Gigabyte GA-MA78LM-S2

Zalety:

  • Niska cena
  • Obsługuje wszystkie procesory AMD dla podstawek AM2/AM2+/AM3
  • Niezła wydajność zintegrowanego układu graficznego

Wady:

  • Brak złącza eSATA
  • Rozłożenie niektórych elementów płyty
  • Brak wyjścia HDMI

Nie każdy użytkownik wymaga by jego komputer był od razu pełnoprawnym centrum multimedialnym, czasem „wystarczy” po prostu solidny komputer za niewielką cenę. Taki da się na pewno zbudować z wykorzystaniem niedrogich procesorów AMD i płyty Gigabyte GA-MA78LM-S2.

Gigabyte GA-MA78LM-S2 to płyta z podstawką AM2+. Oznacza to, że da się na niej umieścić wszystkie obecnie dostępne procesory AMD począwszy od Athlonów poprzez Phenomi aż po Athlony II i Phenomy II, także trzy i czterordzeniowe. Płyta wykorzystuje chipset złożony z mostka północnego AMD 760G i południowego AMD SB710. Zintegrowany w mostku północnym układ graficzny jest dość wydajny jak na takie rozwiązanie i wspiera DX10. Brak obsługi wyjść HDMI i DP, jest też niżej taktowany niż układ z 785G – rdzeń pracuje z częstotliwością 385 MHz.

Na płycie umieszczono dwa gniazda dla modułów DDR2 obsługujące łącznie do 8 GB RAM. Nabywca powinien według nas zdecydować się od razu na moduły 2 x 2 GB. Pamięć może pracować z częstotliwością do 1066 MHz, w przypadku nowszych procesorów. Stare Athlony X2 obsługują pamięć do 800 MHz.

Na płycie znajdziemy jedno gniazdo PCI-Express x1, jedno PCI-Express x16 i dwa PCI. Do podłączenia napędów służą cztery gniazda SATA i jedno PATA (dla dwóch napędów). Jest też gniazdo dla napędu FDD. Na tylnym panelu umieszczono gniazdo PS2 myszy/klawiatury, osiem USB, trzy mini-jack, jedno RJ-45 oraz D-Sub i DVI. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC888B. Gniazdo sieciowe obsługuje kontroler Realtek RTL8111D.

Format Micro-ATX nie ułatwia poprawnego rozłożenia elementów płyty co na płycie Gigabytea widać wyraźnie. Gniazda SATA zostaną zasłonięte jeśli użyjemy karty graficznej z szerokim systemem chłodzenia. Od biedy, da się wówczas korzystać tylko z dwóch z nich. Gniazda modułów RAM przysunięto tak blisko podstawki procesora, że połączenie modułów z wysokim radiatorem z rozbudowanym coolerem będzie niemożliwe. Na szczęście pozostałe elementy rozłożono na tyle poprawnie, że z płyty da się korzystać w miarę sprawnie.

BIOS płyty pozwala na podkręcanie, choć oczywiście w rozsądnych granicach. Jednakże nabywca tej płyty na pewno nie będzie wymagał więcej, zwłaszcza, że system zasilania procesora jest bardzo prosty, zaledwie trój fazowy.

Jak większości płyt także i Gigabyte GA-MA78LM-S2 nie sposób zarzucić wpadek podczas testu. Wyniki benchmarków były dobre a stabilność pracy znakomita, nawet mimo użycie energożernego Phenoma X4 955 BE. Gigabyte GA-MA78LM-S2 kosztuje około 215 zł co jest jego ogromną zaletą. Jego możliwości wystarczą większości użytkowników, niska cena sprawia, że jest w zasięgu każdego, obsługuje wszystkie procesory AMD a producent oferuje na niego 36-miesięczną gwarancję.