Gigabyte GA-P55-UD3

Pojawienie się nowych procesorów Intela i płyt z podstawką LGA1156 oznacza możliwość zbudowania niedrogiego komputera z układami Core i 5 i Core i7 najnowszej generacji. Cena nowej platformy zależy od doboru komponentów, ale nareszcie możemy kupić dobrą płytę za ok 400 zł czyli o połowę taniej niż w przypadku LGA1366.

Jako jedną z pierwszych mieliśmy okazję sprawdzić płytę Gigabyte P55-UD3. Spełnia ona podstawowe założenie – jest niedroga. Ciekawe tylko czy niska cena oznacza wiele niedogodności dla użytkownika?

Gigabyte P55-UD3 zbudowano z użyciem chipsetu Intel P55. W procesorach Lynnfield niemal wszystkie funkcje mostka północnego zintegrowano w rdzeniu, taki więc chipsetowi pozostają funkcje mostka południowego. W tym przypadku nie było więc problemu ze stworzeniem chipsetu jednoukładowego. Opisywana płyta powstała według sprawdzonej od wielu lat koncepcji co dla zwykłego użytkownika jest dobrą wiadomością, oznacza bowiem brak eksperymentów i zastosowanie znanych rozwiązań. Na płycie znajdziemy cztery gniazda do modułów DDR3, obsługujące łącznie do 16 GB RAM o częstotliwości do 1333 MHz w trybie zwykłym i nawet 2200 MHz po podkręceniu. Karty rozszerzeń możemy montować w dwóch gniazdach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i trzech PCI. Płyta wspiera oficjalnie technologię AMD CrossFire, obsługując dwie karty graficzne w trybie x8 (pojedyncza w x16). Dźwięk jest generowany przez znany i sprawdzony układ Realtek ALC888, zaś za obsługę sieci odpowiada układ Realtek 8111D. Sześć napędów SATA obsługuje chipset płyty, dwa dodatkowe, wraz z dwoma napędami PATA układ Gigabyte SATA2.

Płytę wykonano bardzo solidnie, z użyciem najwyższej jakości komponentów co powinno zwiększyć jej żywotność, niezawodność oraz pozwolić na zmniejszenie zużycia energii. Temu ostatniemu służy także system Dynamic Energy Saver drugiej generacji. Dotychczas tego typu rozwiązanie u Gigabyte’a pozwalało na zmniejszenie zużycia energii poprzez aktywne sterowanie systemem zasilania procesora. Obecnie DES może sterować także poborem mocy przez kartę graficzną, dysk twardy czy pamięć, sterować pracą wentylatorów i zawiadywać napięciem chipsetu.

Płytę zaopatrzono także w podwójny BIOS pozbawiający zmartwień podczas jego aktualizacji.

Kupowanie taniej płyty Gigabyte nie oznacza rezygnacji z możliwości jakie zainteresują entuzjastę. Płytę da się wykorzystać jako platformę do podkręcania. BIOS wyposażono w dużo funkcji i spore zakresy ustawień. Na sekcji zasilania procesora umieszczono bardzo solidne radiatory. Radiator na chipsecie nie ma imponujących rozmiarów ale także radzi sobie dobrze. Rozłożenie elementów jest bardzo dobre – moduły RAM łatwo jest wymienić, karty rozszerzeń i kable nie kolidują ze sobą, wokół podstawki procesora jest sporo miejsca.

Użytkowników ucieszy także aż dziesięć gniazd USB na tylnym panelu płyty.

Płyta dobrze przeszła testy – wydajność stała na niezłym poziomie, stabilność pracy była nienaganna, działanie systemów płyty potwierdzało się w praktyce. Gigabyte P55-UD3 to doskonała podstawa do procesora takiego jak Core i5 750, lub nawet i7 860. Użytkownik nie będzie odczuwał żadnych niedogodności, zaś przystępna cena z pewnością pozwoli na zdobycie wielu nabywców.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: