Gigabyte GA-H55N-USB3

Mimo iż współpracuje z procesorami nieco starszego tylu, płyta główna Gigabyte GA-H55N-USB3 posiada wiele zalet. Jest dobrze wykonana, zaopatrzono ją w dużo gniazd, jest dość przystępna cenowo i współpracuje z niedrogimi procesorami LGA 1156. Wydaje się ona bardzo dobrą propozycją dla osób chcących złożyć niedrogi i niewielki komputer z wydajnym procesorem Intela.

Budowa

Płytę Gigabyte GA-H55N-USB3 wykonano w formacie mini-ITX. Jej sercem jest jednoukładowy chipset Intel H55. Zainstalowano na niej dwa gniazda do pamięci RAM GDDR3. Do instalacji kart rozszerzeń służy tylko jedno gniazdo - PCI-Express x16 dla karty graficznej. Podłączyć można za to cztery napędy SATA 3 Gb/s. Z pinów na płycie da się podpiąć cztery gniazda USB 2.0. Zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda - 24-pin i 4-pin. Rozłożenie elementów przy tym formacie płyty to trudne zadanie, ale w tym przypadku nie ma miejsc konfliktowych. Na tylnym panelu płyty umieszczono: cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, PS2 myszy i klawiatury, sieciówkę RJ-45, sześć gniazd mini-jack, optyczne SPDIF, jedno eSATA a także D-Sub, DVI i HDMI.

Gigabyte GA-H55N-USB3

Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek RTL8111E zaś za dźwięk Realtek ALC892R. Obsługą gniazd USB 3.0 zajmuje się układ NEC D720200F1.

Możliwości

Płyta pozwala na instalację wszystkich dostępnych procesorów LGA 1156. Dzięki chipsetowi Intel H55 i gniazdom na tylnym panelu można wykorzystać zintegrowany w niektórych z nich układ graficzny. Można podłączyć monitory poprzez gniazda: HDMI, DVI i D-Sub. To pierwsze umożliwia także transmisję dźwięku. Płyta obsługuje do czterech napędów SATA 3 Gb/s.

Gigabyte GA-H55N-USB3

...i jeden eSATA 3 Gb/s. Podłączyć możemy do ośmiu urządzeń USB 2.0 i dwa USB 3.0. Nie zabrakło także systemu oszczędzania energii Gigabyte DES2, dobrej jakości kodeka dźwięku oraz systemu gwarantującemu dostarczenie odpowiedniej dawki mocy do urządzeń USB 3.0.

Wydajność

Mimo małego formatu płyta nie ustępuje większym konstrukcją z tą podstawką. Wydajność zleży oczywiście od zastosowanych komponentów, ale w naszym testowym zestawie Gigabyte spisał się bardzo dobrze.

Gigabyte GA-H55N-USB3
Gigabyte GA-H55N-USB3

Wnioski

Płyta główna Gigabyte GA-H55N-USB3 wyposażona jest w podstawkę LGA 1156 co oznacza, że może ona współpracować ze starszego typu procesorami Intela z serii Core i7, Core i5 i Core i3.

Gigabyte GA-H55N-USB3

Sercem opisywanej płyty jest jednoukładowy chipset Intel H55. Dzięki niemu możliwe jest użycie zintegrowanego w niektórych procesorach układu graficznego. Płytę wykonano w formacie mini-ITX co pozwala na jej montaż nawet w bardzo małych obudowach. Mimo tego trudno pisać o koniczności ponoszenia dużych wyrzeczeń. Płyta jest w stanie współpracować nawet z najwydajniejszymi procesorami do tej podstawki, choć raczej nie ma już mowy po ich podkręcaniu. Zainstalowano na niej dwa gniazda do pamięci RAM GDDR3. Łącznie można zainstalować do 8 GB pamięci o częstotliwości pracy od 800 do 1666 MHz. Do instalacji kart rozszerzeń służy tylko jedno gniazdo - PCI-Express x16 dla karty graficznej. Podłączyć można za to cztery napędy SATA 3 Gb/s. Z pinów na płycie da się także podpiąć cztery gniazda USB 2.0. Zasilanie dostarczane jest przez dwa gniazda - 24-pin i 4-pin. Rozłożenie elementów przy tym formacie płyty to trudne zadanie, ale w tym przypadku nie ma miejsc konfliktowych, choć trzeba przyznać, że część elementów została bardzo mocno stłoczona.

Gigabyte GA-H55N-USB3

Na tylnym panelu płyty umieszczono: cztery gniazda USB 2.0, dwa USB 3.0, PS2 myszy i klawiatury, sieciówkę RJ-45, sześć gniazd mini-jack, optyczne SPDIF, jedno eSATA a także D-Sub, DVI i HDMI. Za obsługę sieci odpowiada układ Realtek RTL8111E zaś za dźwięk Realtek ALC892R. Obsługą gniazd USB 3.0 zajmuje się układ NEC D720200F1. BIOS płyty posiada wszystkie niezbędne funkcje, ale jak wspominaliśmy wcześniej, lepiej nie ryzykować podkręcania. Płyta wykazała się wydajnością zbliżoną do większych konstrukcji co doskonale świadczy o jej wykonaniu. Do tego ostatniego użyto wysokiej jakości komponentów, co ma duże znaczeni dla niezawodności pracy, zwłaszcza na tak małej płycie. Gigabyte GA-H55N-USB3 kosztując nieco ponad 330 zł może być bardzo ciekawą propozycją dla osób budujących niewielki komputer. Nie dość, że nie wymaga od nich wielu ustępstw i kompromisów to jeszcze pozwala na wykorzystanie zintegrowanego układu graficznego z procesorów LGA 1156 - nieco starszych od tych do podstawki LGA 1155, za to o wiele od nich tańszych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: