Gigabyte GA-P55-UD3R

Gigabyte GA-P55-UD3R to płyta główna z podstawką LGA1156 dla procesorów Intel Core i7 800 i Intel Core i5. Dobra wydajność i wykonanie idą tutaj w parze z dużą liczbą złącz. Z płyty szczególnie ucieszą się posiadacze dużej liczby kart rozszerzeń pracujących na złączu PCI.

Płyta Gigabyte GA-P55-UD3R wykorzystuje jednoukładowy chipset Intel P55. Jego zadania są charakterystyczne przede wszystkim dla mostków południowych w chipsetach dwuukładowych, a zatem za cały układ chłodzenia wystarcza niewielki, aluminiowy radiator. Płyta obsługuje wszystkie nowe procesory Intela do podstawki LGA 1156. Zainstalowano na niej cztery gniazda pamięci DDR3 mogące łącznie obsłużyć do 16 GB RAM. Nominalnie pamięć może pracować z częstotliwością 1333 MHz, choć producent płyty dopuszcza nawet pamięci 2220 MHz. Solidna sekcja zasilania procesora ma także duże, połączone rurką cieplną radiatory. To tutaj produkowana jest większość ciepła na płycie.

Płytę wyposażono w dwa gniazda PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i cztery PCI. Można instalować systemy graficzne z dwóch współpracujących kart AMD, ale obsługiwany jest tylko tryb CrossFire x8. Brak CrossFire x16 wynika ze specyfiki procesorów, zaś brak SLI jest wyborem producenta obniżającym cenę płyty.

Gigabyte został zbudowany z użyciem solidnych podzespołów zapewniających długi okres eksploatacji. Wysokiej jakości komponenty i wykonanie płyty sprawiają bardzo dobre wrażenie.

Oprócz sześciu złącz napędów SATA obsługiwanych przez chipset do dyspozycji użytkownika są jeszcze dwa kolejne obsługiwane przez układ Gigabyte SATA2, wraz ze złączem ATA 133 dla dwóch napędów a ponadto dwa złącze eSATA obsługiwane przez układ JMicron JMB 362. Gniazdo sieciowe RJ-45 obsługuje układ Realtek RTL8111D. Dźwięk pochodzi ze znanego i sprawdzonego układu Realtek ALC888.

Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazdo PS2 myszy/klawiatury, dziesięć gniazd USB, dwa eSATA, jedno RJ-45, sześć mini-jack, optyczne i elektryczne SPDIF.

Elementy płyty rozmieszczono prawidłowo z uwzględnieniem przestrzeni wokół podstawki procesora i łatwej wymiany modułów RAM bez demontowania karty graficznej. Jedynym zastrzeżeniem jest położenie części złącz SATA na przedłużeniu drugiego z gniazd PCI-Express x16.

Płytę zaopatrzono w system zarządzania energią kontrolujący nie tylko pracę procesora, ale i innych podzespołów np. dysku czy karty graficznej. Podwójny BIOS zmniejsza ryzyko awarii podczas upgrade’u. Narzędzia Smart 6 pozwalają na łatwiejsze dostosowanie komputera i kontrolowanie jego pracy.

Rozbudowany BIOS pozwala na podkręcanie procesora w dość dużym zakresie. Liczba funkcji i zakresy ustawień są duże, rozmieszczenie elementów i zmiana parametrów łatwe do opanowania nawet przez średnio doświadczonego użytkownika.

Wyniki testu wykazały, że płyta jest bardzo wydajna, a możliwości podkręcania procesora to nie tylko teoria. Stabilność działania systemu podczas testów była bardzo dobra.

Gigabyte GA-P55-UD3R to kolejna udana płyta główna z podstawką LGA1156. Posiada wszystko czego będzie potrzebował zwykły użytkownik. Wśród wad można wymienić brak gniazda IEEE1394, obsługi SLI i mogące powodować problemy przy systemie z dwoma kartami graficznymi położenie gniazd SATA. Jednakże większość użytkowników nawet tego nie zauważy a na pewno będzie zadowolona z wydajności i jakości wykonania tej płyty.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: