Gigabyte GA-P55-UD5

Płyta główna Gigabyte GA-P55-UD5 to obecnie prawdziwa gratka dla miłośników komputerów: doskonale wykonana i działająca. Posiada wiele gniazd, znakomicie sprawdza się przy podkręcaniu, oferuje wszystko czego mogliby chcieć najbardziej wymagający użytkownicy procesorów do podstawki LGA1156. Z dwoma wyjątkami: brakuje SATA3 i USB 3.0, ale rekompensuje to niezwykle atrakcyjna cena ok. 500 zł.

Już sama budowa płyty wręcz emanuje solidnością: wszystko jest tutaj wykonane doskonale, z dobrych materiałów, estetyczne i sprawnie zaprojektowane. System chłodzenia to radiatory na sekcji zasilania i chipsecie połączone grubą rurką cieplną. Na płycie, mimo ogromnego nagromadzenia elementów, nie ma miejsc w których doszłoby do konfliktów pomiędzy podzespołami komputera.

Zastosowany jednoukładowy chipset Intel P55 od początku wprowadzenia płyt LGA1156 sprawdza się znakomicie. Na płycie Gigabytea uzupełniono go dodatkowymi układami (Gigabyte SATA2, 2 x JMicron JMB362) dzięki czemu do dyspozycji użytkownika jest aż dziesięć gniazd SATA 3 Gb/s, złącze do dwóch napędów ATA133 i dwa gniazda eSATA na tylnym panelu płyty. Układ TSB43AB23 obsługuje dwa gniazda IEEE1394 na tylnym panelu i umożliwia podpięcie trzeciego ze złącza na płycie.

Na tylnym panelu umieszczono osiem gniazd USB (dwa combo z eSATA), a dodatkowe cztery można podpiąć ze złącz. Układ dźwiękowy to Realtek ALC889A. Dzięki niemu można cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem. Wyjścia audio to sześć mini-jack i dwa SPDIF na tylnym panelu płyty. Za obsługę sieci odpowiadają dwa układy Realtek RTL8111D, dzięki którym możemy korzystać z dwóch gigabitowych gniazd RJ45.

Karty rozszerzeń można instalować w trzech gniazdach PCI-Express x16, dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Instalować można nie tylko pojedyncze karty graficzne, ale także po dwie pracujące w systemach ATI CrossFireX x8 i NVIDIA SLI x8. W czterech gniazdach DDR3 można instalować łącznie do 16 GB RAM o częstotliwości pracy do 1333 MHz lub nawet 2200 MHz po podkręceniu.

12-fazowy system zasilania doskonale wpływa na stabilność pracy a do tego sprawdza się nawet podczas bardzo mocnego podkręcania wymagających układów.

Płytę wyposażono w szereg praktycznych rozwiązań: system oszczędzania energii DES2, podwójny BIOS, HXD – przyspieszającą pracę dysków twardych czy Smart6 – narzędzia do zarządzania komputerem. BIOS to kolejne z narzędzi dla fanów podkręcania – oferuje mnogosć funkcji, informacji i duże zakresy ustawień. Nic dziwnego, że płyta pracuje doskonale: stabilnie i wydajnie, a do tego znakomicie podkręca procesor i pamięci.

Gigabyte GA-P55-UD5 to obecnie uwzględniając jej cenę prawdziwa okazja – rewelacyjna płyta główna z podstawką LGA1156. Wystarczy tylko zrezygnować z nowości jakimi są USB 3.0 i SATA 6 Gb/s.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: