Gigabyte GA-EP41-UD3L

Gigabyte GA-EP41-UD3L to bardzo prosta i tania płyta z podstawką LGA775. Uwzględniając dzisiejszą pozycję tej schodzącej platformy, wydaje się jednak, że jej możliwości będą wystarczające dla większości nabywców.

Płyta wykorzystuje chipset Intel z mostkiem północnym P41 i bardzo leciwym mostkiem południowym ICH7. Obsługiwane są wszystkie procesory LGA775 dla FSB 1333, 1066 i 800 MHZ. Zainstalowane gniazda pamięci DDR2 obsługują moduły o łącznej pojemności do 8 GB o częstotliwości pracy do 800 MHz.

Mostek południowy ICH7 obsługuje cztery napędy SATA (3Gb/s) i dwa ATA100. Jest to ostatni southbridge Intela z obsługą napędów ATA. Obsługiwane są także gniazda USB 2.0.

Na płycie zamontowano jedno gniazdo PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 i trzy PCI. Rozłożenie elementów jest dobre – nie tworzą się miejsca konfliktowe, o co tak łatwo w przypadku formatu ATX. Wykonanie według standardu Ultra Durable3 gwarantuje długą, bezawaryjną pracę. Na płycie użyto kodeka dźwięku Realtek ALC888. Jest też gigabitowa sieciówka obsługiwana przez układ Realtek RTL8111C/D(L).

Tylny panel płyty pozwala na podłączenie niezbędnych urządzeń zewnętrznych, także tych już bardzo leciwych. Znajdziemy tutaj dwa gniazda PS2, dwa SPDIF, cztery USB, sześć mini-jack, jedno RJ45 oraz port równoległy i szeregowy.

BIOS płyty posiada szereg funkcji pozwalających na podkręcanie, ale sama konstrukcja ze względu na prostą, 4-fazową sekcję zasilania nie nadaje się do ekstremalnego oc.

Mimo prostej konstrukcji płyta pracuje stabilnie i jest wydajna. Bezpieczeństwo podnosi podwójny BIOS a system DES pozwala na oszczędzanie energii po instalacji odpowiedniego oprogramowania.

Gigabyte GA-EP41-UD3L kosztuje około 210 zł. Uwzględniając pozycję rynkową tej schodzącej platformy, można ją jednak z czystym sumieniem polecić. Nabywca nie jest skazany na słabą wydajność, gdyż płyta pozwala na montaż nawet procesorów czterordzeniowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: