Gigabyte GA-MA785GT-UD3H

Zalety:

  • Dobra jakość wykonania
  • Ogromna uniwersalność chipsetu
  • Duża liczba złącz i gniazd
  • Bardzo dobry zintegrowany układ graficzny

Wady:

  • Nagrzewający się radiator mostka północnego, zwłaszcza po podkręceniu

W jednej z dziedzin AMD od dawna już gra samo ze sobą w zupełnie odrębnej niż konkurencja lidze – chipsety ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Znany od dość dawna AMD 780G właśnie doczekał się następcy – mostka północnego AMD 785G. Układ ten stał się podstawą dla nowej płyty Gigabyte’a, modelu GA-MA785GT-UD3H.

Jednej z dziedzin AMD od dawna już gra samo ze sobą w zupełnie odrębnej niż konkurencja lidze – chipsety ze zintegrowanym rdzeniem graficznym. Znany od dość dawna AMD 780G właśnie doczekał się następcy – mostka północnego AMD 785G. Układ ten stał się podstawą dla nowej płyty Gigabyte’a, modelu GA-MA785GT-UD3H. Chipsety AMD to rozwiązania dwuukładowe. W płycie Gigabyte nowe są obydwa mostki układu. Mostek północny AMD 785G od poprzednika odróżnia przede wszystkim zintegrowany rdzeń graficzny. Obecnie jest to Radeon HD4200. Taktowanie układu to 500 MHz, czyli tak samo jak w 780G, identyczna jest także liczba jednostek cieniujących – 10. Nowości to obsługa DirectX w wersji 10.1, wyjście HDMI 1.3, technologia UVD 2 i sprzętowe przyspieszenie konwersji video. AMD prezentuje układ jako "Windows 7 Ready", ale nie należy za bardzo przejmować się tego typu określeniami, gdyż podobnie jak znane sprzed paru lat "Windows Vista Ready" zazwyczaj nie niosą one za sobą nic znaczącego.

Nowy w układzie jest także mostek południowy – AMD SB710. Został on zubożony o kilka funkcji w stosunku do AMD SB750 (brak monitoringu i kontroli pracy wentylatorów, funkcji ACC i obsługi macierzy RAID 5 ale przeciętny użytkownik w ogóle nie odczuje różnicy).

Chipset AMD został także zoptymalizowany pod względem zużycia energii. Teraz podczas wykonywania zadań komputer powinien zużywać dokładnie tyle prądu ile jest do nich niezbędne, bez niepotrzebnych strat.

Wracając do samej płyty. Została ona zbudowana w formacie ATX dzięki czemu zmieściło się na niej dużo złącz. Gigabyte zastosował tutaj także technologię Ultra Durable 3. Zastosowanie nowych komponentów wysokiej jakości (tranzystorów, cewek, kondensatorów, ośmiowarstwowy laminat z podwojoną grubością ścieżek masowych i zasilających), ma się przyczynić do zmniejszenia zużycia energii, podwyższenia trwałości płyty i możliwości podkręcania.

Na płycie umieszczono cztery gniazda dla modułów RAM DDR3. Może ona obsługiwać pamięci o częstotliwości do 1600 MHZ, a w trybach oc nawet 1800 MHz. Oczywiście podstawka AM3 zapewnia obsługę wszystkich przeznaczonych dla niej procesorów, także tych które mają się dopiero pojawić, w tym , podobno również układów sześciordzeniowych.

Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach: PCI-Express x1, PCI-Express x16, dwóch kolejnych PCI-Express x16, drugim PCI-Express x16 i dwóch PCI. Dzięki obsłudze ATI Hybrid CrossFire, możliwa jest współpraca zintegrowanego rdzenia graficznego z kartą graficzną umieszczoną w gnieździe PCI-Express x16 (musi być ona kompatybilna z tym rozwiązaniem). Napędy podłączamy do jednego z sześciu gniazd SATA lub gniazda ATA (dla dwóch napędów). Na tylnym panelu znajdziemy gniazdo PS2 myszy/klawiatury, sześć gniazd USB, jedno IEEE1394, jedno RJ-45, sześć mini-jack, optyczne SPDIF, D-Sub. DVI i HDMI. Z pinów na płycie da się podpiąć dodatkowe sześć USB i dwa IEEE1394.

Ciepło z chipsetu odbierają dwa aluminiowe radiatory na mostkach. Sekcja zasilania posiada cztery fazy dla procesora i jedną dla pamięci. To może niewiele, ale płyta nie ma problemu z obsługą nawet najmocniejszych procesorów AMD.

Rozłożenie elementów płyty jest dobre. Nie stwarza miejsc do powstania konfliktów, nawet przy dużym wykorzystaniu gniazd.

BIOS pozwala na podkręcanie nie tylko procesora i pamięci, ale także rdzenia graficznego. Płyta może więc być użyta jako platforma do oc, choć w rozsądnych granicach.

Podwójny BIOS podnosi bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko uszkodzeń podczas upgradu. Gigabyte zastosował także na tej płycie swoje rozwiązania energooszczędne.

Testy podstawowe wykazały dobrą wydajność płyty. Mimo iż był to wczesny egzemplarz nie odnotowaliśmy także problemów ze stabilnością systemu. Wydajność układu graficznego okazała się być bardzo dobra jak na takie rozwiązanie. Już 780G nie miał sobie równych, zaś 785G jest od niego jeszcze o kilkadziesiąt procent szybszy.

Gigabyte GA-MA785GT-UD3H to udana płyta dająca użytkownikowi ogromną elastyczność podczas składania komputera. Nowy chipset AMD okazuje się być daleko poza zasięgiem konkurencji, ponownie wyznaczając standard w swojej klasie.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier