Gigabyte GA-X58-UD4P

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Duże możliwości
  • Jak na model dla Core i7 umiarkowanie wysoka cena

Wady:

  • Brak

W ofercie Gigabytea znajduje się kilka płyt z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58. W niektórych przypadkach różnice pomiędzy niemi są niewielkie, ale dla części użytkowników mogą mieć znaczenie. Tak jest w przypadku płyt EX58-UD4 i EX58-UD4P.

W stosunku do modelu UD4, UD4P stanowi jej rozbudowaną wersję. Skupimy się na opisie z zaznaczeniem cech odróżniających obie płyty. Gigabyte UD4P posiada wiele gniazd kart rozszerzeń. Licząc od strony procesora są to PCI-Express x1, PCI-Express x4, PCI-Express x16, PCI, drugie PCI-Express x16, drugie PCI i trzecie PCI-Express x16. W jego miejscu w UD4 znajdowało się gniazdo PCI. Dzięki jego zamianie, mamy możliwość skorzystania z systemu wyposażonego w trzy karty graficzne. W wersji z literką P zastosowano także inny system zasilania procesor – dwunastofazowy zamiast ośmiofazowego. Inny jest także system chłodzenia – tutaj wszystkie radiatory są połączone ze sobą rurkami cieplnymi.

Wspólna dla obu płyt jest liczba gniazd napędów – osiem SATA (lub sześć SATA i dwa eSATA i jedno PATA. Liczba gniazd USB na tylnym panelu także się zgadza – osiem, ale już IEEE1394 znajdziemy tutaj jedno i możliwość podłączenia kolejnych dwóch z płyty. Zastosowany układ dźwiękowy Realtek ALC889A sprawdza się bardzo dobrze, osiągając wysokie noty w testach jakości. Użytkowników na pewno ucieszy także sześć gniazd modułów RAM DDR3 pozwalających na obsługę łącznie do 24 GB pamięci o szybkości do 2100 MHz (w trybie oc). Rozłożenie elementów płyty jest bardzo dobre, nie powodując problemów z jej obsługą. Oczywiście także i tutaj znajdziemy układ oszczędzania energii DES i podwójny BIOS. Liczba funkcji jest taka sama jak w przypadku UD4, ale zakresy ustawień części z nich nieco większe. Do płyty dołączono oprogramowanie pozwalające na wykorzystanie funkcji DES, podkręcanie i kontrolę parametrów pracy, a także oprogramowanie antywirusowe i umożliwiające dokonywanie upgradeów BIOSu z poziomu systemu.

Pozornie niewielkie różnice w stosunku do prostszej wersji płyty czynią jednak z Gigabytea EX58-UD4P rozwiązanie jeszcze atrakcyjniejsze, zwłaszcza, że cena jest właściwie identyczna jak modelu UD4.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier