Gigabyte GA-P55A-UD6

Gigabyte GA-P55A-UD6 to płyta główna przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników. Pod kilkoma względami wyprzedza inne dostępne dotąd, nawet bardzo drogie konstrukcje, a przy tym wykazuje się rewelacyjnymi właściwościami użytkowymi.

Sercem płyty jest jedyny jak dotąd układ obsługujący procesory do podstawki LGA1156, czyli Intel P55. Jednoukładowy chipset miał przyczynić się do obniżenia cen płyt, ale testowany Gigabyte na pewno nie należy do tanich ani nawet przeciętnie drogich – z ceną około 900 zł raczej nie stanie się podstawą dla zwykłego komputera.

Intel P55 spełnia głównie funkcje mostka południowego gdyż większość zadań mostka północnego przejęły same procesory Intel Core i7 800 i Core i5. I tutaj firma wpadła w małą pułapkę gdyż największe nowości ostatniego czasu tzn: USB 3.0 i SATA 3 zależą przecież od mostka południowego. Tak więc chcąc zaimplementować je na płycie Gigabyte musiał zdać się na dodatkowe układy rozszerzające możliwości chipsetu płyty. Na płycie znalazł się więc chip NEC obsługujący dwa gniazda USB 3.0 (także 2.0). Pozostałe gniazda USB obsługiwane są przez chipset i mogą działać w standardzie do 2.0. Dzięki układowi Marvell 9128 użytkownik ma także możliwość podpięcia dwóch dysków SATA pracujących z szybkością do 6 Gb/s, czyli w standardzie SATA 3.0. Układ daje możliwość współpracy dysków na macierzy w systemie RAID 0.

Wspomniane układy są największym smaczkiem płyty, ale wyposażono ją oczywiście w wiele dodatkowych funkcji. Układ JMicron JMB362 obsługuje dwa kolejne gniazda SATA. Wykorzystano go jako kontroler gniazd eSATA (combo z dwoma gniazdami USB) na tylnym panelu. Układ iTE IT8213 pozwala na podpięcie napędu ATA (do ATA133) a iTE IT8720 napędu FDD. Wydaje się jednak, że dwa ostatnie są zbędne na tak nowoczesnej płycie. Układ TSB43AB23 obsługuje do trzech urządzeń na łączach IEEE1394. Za generowanie dźwięku odpowiada kodek Realtek ALC889, a dwoma gniazdami RJ-45 zajmują się układy Realtek RTL8111D.

Na płycie znajdziemy sześć gniazd dla modułów DDR3 mogących pracować z częstotliwością do 2200 MHz. Łącznie da się zainstalować 16 GB pamięci.

Imponujący, 24-fazowy system zasilania nie pozostawia wątpliwości co do przeznaczenia i możliwości płyty. Układ chłodzenia to radiatory połączone rurką cieplną: dwa duże na sekcji zasilania, trzeci na chipsecie i czwarty na układach uzupełniających możliwości chipsetu. Gniazda kart rozszerzeń to (wymieniając po kolei od podstawki procesora): PCI-Express x1, PCI-Express x16, PCI-Express x1, PCI, PCI-Express x16, PCI i PCI-Express x16. Płyta obsługuje dwie karty graficzne pracujące w standardzie CrossFireX x8 lub SLI x8. Napędy SATA możemy podłączyć do jednego z ośmiu gniazd – sześciu SATA 2.0 i dwóch SATA 3.0.

Na płycie umieszczono także przyciski do startu, restartu, resetowania ustawień BIOS-u i wyświetlacz stanów POST BIOS-u. Na tylnym panelu znajdziemy gniazdo PS2 myszy lub klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, dwa RJ-45, sześć mini-jack, duże i małe IEEE1394, osiem tradycyjnych gniazd USB (w tym sześć w standardzie 2.0 i dwa w standardzie 3.0) oraz dwa gniazda combo ESATA/USB (standard 2.0). Rozłożenie elementów płyty jest znakomite, nie ma tutaj miejsca na konflikty pomiędzy komponentami komputera.

Konstrukcję wyposażono także we wszystkie firmowe udoskonalenia Gigabyte’a: podwójny BIOS, zaawansowany system oszczędzania energii (DES2), aplikację zarządzającą Smart 6 czy też aplikację do kontroli pracy komputera i podkręcania. BIOS został zaplanowany rewelacyjnie a do tego znajdziemy tutaj mnóstwo funkcji i ogromne zakresy ustawień.

Płyta wszystkie testy przeszła bez problemu, pracując idealnie stabilnie i niezwykle wydajnie.

Tym co zachwyca jest także jakość wykonania płyty i nie chodzi tutaj wyłącznie o założenia Ultra Durable 3 wykorzystania najlepszych komponentów. Płyta wygląda bardzo estetyczne i niezwykle solidnie. Ta ostatnia cecha potwierdza się w praktyce. Działanie płyty także i to nie tylko wyniki podstawowych testów – na Gigabyte rewelacyjnie podkręcają się procesory i pamięci.

Gigabyte GA-P55A-UD6 jest płytą doskonale wykonaną, zaprojektowaną i wydajną. Rewelacyjnie radzi sobie w testach a także podczas podkręcania procesora i modułów RAM. Dodatkowo oferuje takie smaczki jak dwa gniazda SATA 3.0 i dwa USB 3.0. Są one uzupełnieniem ogromnej liczny złącz. Jeśli ktoś szuka doskonałej podstawy do drogiego, ale najwyższej jakości komputera z procesorem Intel Core i7 800 to na pewno nie będzie żałował wydanych na nią pieniędzy.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: