Gigabyte GA-EX58-UD5

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Duże możliwości
  • Praktyczna i rozsądna konstrukcja

Wady:

  • Brak

Gigabyte GA-Ex58-UD5 to solidna płyta z podstawką LGA1366. Jeżeli komuś nie wystarcza możliwości płyt Gigabyte EX58-UD4 i UD4P, może sięgnąć po ten model sytuowany nieco wyżej w ofercie. Czy to co zyska warte jest wyłożenia dodatkowo około 150 zł?

Użytkownicy procesorów Intel Core i7 mają z czego wybierać, mimo iż płyty pod nie są dostępne na rynku od zaledwie kilki miesięcy. Bez wyjątku buduje się je z użyciem chipsetu Intel X58/ICH10R, tak więc ich podstawowe możliwości zawsze są bardzo zbliżone. Jednakże producenci stosują różne zabiegi by ich produkt zwrócił uwagę nabywcy. Chwała Gigabyte’owi za to, że nie udziwnia nadmiernie swych płyt, a stosowane przez niego rozwiązania mają na celu przede wszystkim podniesienie ich jakości i praktyczności.

Gigabyte GA-EX58-UD5 wyposażono w wiele gniazd kart rozszerzeń. Od strony procesora są to PCI-Express x1, PCI-Express x4, PCI-Express x16, PCI, drugie PCI-Express x16, drugie PCI i PCI-Express x8. Mamy więc możliwość skorzystania z systemu wyposażonego w trzy karty graficzne. W systemie chłodzenia – wszystkie radiatory są połączone ze sobą rurkami cieplnymi, a część żeber ułatwia odprowadzenie ciepła poza obudowę komputera. Każdego użytkownika ucieszy liczba gniazd napędów – dziesięć SATA, z czego cztery pomyślane są jako gniazda do podłączenia śledzi z gniazdami eSATA, i jedno PATA. Na płycie zastosowano dwunastofazową sekcję zasilnia procesora. Sześć gniazd modułów RAM DDR3 pozwala na obsługę łącznie 24 GB pamięci. Za dźwięk odpowiada sprawdzony układ Realtek ALC889A, a oszczędzanie energii opracowany przez Gigabyte’a system DES. Płytę można chwalić za dobre rozłożenie elementów. Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, osiem USB, dwa RJ-45, optycznie i elektrycznie SPDIF, sześć mini-jack, jedno IEEE1394 i przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Na płycie znajdziemy też przyciski do obsługi płyty bez umieszczania jej w obudowie.

BIOS (zdublowany dla bezpieczeństwa) pozwala na podkręcanie procesora – liczba funkcji jest duża, zakresy ustawień także, da się zapisywać profile. Do płyty dołączono oprogramowanie pozwalające na wykorzystanie funkcji DES, podkręcanie i kontrolę parametrów pracy, a także oprogramowanie antywirusowe i umożliwiające dokonywanie upgrade’ów BIOSu z poziomu systemu.

Gigabyte GA-Ex58-UD5 to solidna płyta z podstawką LGA1366. Od użytkownika zależy czy wykorzysta dodatkowe funkcje, które wyróżniają ją od tańszych modeli.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier