Gigabyte GA-Ex58-UD4

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Duże możliwości
  • Jak na model dla Core i7 umiarkowanie wysoka cena

Wady:

  • Brak

Gigabyte słynie z produkcji solidnych i dobrych płyt głównych. Firma stawia na rozwiązania sprawdzone, bez zbędnych udziwnień co dla większości użytkowników jest dużą zaletą. Według tej recepty została zbudowana także płyta Gigabyte GA-EX58-UD4.

Płyta z podstawką LGA1366 dla procesorów Intel Core i7 została zbudowana z użyciem chipsetu Intel X58/ICH10R. Zapewnie jej to bardzo dużą elastyczność, szczególnie w doborze systemu graficznego, bowiem chipset obsługuje zarówno karty pracujące w trybie CrossFire jak i SLI. Opisywana płyta nie wymaga od użytkownika żadnych wyrzeczeń. Liczba gniazd kart rozszerzeń jest duża – zaczynając od strony procesora są to: PCI-Express x1, PCI-Express x4, PCI-Express x16, PCI, drugie PCI-Express x16 i jeszcze dwa PCI. W razie użycie dwóch kart graficznych z szerokim systemem chłodzenia znikną nam dwa PCI.

Dzięki sześciu gniazdom modułów RAM nie będzie problemu z instalacją pamięci o dużej pojemności. Także spora liczba gniazd dla napędów zadowoli każdego – podpięć można aż osiem dysków SATA (bądź sześć SATA i dwa eSATA) i dwa PATA. Na tylnym panelu płyty znajdziemy osiem gniazd USB (dodatkowe cztery podłączamy z płyty), dwa IEEE1394 (trzecie złączne na płycie), PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej (układ Realtek ALC889A), a także RJ-45 oraz optyczne i elektryczne SPDIF. Elementy płyty rozmieszczono bardzo dobrze, brak tu pola do konfliktów, a wokół procesora jest sporo miejsca. Płytę zaopatrzono w sprawny układ oszczędzania energii – Dynamic Energy Saver (DES). Poza tym wykonano ją bardzo solidnie z użyciem wysokiej jakości części co powinno zapewnić długą i bezawaryjną pracę. Za zasilanie procesora odpowiada ośmiofazowa sekcja. Ciepło z układów odbierają solidne radiatory połączone ze sobą rurką cieplną (z wyjątkiem radiatora na mostku południowym). Bezpieczeństwo podnosi podwójny BIOS, zapewniający spokojną aktualizację. Sam BIOS płyty także robi dobre wrażenie – funkcji jest dużo, zakresy ustawień spore. Miłośnik podkręcania powinien być z Gigabyte’a zadowolony, zwłaszcza, że można tego dokonywać także z poziomu systemu, bez konieczności jego restartowania.

Zaważywszy na swoje przeznaczenie i możliwości cena płyty w granicach niecałych 900 zł wydaje się rozsądnie skalkulowana.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier