Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Duża liczba złącz
  • Rozbudowany BIOS
  • Obsługa CrossFire x16

Wady:

  • Wysoka cena

Wraz z pojawieniem się nowych procesorów AMD Phenom II, Asus wprowadza na rynek nowe wersje topowych płyt głównych. Obecnie zbierający dobre opinie M3A79T - Deluxe doczekał się następcy a właściwie, następców, gdyż pojawiły się dwie płyty, jedna z gniazdami DDR2, druga z DDR3. Pierwszą nazwano Asus M4A79 Deluxe.

Pojawienie się procesorów AMD Phenom II współpracujących z pamięciami DDR3 skłoniło producentów płyt głównych do wprowadzenia nowych modeli. Prezentowany Giagabyte GA-MA790FXT-UD5P jest właśnie jednym z nich. Płyta ta wykorzystuje najlepsze z dostępnych układów AMD – mostek północny 790FX i mostek południowy SB750. Dzięki temu mamy gwarancję najwyższej wydajności i jakości i dostęp do wszystkich najbardziej zaawansowanych technologii. Dzięki zastosowanemu chipsetowi mamy możliwość użycia kart graficznych pracujących w trybie CrossFire. Największa nowość to obsługa pamięci DDR3 o częstotliwości pracy 800, 1066 i 1333 MHz. Mimo iż wciąż są one nieco droższe niż DDR2, różnica ta zmniejszyła się już do akceptowalnego poziomu.

W pierwszej kolejności rzuca się w oczy nowa kolorystyka płyty. Obecnie jest ona bardzo przyjemna i sprawia dobre wrażenia. Zresztą pozytywne odczucia towarzyszą całej fazie testów. Przede wszystkim płyta została znakomicie wykonana. Dotyczy to zarówno jej jakości jak i rozłożenia elementów. Mimo ogromnej liczby złącz nie dochodzi tu do większych konfliktów. Zrezygnowano z czterech PCI-Express x16 na rzecz dwóch. To w rzeczywistości dobre posunięcie, gdyż decydując się na karty pracujące w trybie CrossFire użytkownicy i tak ograniczają ich liczbę najwyżej do dwóch. Oprócz dwóch złącz PCI-Express x 16 na płcie umieszczono jeszcze trzy PCI-Express x1 i dwa PCI. Zaskakuje liczba złącz napędów SATA – dziesięć. Sześć jest obsługiwanych przez mostek południowy, cztery przez dwa dodatkowe układy – JM322. Z dołączonego do płyty wyposażenia wynika, że dwa z nich przeznaczone są do obsługi umieszczonych na dodatkowym śledziu napędów eSATA.

Ciepło z układów odbierają dwa duże radiatory na mostku północnym i sekcji zasilania i niewielki na mostku południowym. Wszystkie są połączone rurką cieplną. Gniazda pamięci umieszczono bardzo blisko podstawki procesora, a w dodatku zgrupowano je bardzo ciasno. Należy o tym pamiętać gdyż użyć możemy jedynie modułów z radiatorami o standardowych wymiarach. Na płycie wykorzystano ośmiofazową sekcję zasilania procesora gwarantującą stabilną pracę najbardziej wymagających układów nawet podczas mocnego overclockingu.

Za generowanie dźwięku odpowiada sprawdzony i bardzo dobry układ Realtek ALC889A.

Płyta wypadła bardzo dobrze podczas testów nie wykazując żadnych problemów ze stabilnością i wydajnością. Zwolenników podkręcania ucieszy rozbudowany BIOS z dużą liczbą funkcji i dużymi zakresami ich ustawień. Giagabyte GA-MA790FXT-UD5P okazał się być bardzo dobrą płytą dla najnowszych procesorów AMD. Można go polecić każdemu wymagającemu użytkownikowi. Jedyną wadą jest dość wysoka cena.