Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Duża liczba złącz
  • Rozbudowany BIOS
  • Obsługa CrossFire x16

Wady:

  • Wysoka cena

Wraz z pojawieniem się nowych procesorów AMD Phenom II, Asus wprowadza na rynek nowe wersje topowych płyt głównych. Obecnie zbierający dobre opinie M3A79T - Deluxe doczekał się następcy a właściwie, następców, gdyż pojawiły się dwie płyty, jedna z gniazdami DDR2, druga z DDR3. Pierwszą nazwano Asus M4A79 Deluxe.

Pojawienie się procesorów AMD Phenom II współpracujących z pamięciami DDR3 skłoniło producentów płyt głównych do wprowadzenia nowych modeli. Prezentowany Giagabyte GA-MA790FXT-UD5P jest właśnie jednym z nich. Płyta ta wykorzystuje najlepsze z dostępnych układów AMD – mostek północny 790FX i mostek południowy SB750. Dzięki temu mamy gwarancję najwyższej wydajności i jakości i dostęp do wszystkich najbardziej zaawansowanych technologii. Dzięki zastosowanemu chipsetowi mamy możliwość użycia kart graficznych pracujących w trybie CrossFire. Największa nowość to obsługa pamięci DDR3 o częstotliwości pracy 800, 1066 i 1333 MHz. Mimo iż wciąż są one nieco droższe niż DDR2, różnica ta zmniejszyła się już do akceptowalnego poziomu.

W pierwszej kolejności rzuca się w oczy nowa kolorystyka płyty. Obecnie jest ona bardzo przyjemna i sprawia dobre wrażenia. Zresztą pozytywne odczucia towarzyszą całej fazie testów. Przede wszystkim płyta została znakomicie wykonana. Dotyczy to zarówno jej jakości jak i rozłożenia elementów. Mimo ogromnej liczby złącz nie dochodzi tu do większych konfliktów. Zrezygnowano z czterech PCI-Express x16 na rzecz dwóch. To w rzeczywistości dobre posunięcie, gdyż decydując się na karty pracujące w trybie CrossFire użytkownicy i tak ograniczają ich liczbę najwyżej do dwóch. Oprócz dwóch złącz PCI-Express x 16 na płcie umieszczono jeszcze trzy PCI-Express x1 i dwa PCI. Zaskakuje liczba złącz napędów SATA – dziesięć. Sześć jest obsługiwanych przez mostek południowy, cztery przez dwa dodatkowe układy – JM322. Z dołączonego do płyty wyposażenia wynika, że dwa z nich przeznaczone są do obsługi umieszczonych na dodatkowym śledziu napędów eSATA.

Ciepło z układów odbierają dwa duże radiatory na mostku północnym i sekcji zasilania i niewielki na mostku południowym. Wszystkie są połączone rurką cieplną. Gniazda pamięci umieszczono bardzo blisko podstawki procesora, a w dodatku zgrupowano je bardzo ciasno. Należy o tym pamiętać gdyż użyć możemy jedynie modułów z radiatorami o standardowych wymiarach. Na płycie wykorzystano ośmiofazową sekcję zasilania procesora gwarantującą stabilną pracę najbardziej wymagających układów nawet podczas mocnego overclockingu.

Za generowanie dźwięku odpowiada sprawdzony i bardzo dobry układ Realtek ALC889A.

Płyta wypadła bardzo dobrze podczas testów nie wykazując żadnych problemów ze stabilnością i wydajnością. Zwolenników podkręcania ucieszy rozbudowany BIOS z dużą liczbą funkcji i dużymi zakresami ich ustawień. Giagabyte GA-MA790FXT-UD5P okazał się być bardzo dobrą płytą dla najnowszych procesorów AMD. Można go polecić każdemu wymagającemu użytkownikowi. Jedyną wadą jest dość wysoka cena.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier