Gigabyte GA-790FXTA-UD5

Zalety:

  • Bardzo dobra wydajność
  • Bardzo dużo złącz
  • Dobre rozłożenie elementów
  • Wysoka jakość wykonania
  • 2 gniazda SATA3
  • Wsparcie dla USB 3.0

Wady:

  • Dość wysoka cena
  • Schodzący z rynku chipset

Gigabyte GA-790FXTA-UD5 to droga, ale bardzo rozbudowana płyta główna z podstawką AM3. Zastosowany chipset wprawdzie będzie już znikał z rynku, ale nadal doskonale wywiązuje się ze swoich funkcji. Ponadto, w przypadku tego modelu płyty, został uzupełniony o kilka dodatkowych układów.

Gigabyte GA-790FXTA-UD5 jest płytą przeznaczoną dla wymagających i posiadający dużą wiedze użytkowników, gdyż tylko oni w pełni wykorzystają jej możliwości.

Płyta przeznaczona jest dla procesorów AMD Phenom II/Athlon II do podstawki AM3. Zainstalowano na niej cztery gniazda do modułów RAM DDR3 o łącznej pojemności do 16 GB i częstotliwości pracy do 1866 MHz w trybie oc.

Zastosowano tutaj chipset z mostkiem północnym AMD 790FX i południowym AMD SB750. Mostek północny nie posiada wbudowanego układu graficznego, ale za to pozwala na budowę systemów graficznych CrossFire x16 z kart ATI. Da się także zbudować system z trzech kart graficznych. Dzięki temu użytkownik może uzyskać najwyższą wydajność w grach i aplikacjach 3D.

Mostek południowy SB750 obsługuje sześć gniazd SATA 3 Gb/s i do dwunastu USB 2.0. Dzięki układowi JMicron JMB363 na płycie znalazły się dwa gniazda eSATA (połączone z USB 2.0). Układ Marvell 9128 pozwolił na instalację dwóch gniazd SATA 6 Gb/s a chip NEC dwóch USB 3.0. Dzięki temu użytkownik może korzystać z napędów najnowszych typów i najwyższych transferów danych.

Jakość wykonania płyty i zastosowanych komponentów stoi na najwyższym poziomie. Także sposób jej zaprojektowania: rozłożenie elementów nie rodzi stref konfliktowych. Zastrzeżenia można mieć tylko do schowanego gniazda zasilania 6-pin i do gniazd DDR3, umieszczonych bardzo blisko podstawki procesora.

Na płycie znajduje się sześć gniazd PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i trzy PCI. Do obsługi nośników danych służy sześć gniazd SATA2, dwa SATA3 i jedno PATA133 (dla dwóch napędów). Na tylnym panelu znajdziemy :dwa gniazda PS2 (myszy i klawiatury), optyczne i elektryczne SPDIF, cztero i sześciożyłowe IEEE1394, dwa RJ-45, cztery USB 2.0, dwa USB 3.0, dwa eSATA (3 GB/s) i sześć mini-jack. Ze złącz na płycie można podpięć jeszcze cztery USB 2.0 i jedno IEEE1394. Na płycie umieszczono przyciski POWER, RESRET i clr CMOS.

System zasilania ma 10 faz – osiem dla procesora i dwie dla pamięci. Układ chłodzenia to duże radiatory na systemie zasilania i mostku północnym i mały na mostku południowym, połączone ze sobą rurką cieplną.

Za oszczędzanie energii odpowiada system DES (Dynamic Energy Saver), który do działania wymaga zainstalowania odpowiednich aplikacji z dostarczonej płyty. O bezpieczeństwo podczas zmian BIOSu dba podwójny BIOS.

BIOS płyty pozwala na podkręcanie, nawet zaawansowanym entuzjastom tego sposobu zwiększania wydajności – mnóstwo funkcji i duże zakresy ustawień na pewno sprawdzą się w praktyce. Pomocna jest także funkcja zapisywania profili ustawień.

Testy potwierdziły oczekiwania – płyta pracuje niezwykle stabilnie nawet po podkręceniu i jest wydajna.

Gigabyte GA-790FXTA-UD5 jest płytą drogą, ale znajdą się entuzjaści gotowi na taki wydatek, gdyż w zamian oferuje duże możliwości i bardzo wysoką jakość wykonania. Jedynym problemem może być chipset, który niedługo zostanie zastąpiony przez nowsze układy.