Gigabyte GA-EP45-UD3LR

Mimo, że procesory serii Core 2 zastępowane są przez nowsze produkty Intela, nadal można je dostać w sklepie. Tym samym wciąż dostępne są przeznaczone dla nich płyty. Gigabyte EP45-UD3LR to właśnie taka konstrukcja z podstawką LGA775 i sprawdzonym chipsetem Intel P45.

Zastosowany chipset Intel P45/ICH10 to znane i bardzo udane układy. Chipset obsługuje wszystkie procesory Intela do podstawki LGA775, daje wsparcie dla FSB o częstotliwości do 1600 MHz. W opisywanej płycie obsługuje on pamięci DDR2 o częstotliwości pracy do 1366 MHz. Zainstalowano cztery gniada obsługujące łącznie do 16 GB RAM.

System zasilania procesora jest dość prosty, tylko 4-fazowy, ale poradził sobie nawet z testowym czterordzeniowym Core 2 Quad.

Dla kart rozszerzeń przeznaczono kilka gniazd: jedno PCI-Express x16 dla karty graficznej, cztery PCI-Express x1 i dwa PCI. Napędy można podłączyć do jednego z sześciu gniazd SATA lub pojedynczego ATA133 (dla dwóch napędów). Na tylnym panelu znajdziemy: osiem gniazd USB 2.0, dwa PS2, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć mini-jack i jedno RJ45. Zastosowany kodek dźwięku to Realtek ALC888.

Płytę wykonano w formacie ATX - rozłożenie elementów nie budzi zastrzeżeń. BIOS pozwala na zabawę w podkręcanie, ale w rozsądnych granicach – trzeba pamiętać o prostym systemie zasilania. Na płycie znalazły się takie rozwiązania Gigabyte jak : DualBIOS i system oszczędzania energii DES. Testy wypadły dobrze, płyta wykazuje się poprawną wydajnością i nienaganną stabilnością pracy, nawet z wymagającymi podzespołami testowymi.

Gigabyte GA-EP45-UD3LR to dobra płyta z podstawką LGA775 i gniazdami pamięci DDR2. Jeśli komuś nie przeszkadza fakt, że jest to platforma schodząca z rynku, powinien być z niej zadowolony.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: