Gigabyte GA-P55-UD4P

Drogie nie zawsze oznacza dobre ale Gigabyte P55-UD4P robi co może, żeby uzasadnić swoją wysoką cenę. Płyta z podstawką LGA1156 i chipsetem Intel P55 oferuje bardzo wiele dodatkowych funkcji, znakomicie wypada w testach i jest dobrą podstawą dla nowych procesorów Intela.

Już po wyjęciu płyty z pudełka widać, że jest to zaawansowane urządzenie. Moduły RAM DDR3 można instalować w czterech gniazdach. Standardowo pracują one z częstotliwością do 1333 MHz, ale Gigabyte obsłuży nawet pamięci 2200 MHz. Do instalacji kart rozszerzeń służą dwa gniazda PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Płyta obsługuje zarówno AMD CrossFireX jak i NVIDIA SLI (w trybach x8).

Mostek płyty obsługuje sześć napędów SATA. Wspomagają go układy: Gigabyte SATA 2 dający dwa dodatkowe gniazda SATA i jedno PATA (dla dwóch napędów) oraz JMicron JMB 362 obsługujący dwa gniazda eSATA na tylnym panelu. Układ TSB43AB23 zapewnia obsługę dwóch gniazd IEEE1394 na tylnym panelu i możliwość podłączenia trzeciego ze złącza na płycie.

Dźwięk generuje układ Realtek ALC889A. Dwa gniazda RJ-45 obsługują układy Realtek RTL8111B. Na tylnym panelu umieszczono aż dziesięć gniazd USB, dwa IEEE1394, dwa RJ-45, dwa eSATA, optycznie i elektryczne SPDIF, sześć mini-jack i gniazdo PS2 dla myszy lub klawiatury.

Jedna płyta, dwa BIOS-y

Płytę zbudowano z doskonałych komponentów jakich wymaga technologia Ultra Durable III. Zaopatrzono ją także w podwójny BIOS i technologię Dynamic Energy Saver pozwalającą na kontrolowanie działania faz zasilania procesora oraz innych komponentów komputera. System zasilania jest dziesięciofazowy.

Rozbudowany BIOS umożliwia wygodne podkręcanie płyty. Ułatwia to ogromny jak na płytę z P55 system chłodzenia. Skoncentrowano się na odbieraniu ciepła z sekcji zasilania gdzie znajdziemy trzy duże radiatory połączone rurką cieplną. Chipsetowi wystarczy znacznie mniejszy, płaski radiator.

Wśród dołączonych aplikacji znajdziemy Smart6 pozwalającą m.in. na kontrolowanie pracy komputera oraz zabezpieczenie dostępu do niego dla osób niepowołanych.

Droga, ale warta swojej ceny

Podczas testów płyta nie sprawiła zawodu – jest wydajna i bardzo stabilna. Pozwala także na mocne podkręcenie komputera.

Gigabyte GA-P55-UD4P to kolejna znakomita płyta z podstawką LGA1156. Oferuje bardzo dużo za wysoką cenę. Jej zakup będzie opłacalny dla części użytkowników, ale wykorzystanie wszystkich oferowanych przez nią możliwości pozwoliłoby na zbudowanie prawdziwego superkomputera za supercenę.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: