Gigabyte GA-H55M-UD2H

Zalety:

  • Małe rozmiary
  • Dużo złącz i gniazd
  • Dobra jakość wykonania
  • Obsługa ATI CrossFire

Wady:

  • Blokowanie modułów RAM przez kartę graficzną

Gigabyte GA-H55M-UD2H to sprawnie działająca i dobrze wykonana płyta z podstawką LGA1156. Użyty chipset Intel H55 pozwala wykorzystać zintegrowany w niektórych procesorach rdzeń graficzny dzięki czemu płyta może być podstawą do złożenie nieskomplikowanego peceta.

Płyta Gigabyte GA-H55M-UD2H kosztuje mniej niż 400 zł, co z pewnością zwróci uwagę oszczędniejszych użytkowników. Niestety ceny odpowiednich procesorów Intela nadal są dość wysokie.

Użyty chipset Intel H55 obsługuje wszystkie funkcję najnowszych procesorów Intela i daje możliwość wykorzystania zintegrowanych układów graficznych. Na tylnym panelu płyty znajdziemy więc wyjścia: D-sub, DVI, HDMI i DisplayPort. Oprócz nich są tutaj jeszcze: sześć USB, sześć mini-jack, PS2 myszy lub klawiatury, optyczne SPDIF, RJ-45, IEEE1394 i eSATA (3 Gb/s).

Płyta wykorzystuje technologie Gigabyte takie jak Dynamic Energy Saver 2 odpowiedzialne za oszczędzanie energii przez procesor i kompatybilne podzespoły czy DualBIOS podnosząca bezpieczeństwo w trakcie aktualizacji BIOSu. Wykorzystanie rozwiązań UltraDurable3 pozwala na podniesienie niezawodności i sprawności działania także po podkręceniu. Na płycie zainstalowano cztery gniazda modułów RAM DDR3 obsługujące łącznie do 16 GB pamięci. Dla kart rozszerzeń przeznaczono dwa gniazda PCI-Express x16 i dwa PCI. Możliwa jest współpraca kart graficznych ATI w trybie CrossFire, ale trzeba pamiętać, że maksymalna przepustowość PCIE_2 to x4, tak więc szybkość systemu graficznego będzie nieco ograniczona.

Na płycie zainstalowano pięć gniazd do napędów SATA 3 Gb/s. Mostek płyty obsługuje sześć takich gniazd, ale jedno z nich poświęcono na rzecz eSATA. Dzięki kontrolerowi JMicron JMB368 jest tu także złącze PATA133 dla dwóch napędów starego typu.

Układ TSB43AB23 obsługuje gniazda IEEE1394 zaś Realtek RTL8111D gniazdo sieciowe RJ-45. Dźwięk generowany jest przez ośmiokanałowy kodek Realtek ALC889. Rozłożenie elementów płyty musi przy takim ich nagromadzeniu być niedoskonałe, zważywszy na jej niewielki format – micro-ATX. W rzeczywistości modułów RAM nie da się wymienić bez demontowania karty graficznej, ale poza tym nie jest źle, może z wyjątkiem dziwnego umieszczenia złącza do zasilnia coolera procesora. Wokół podstawki procesora jest sporo miejsca, a karta graficzna nie blokuje żadnych złącz i gniazd.

BIOS płyty, jak na tego typu konstrukcję, jest znacznie rozbudowany. Bez problemu da się podkręcać, zwłaszcza słabsze procesory. Pomaga w tym sporo funkcji i wystarczające zakresy ustawień. Płyta przeszła przez testy nie budząc żadnych zastrzeżeń. Pracowała wydajnie i stabilnie, nie było kłopotu z obsługą pamięci RAM 1333 MHz.

Gigabyte GA-H55M-UD2H to ciekawa propozycja dla bardziej wymagających a jednocześnie oszczędnych użytkowników komputerów. Uwzględniając cenę, trudno tej płycie zarzucić jakieś wady. Najbardziej dokuczliwe okazują się być ceny procesorów Intela do podstawki LGA1156.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier