współpracować z odpowiednią karta graficzną w trybie Hybrid CrossFireX.

Do podłączenia napędów służy: pięć gniazd SATA 3 Gb/s i jedno PATA133 (dla dwóch napędów).

Na tylnym panelu płyty umieszczono: gniazdo PS2 (mysz lub klawiatura), sześć gniazd USB 2.0, sześć gniazd mini-jack, jedno RJ-45, jedno IEEE1394, optyczne SPDIF, VGA, DVI, HDMI i eSATA. Za dźwięk na płycie odpowiada układ Realtek ALC889A, za obsługę sieci Realtek RTL 8111C, zaś za IEEE1394 układ TSB43AM23. Ze złącz na płycie możemy podpiąć jeszcze jedno gniazdo IEEE1394 i sześć USB 2.0.

Pięciofazowy system zasilania ma podołać nawet najwydajniejszym procesorom AMD. Układ chłodzenia to dwa aluminiowe radiatory na elementach chipsetu zaś zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda: 24-pin i 8-pin.

Rozmieszczenie elementów płyty, jak na micro-ATX jest dobre, ale karta graficzna z szerokim systemem chłodzenia może zasłonić gniazda SATA.

Na płycie znalazł się także podwójny BIOS.

Gigabyte GA-785GMT-UD2H nie zawodzi podczas testów wykazując się bardzo przyzwoitą wydajnością i nienaganną stabilnością pracy. Korzystanie wyłącznie ze zintegrowanej grafiki pozwala na sprawne granie w starsze tytuły i komfortowe odtwarzanie filmów FullHD.

Gigabyte GA-785GMT-UD2H to płyta niewielka i stosunkowo niedroga, ale o naprawdę dużych możliwościach. Pełne wsparcie dla procesorów sześciordzeniowych, bardzo duża liczba gniazd i złącz oraz solidne wykonanie z pewnością zjednają jej sporo nabywców.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: