Gigabyte GA-MA78LM-S2

Nie każdy użytkownik wymaga by jego komputer był od razu pełnoprawnym centrum multimedialnym, czasem „wystarczy” po prostu solidny komputer za niewielką cenę. Taki da się na pewno zbudować z wykorzystaniem niedrogich procesorów AMD i płyty Gigabyte GA-MA78LM-S2.

Gigabyte GA-MA78LM-S2 to płyta z podstawką AM2+. Oznacza to, że da się na niej umieścić wszystkie obecnie dostępne procesory AMD począwszy od Athlonów poprzez Phenomi aż po Athlony II i Phenomy II, także trzy i czterordzeniowe. Płyta wykorzystuje chipset złożony z mostka północnego AMD 760G i południowego AMD SB710. Zintegrowany w mostku północnym układ graficzny jest dość wydajny jak na takie rozwiązanie i wspiera DX10. Brak obsługi wyjść HDMI i DP, jest też niżej taktowany niż układ z 785G – rdzeń pracuje z częstotliwością 385 MHz.

Na płycie umieszczono dwa gniazda dla modułów DDR2 obsługujące łącznie do 8 GB RAM. Nabywca powinien według nas zdecydować się od razu na moduły 2 x 2 GB. Pamięć może pracować z częstotliwością do 1066 MHz, w przypadku nowszych procesorów. Stare Athlony X2 obsługują pamięć do 800 MHz.

Na płycie znajdziemy jedno gniazdo PCI-Express x1, jedno PCI-Express x16 i dwa PCI. Do podłączenia napędów służą cztery gniazda SATA i jedno PATA (dla dwóch napędów). Jest też gniazdo dla napędu FDD. Na tylnym panelu umieszczono gniazdo PS2 myszy/klawiatury, osiem USB, trzy mini-jack, jedno RJ-45 oraz D-Sub i DVI. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC888B. Gniazdo sieciowe obsługuje kontroler Realtek RTL8111D.

Format Micro-ATX nie ułatwia poprawnego rozłożenia elementów płyty co na płycie Gigabytea widać wyraźnie. Gniazda SATA zostaną zasłonięte jeśli użyjemy karty graficznej z szerokim systemem chłodzenia. Od biedy, da się wówczas korzystać tylko z dwóch z nich. Gniazda modułów RAM przysunięto tak blisko podstawki procesora, że połączenie modułów z wysokim radiatorem z rozbudowanym coolerem będzie niemożliwe. Na szczęście pozostałe elementy rozłożono na tyle poprawnie, że z płyty da się korzystać w miarę sprawnie.

BIOS płyty pozwala na podkręcanie, choć oczywiście w rozsądnych granicach. Jednakże nabywca tej płyty na pewno nie będzie wymagał więcej, zwłaszcza, że system zasilania procesora jest bardzo prosty, zaledwie trój fazowy.

Jak większości płyt także i Gigabyte GA-MA78LM-S2 nie sposób zarzucić wpadek podczas testu. Wyniki benchmarków były dobre a stabilność pracy znakomita, nawet mimo użycie energożernego Phenoma X4 955 BE. Gigabyte GA-MA78LM-S2 kosztuje około 215 zł co jest jego ogromną zaletą. Jego możliwości wystarczą większości użytkowników, niska cena sprawia, że jest w zasięgu każdego, obsługuje wszystkie procesory AMD a producent oferuje na niego 36-miesięczną gwarancję.