Gigabyte GA-870A-UD3

Gigabyte GA-870A-UD3 to płyta główna z nowym chipsetem AMD i podstawką AM3. Testy wykazały jej doskonałe właściwości: wydajność, praktyczność, przemyślaną konstrukcję i bardzo stabilną pracę.

> Gigabyte GA-870A-UD3 wykorzystuje chipset AMD z mostkiem północnym AMD 870 i południowym AMD850. Takie rozwiązanie daje dostęp do wszystkiego co w AMD najlepsze a jedynym ograniczeniem jest brak możliwości budowy systemów graficznych z kilku kart.

Na płycie zainstalowano cztery gniazda do modułów pamięci DDR3 o częstotliwości pracy do 1866 MHz i maksymalnej łącznej pojemności 16 GB. Zastosowanie podstawki AM3 sprawia, że płyta obsługuje tylko procesory z serii Phenom II/Athlon II – starsze nie posiadają kontrolera DDR3.

Dla kart rozszerzeń przewidziano gniazda: dwa PCI-Express x16 (drugie działające w trybie x4), dwa PCI-Express x1 i trzy PCI.

AMD pozostając przy tradycyjnej dwuukładowej budowie chipsetu nie wpadło w pułapkę której nie uniknął Intel – nowy mostek południowy może wspierać wybrane przez firmę technologie. I tak w tym przypadku SB850 obsługuje sześć napędów SATA o prędkości do 6 Gb/s. Na płycie wspomagają go układy: Gigabyte SATA2 – obsługujący dwa gniazda SATA 3 Gb/s i jedno PATA133, oraz JMicron JMB362 obsługujący dwa gniazda eSATA na tylnym panelu. Oprócz nich umieszczono tam : gniazdo PS2, RJ45 (Realtek RTL8111D), dwa SPDIF i sześć mini-jack (kontroler dźwięku Realtek ALC892), dwa IEEE1394 (TSB43AB23) , osiem USB 2.0 i dwa USB 3.0 (NEC D720200F1). Na płycie umieszczono także złącza do kolejnych czterech USB 2.0 i jednego IEEE1394.

Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre. Sekcja zasilania procesora ma osiem faz, co zapewnia stabilną pracę najmocniejszych układów i duży potencjał podkręcania. W tym ostatnim pomaga rozbudowany, przejrzysty BIOS. Sam BIOS jest oczywiście podwójny. Umieszczono w nim funkcję odblokowywania nieczynnych rdzeni procesora. Płyta obsługuje także najnowsze , sześciordzeniowe układy AMD.

Jak wspomnieliśmy we wstępie, wydajność i stabilność pracy Gigabytea są bez zarzutu.

Gigabyte GA-870A-UD3 to niedroga i niezwykle praktyczna płyta. AMD buduje swoją pozycję także na doskonałych platformach a konstrukcje takie jak Gigabyte GA-870A-UD3 bardzo temu służą.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: