Gigabyte GA-EP-45-DS3R

Zalety:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Bardzo duża liczba gniazd
  • Przystępna cena
  • Dobre rozłożenie elementów płyty

Wady:

  • Radiatory mocno nagrzewają się podczas pracy
  • Czasem kapryśny system oszczędzania energii

Nie każda dobra płyta musi wyglądać jak popis inwencji jej twórców w zakresie maksymalnego udziwnienia konstrukcji. Wręcz przeciwnie, czasem lepiej podążyć przetartymi szlakami, koncentrując się na osiągnięciu maksymalnej użyteczności zamiast szukać pola do efekciarskich lecz mało praktycznych zagrywek. Gigabyte konstruując model EP-45-DS3R, na szczęście odpuścił sobie z szukaniem taniego poklasku. W efekcie otrzymujemy naprawdę niezłą płytę. Jej sercem jest chipset Intela – P45 z mostkiem południowym ICH10R. Dzięki temu płyta nie ma problemu z obsługą wszystkich procesorów dla podstawki LGA775, w tym także tych najbardziej wymagających – czterordzeniowych.

Nie każda dobra płyta musi wyglądać jak popis inwencji jej twórców w zakresie maksymalnego udziwnienia konstrukcji. Wręcz przeciwnie, czasem lepiej podążyć przetartymi szlakami, koncentrując się na osiągnięciu maksymalnej użyteczności zamiast szukać pola do efekciarskich lecz mało praktycznych zagrywek. Gigabyte konstruując model EP-45-DS3R, na szczęście odpuścił sobie z szukaniem taniego poklasku. W efekcie otrzymujemy naprawdę niezłą płytę. Jej sercem jest chipset Intela – P45 z mostkiem południowym ICH10R. Dzięki temu płyta nie ma problemu z obsługą wszystkich procesorów dla podstawki LGA775, w tym także tych najbardziej wymagających – czterordzeniowych. Pomaga w tym także solidne, sześciofazowe zasilanie procesora. Płytę przystosowano do pracy z pamięciami DDR2. Co ciekawe, mimo iż nie jest to właściwie konstrukcja overclockerska, pozwala na pracę takich pamięci nawet z szybkością powyżej 1366 MHz, oczywiście o ile tylko moduły byłby do tego zdolne. Rozłożenie elementów płyty jest bardzo poprawne – gniazda pamięci umieszczono tak żeby podłączone kable nie przeszkadzały, a gniazda SATA, IDE oraz złącza dla dodatkowych gniazd USB, I IEEE1394 umieszczono przy dolnej krawędzi płyty dzięki czemu kable do nich podłącza się łatwo, a umieszczenie na płycie nawet dwóch dużych kart graficznych nie zasłania żadnego z nich. Jeśli już piszemy o kartach – płyta może obsłużyć dwie karty graficzne pracujące w trybie CrossFire. Bardzo rozbudowany jest także panel tylny na którym znajdziemy aż osiem gniazd USB, dwa IEEE1394, dwa RJ-45, PS2 myszy i klawiatury oraz sześć mini-jack karty dźwiękowej,optyczne i elektryczne SPDIF. Układ chłodzenie chipsetu to prosty aluminiowy radiator na obu mostkach. Brak tutaj nawet rurek cieplnych, ale całość podczas pracy działa sprawnie.

BIOS płyty sprawia dobre wrażenie – ustawień jest wiele i to o dość dużych zakresach regulacji. Nie ma więc problemu z podkręcaniem procesora.

W testach płyta wypadła bardzo dobrze, zajmując wysokie miejsce w ranking wydajności. Pojawił sie tylko jeden zgrzyt – system oszczędzania energii, w niektórych testach nie pozwalał procesorowi na pracę na pełnych obrotach. Dopiero jego wyłącznie rozwiązało problem.

Gigabyte GA- EP-45-DS3R to bardzo solidna płyta z ogromną liczbą gniazd. Nadaje się doskonale do budowy dobrego komputera z dowolnym procesorem Intela.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier