Gigabyte GA-MA770T-UD3P

W ofercie płyt dla procesorów AMD powoli zaczynają znikać wyraźne dotąd luki. Jedną z nich zapełniają płyty z podstawką AM3 i chipsetem z mostkiem północnym AMD 770. Do naszej redakcji właśnie trafiła przedsprzedażowa wersja płyty Gigabyte GA-MA770T-UD3P .

W ofercie płyt dla procesorów AMD powoli zaczynają znikać wyraźne dotąd luki. Jedną z nich zapełniają płyty z podstawką AM3 i chipsetem z mostkiem północnym AMD 770. Do naszej redakcji właśnie trafiła przedsprzedażowa wersja płyty Gigabyte GA-MA770T-UD3P . Nasz egzemplarz od wersji sklepowej odróżniał się wyłącznie brakiem jakichkolwiek dodatków. Płytę zbudowano z użyciem chipsetu AMD: mostka północnego AMD 770 i południowego AMD SB750. Przeznaczono ją dla wymagających użytkowników, którzy jednak nie używają wielu kart graficznych bądź też nie potrzebują zintegrowanej z chipsetem grafiki. Można więc napisać, że płyta powstała według starej, dobrej szkoły. Świadczy o tym cała jej konstrukcja oparta na tradycyjnych rozwiązaniach, podporządkowana funkcjonalności i pozbawiona zbędnych dla większości użytkowników funkcji (wspomniane już CrossFire czy Hybrid CrossFire).

Jak wszystkie płyty z podstawką AM3, Gigabyte zaopatrzono w gniazda pamięci DDR3. Cztery takie moduły mogą mieć łączną pojemność 16 GB. Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach: pojedynczym PCI-Express x16, czterech PCI-Express x1 i dwóch PCI. Taka ich ilość wystarczy każdemu. Mostek południowy płyty obsługuje sześć napędów SATA. Podłączyć możemy także dwa napędy ATA. Na tylnym panelu umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć mini-jack, RJ-45, osiem USB oraz małe i duże IEEE1394 (dla wtyczek sześciu lub cztero pinowych). Ciepło z chipsetu odbierają dwa aluminiowe radiatory: większy na mostku północnym i mały na południowym. Za zasilania procesora odpowiada bardzo solidna ośmiofazowa sekcja.

Niceo miejsca musimy poświęcić opisowi rozłożenia elementów płyty. Ogólnie nie jest ono złe, ale z mamy pewne zastrzeżenia. Gniazdo zasilania 8-pin umieszczono pośrodku płyty. Podpięcie i prawidłowe poprowadzenie kabla jest przez to dość trudne. Złącze napędów ATA znajduje się niemal na przedłużeniu gniazda PCI-E x16. Długa karta graficzna opiera się więc o podłączony do niej kabel nie do końca zaskakując w swoim gnieździe. Z kolej gniazda modułów RAM umieszczono bardzo blisko siebie i zarazem podstawki procesora co uniemożliwia zastosowanie niektórych pamięci z bardzo rozbudowanymi radiatorami.

BIOS płyty tradycyjnie dla lepszych modeli Gigabytea dysponuje bardzo wieloma funkcjami i sporymi zakresami ustawień.

Z naszymi testami płyta poradziła sobie bardzo dobrze. Osiągnęła dobre wyniki i pracowała stabilnie.

Gigabyte GA-MA770T-UD3P to kolejna udana konstrukcja z podstawką AM3. Pomijając rozlożenie niektórych elementów, płyta posiada bardzo dużo zalet i wykazała się znakomitym działaniem. Wydaje się być idelaną podstawą dla nowych Phenomów.