Gigabyte GA-890FXA-UD7

Dzięki bardzo udanym sześciordzeniowym procesorom obecnie zwolennicy AMD mają powód by wydać większą kwotę na przeznaczoną dla nich płytę główną. Naprzeciw ich wymaganiom wychodzi Gigabyte z modelem GA-890FXA-UD7 – niezwykle nowoczesnym o ogromnych możliwościach i bardzo wysokiej cenie.

Gigabyte GA-890FXA-UD7 to najbardziej zaawansowana płyta z podstawką AM3 w ofercie tej firmy. Obsługuje ona wszystkie nowe procesory AMD AM3. Na płycie zastosowano najlepszy chipset tej firmy AMD890FX/SB850.

Przede wszystkim podstawka AM3 oznacza użycie gniazd do modułów DDR3. Na płycie zainstalowano cztery takie gniazda. Maksymalna łączna pojemność modułów może wynieść 16 GB. Maksymalna częstotliwość pracy pamięci po podkręceniu to 1866 MHz.

Mostek północny AMD 890FX charakteryzuje się zdolnością do pracy z bardzo rozbudowanym systemem graficznym. Na płycie da się zainstalować nawet cztery współpracujące ze sobą w systemie CrossFireX karty graficzne. Na płycie umieszczono aż sześć gniazd PCI-Express x16. Dwa pracują w trybie x16, dwa x8 i dwa x4. Oprócz nich jest jeszcze jedno gniazdo dla kart PCI. Gniazda rozłożono w taki sposób, że jest możliwy nawet montaż czterech kart graficznych z dwusoltowym systemem chłodzenia.

Mostek południowy AMD SB850 obsługuje sześć napędów SATA 6 Gb/s. Uzupełniają go układy: Gigabyte SATA2 obsługujący dwa napędy SATA 3 Gb/s i dwa PATA133 oraz JMicron JMB 363 obsługujący dwa gniazda eSATA 3 Gb/s. Funkcje mostka południowego rozszerza także układ NEC D720200F1 obsługujący dwa gniazda USB 3.0.

Zastosowany na płycie kodek dźwięku to Realtek ALC889. Za obsługę dwóch gniazd RJ-45 odpowiadają układy Realtek RTL8111D. Układ TSB43AB23 obsługuje gniazda IEEE1394.

Płyta jest niezwykle solidna i perfekcyjnie wykonana. Zastosowano tylko najwyższej jakości komponenty. Rozłożenie elementów można uznać za bardzo dobre, z uwzględnieniem typowego dla AM3, mocnego przysunięcie gniazd DDR3 do podstawki procesora. Na płycie umieszczono przyciski POWER, RESET i clrCMOS. Jest także wyświetlacz stanów POST BIOSu.

System chłodzenia to radiatory na elementach chipsetu i sekcji zasilania połączone rurką cieplną. Podczas pracy nagrzewają się one bardzo mocno, ale producent znalazł rozwiązanie. Pierwsza możliwość to podłączenie chłodzenia cieczą – na mostku północnym umieszczono odpowiedni blok. Druga to montaż dołączonego do płyty, dodatkowego ogromnego radiatora, który umożliwi ponadto wyprowadzenie części ciepła poza obudowę.

Sekcja zasilania ma dziesięć faz w tym osiem dla procesora. Poradzi sobie z każdym układem AMD, nawet przy ekstremalnym podkręceniu. BIOS posiada mnóstwo funkcji i bardzo duże zakresy ustawień. Podaje także wiele ważnych informacji jak np. napięcia podstawowe i docelowe.

Wszystko to razem sprawia, że płyta Gigabyte GA-890FXA-UD7 to doskonała podstawa do budowy komputera o imponujących możliwościach graficznych i do overclockingu. Nie trzeba dodawać, że dobre wyniki wszystkich testów szły tutaj w parze z doskonałą stabilnością pracy.

Za tak imponujące możliwości trzeba płacić i to słono. Gigabyte kosztuje 899 zł. To bardzo dużo, ale np. odpowiadający mu model z podstawką LGA1156 dla procesorów Intela kosztuje jeszcze niemal 200 zł więcej, tak więc nawet cena może być rzeczą względną.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: