Gigabyte GA-880GMA-UD2H

Gigabyte GA-880GMA-UD2H to płyta główna z podstawką AM3 i nowym chipsetem AMD 880G/SB850. Jest to kontynuatorka linii bardzo udanych płyt Gigabytea wykonanych w formacie microATX dla procesorów AMD.

Płyta obsługuje wszystkie nowe procesory AMD łącznie z sześciordzeniowymi. Podstawka AM3 jest identyczna z AM2 i AM2+ tylko, że tutaj na płycie zainstalowano gniazda do modułów RAM DDR3. Cztery takie gniazda mogą obsłużyć łącznie do 16 GB pamięci.

Mostek północny AMD 880G wyposażono w zintegrowany układ graficzny Radeon HD 4250. Układ ten doskonale radzi sobie z obsługą starszych gier i wyświetlaniem filmów FullHD. Może także współpracować z odpowiednią kartą graficzną umieszczoną w gnieździe PCI-Express , w trybie Hybrid CrossFire.

Do instalacji kart rozszerzeń przewidziano dwa gniazda PCI-Express x16 (jedno pracujące w trybie x16, drugie x4), jedno PCI-Express x1 i jedno PCI.

Mostek południowy AMD SB850 obsługuje standard SATA 6 Gb/s. Na płycie umieszczono pięć złącz do napędów SATA 6Gb/s i jedno eSATA 6 Gb/s. Układ JMicron JMB368 pozwala na podłączenie dwóch napędów PATA133.

Na tylnym panelu umieszczono gniazda : PS2 myszy/klawiatury, sześć mini-jack i optyczne SPDIF (kodek dźwięku – Realtek ALC892), RJ-45 (kontroler Realtek RTL8111D), eSATA, IEEE1394 (kontroler TSB43AB23), D-Sub, DVI, HDMI, cztery USB 2.0 i dwa USB 3.0. Te ostatnie są obsługiwane przez układ NEC D720200F1. Podłączyć można jeszcze jedno gniazdo IEEE1394 i sześć USB 2.0.

Do budowy płyty wykorzystano wysokiej jakości komponenty. Za zasilanie procesora odpowiada 4-fazowa sekcja. Rozłożenie elementów płyty jest jak na microATX dobre. BIOS pozwala na podkręcanie procesora, pamięci i zintegrowanego układu graficznego. Dostępna jest także funkcja odblokowywania nieczynnych rdzeni procesora.

Wszystkie testy płyta przeszła pracując wydajnie i stabilnie. Gigabyte GA-880GMA-UD2H ze swoją przystępną ceną stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla zwolenników procesorów AMD. Posiada szereg cech z którymi płyty dla procesorów konkurencji nie są w stanie rywalizować. Jeśli więc chcemy zbudować tani, nowoczesny i niewielki komputer to powinna być ona na czołowej pozycji wśród płyt branych pod uwagę.