Gigabyte GA-EG41MF-US2H

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Dobra wydajność
  • Duża liczba złącz jak na Micro-ATX
  • Bardzo niska cena

Wady:

  • Zintegrowany układ graficzny ustępuje rozwiązaniom AMD
  • Położenie gniazd SATA

Płyty główne z podstawką LGA775 są coraz rzadszymi gośćmi w naszej redakcji – powoli znikają z rynku zastępowane przez znacznie nowocześniejszą platformę z podstawką LGA1156. W tej chwili uzasadnieniem dla ich nabycia może być niska cena starszej platformy i dostępność dla niech chipsetów ze zintegrowaną grafiką. Właśnie dla nabywców poszukujących tych cech przeznaczona jest płyta Gigabyte GA-EG41MF-US2H.

Testowana przez nas płyta wykorzystywała chipset Intela: mostek północny to Intel G41, zaś południowy Intel ICH7. Mostek Intel G41 wyposażono w zintegrowany układ graficzny, ale jego wydajność i możliwości są o wiele niższe niż w przypadku rozwiązań dla procesorów AMD. Układ jednak sprawnie radzi sobie z obsługą procesorów Intela oferujące FSB do 1333 MHz i obsługę dwukanałowej pamięci o częstotliwości pracy do 800 MHz. Mostek ICH7 to bardzo stary układ, ale obsługuje 4 napędy SATA i dwa PATA, nie wymagając stosowania dodatkowego kontrolera.

Płytę zbudowano w formacie Micro-ATX. Mimo tego umieszczono na niej aż cztery gniazda modułów RAM DDR3 obsługujące łącznie do 8 GB pamięci. Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach: PCI-Express x1, PCI-Express x16 i dwóch PCI. Do podłączenia napędów służą cztery gniazda SATA i jedno PATA. Jest też możliwość podłączenia napędu FDD. Na tylnym panelu umieszczono gniazda: PS2 myszy, PS2 klawiatury, sześć mini-jack, cztery USB, jedno RJ-45, jedno IEEE1394, optyczne SPDIF a także D-Sub, DVI i HDMI. Cztery dodatkowe USB i jedno IEEE1394 można podpiąć z pinów na płycie. Dźwięk jest generowany przez układ Realtek ALC888, obsługą sieci zajmuje się układ Realtek RTL8111C, zaś gniazda IEEE1394 obsługuje układ TSB43AB23.

Układ chłodzenia to aluminiowe radiatory na mostku północnym i południowym. Rozłożenie elementów płyty jest dobre z wyjątkiem wpadki z gniazdami SATA, które zostaną zasłonięte jeśli umieścimy na płycie długą kartę z szerokim systemem chłodzenia.

W BIOSie znało się nieco funkcji umożliwiających podkręcanie, ale ich zakresy nie są duże a poza tym do takich zabiegów zniechęca bardzo prosty system zasilania procesora.

Na płycie zastosowano system oszczędzania energii DES a także podwójny BIOS. Zbudowano ją z użyciem wysokiej jakości podzespołów według specyfikacji Ultra Durable 3.

Wydajność płyty i stabilność pracy były bardzo dobre mimo pracy z pamięciami 800 MHz i zastosowania potężnego czterordzeniowego procesora. Pod tym względem płycie nie da się nic zarzucić.

Gigabyte GA-EG41MF-US2H działa bardzo sprawnie a co najważniejsze kosztuje zaledwie 199 zł. Jeśli jednak użytkownik nie będzie dokładał dodatkowej karty graficznej i zechce polegać tylko na układzie zintegrowanym lepiej będzie jeśli sięgnie po płytę z układami i dla procesorów AMD.