Gigabyte GA-890GPA-UD3H

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Bardzo dużo złącz
  • Dobre rozłożenie elementów
  • Wysoka jakość wykonania
  • Możliwość złożenia taniego, wydajnego komputera
  • Ogromna elastyczność budowy systemu graficznego
  • SATA 6Gb/s
  • USB 3.0

Wady:

  • Brak eSATA
  • Sekcja zasilania może nie wystarczyć do podkręcania bardziej wymagających procesorów

Już w dniu prezentacji nowych chipsetów AMD, Gigabyte miał gotową ofertę płyt zbudowanych z ich użyciem. Gigabyte GA-890GPA-UD3H Bazuje na chipsecie AMD 890GX/SB850 co tradycyjnie czyni go płytą pozwalającą na budowę bardzo złożonego komputera a jednocześnie przystępną cenowo.

Gigabyte GA-890GPA-UD3H to płyta z podstawką AM3, przeznaczona dla najnowszych procesorów AMD. Umieszczono na niej cztery gniazda modułów RAM DDR3 o łącznej pojemności do 16 GM i częstotliwości pracy do 1866 MHz.

Płyta wykorzystuje jeden z nowych chipsetów AMD z mostkiem północnym AMD 890GX i południowym AMD850. Czyni go to niezwykle nowoczesną płytą o ogromnych możliwościach konfiguracji komputera. Mostek północny AMD 890GX wyposażony jest w zintegrowany, bardzo dobry układ graficzny Radeon HD 4290. Układ ten wspiera biblioteki DirectX 10.1, pozwala na oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości i granie w starsze tytuły gier. Wydajność podnosi jeszcze zainstalowana na płycie, dedykowana wyłącznie dla niego pamięć DDR3 o pojemności 128 MB. Na płycie da się oczywiście zainstalować także zwykłą kartę graficzną w gnieździe PCI-Express x16. Kolejny sposób na budowę systemu graficznego to umieszczenie na niej dwóch kart pracujących w systemie CrossFire x8. I sposób czwarty – współpraca układu zintegrowanego z odpowiednią karta graficzną w PCI-Express x16.

Karty rozszerzeń możemy umieszczać w gniazdach: dwóch PCI-Express x16, trzech PCI-Express x1 i dwóch PCI.

Z kolei mostek południowy AMS SB850 to jedyny układ na rynku bezpośrednio wspierający standard SATA 6 Gb/s. Dzięki niemu użytkownik może wykorzystać sześć napędów tego typu. Na płycie znalazł się także układ Gigabyte SATA2 obsługujący dwa gniazda SATA 3 Gb/s. Podłączyć można także dwa napędy PATA133. Kolejnym układem uzupełniającym mostek południowy jest NEC D720200F1 dzięki któremu mamy do dyspozycji dwa gniazda USB 3.0.

Na tylnym panelu umieszczono cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, PS2 myszy/klawiatury, RJ45, IEEE1394 oraz DSub, DVI i HDMI. Kontroler sieciowy to układ Realtek RTL8111D, dźwięk generuje układ Realtek ALC892 a obsługą gniazda IEEE1394 zajmuje się układ TSB43AB23. Ze złącz na płycie możemy podłączyć jeszcze osiem USB 2.0 i dwa IEEE1394.

Płyta poradzi sobie ze wszystkimi procesorami AMD do podstawki AM3. 4-fazowy układ zasilania procesora pozwala na stabilną pracę , chociaż powinno się uważać przy próbach podkręcania bardziej wymagających procesorów. Na podkręcanie pozwala rozbudowany jak na niedrogą płytę BIOS.

Na płycie wykorzystano wyłącznie wysokiej jakości komponenty. BIOS pozwala na podkręcanie procesora, pamięci i zintegrowanego układu graficznego. Zainstalowano w nim funkcję odblokowywania nieczynnych rdzeni procesora.

System chłodzenia to dwa duże radiatory na sekcji zasilania i mostku północnym, połączone rurką cieplną. Mostkowi południowemu wystarcza niewielki , oddzielny radiator. Rozłożenie elementów płyty nie daje powodów do narzekań – brak miejsc konfliktowych a obsługa jest łatwa.

Wydajność Gigabytea także wypada bardzo dobrze podobnie jak stabilność pracy. Znakomicie sprawdza się zintegrowany układ graficzny. Jedynym kłopotem była odmowa współpracy ze standardowymi modułami testowymi DDR3 – musieliśmy zastosować moduły innego producenta.

Gigabyte GA-890GPA-UD3H zasługuje właściwie wyłącznie na pochwały: bardzo dobre wykonanie, ogromne możliwości budowy systemów graficznych, duża gniazd i złącz. Jedyne co można jej zarzucić to brak eSATA i wspomniane kłopoty z obsługą naszych pamięci. Mimo tego jest to płyta niezwykle udana, godna polecenia.