Gigabyte GA-X58A-UD5

Płyta główna Gigabyte GA-X58A-UD7, przeznaczona dla procesorów Intel z podstawką LGA1366. Wprawdzie nie jest to najwyższy z modeli tej firmy, ale i tak oferuje doskonałe możliwości i wykonanie, niestety, za bardzo wysoką cenę.

Gigabyte GA-X58A-UD5 wykorzystuje chipset Intel X58/ICH10R. W tym przypadku mostek północny daje możliwość budowy systemów graficznych z kilku kart ATI (CrossFireX) lub NVIDII (SLI).

Na płycie zainstalowano sześć gniazd DDR3 obsługujących pamięć pracującą w trybie trzykanałowym. Łącznie można zainstalować do 24 GB RAM o częstotliwości pracy do 2200 MHz po podkręceniu.

Karty rozszerzeń możemy instalować w gniazdach: czterech PCI-Express x16 (dwa z nich pracują w trybie x8), dwóch PCI-Express x1 i jednym PCI. Za dźwięk odpowiada układ Realtek ALC889 a za dwa gniazda sieciowe układy Realtek RTL8111D.

Mostek południowy obsługuje sześć napędów SATA 3 Gb/s. Ponadto układ Marvell 9128 obsługuje dwa napędy SATA 6 Gb/s. Jest jeszcze układ Gigabyte SATA2 kontrolujący dwa kolejne SATA 3 Gb/s oraz jedno ATA133 dla dwóch napędów i JMicron JMB362 obsługujący dwa eSATA 3 Gb/s na tylnym panelu płyty – wszystko identycznie jak w droższej UD7. Na tylnym panelu umieszczono gniazda: dwa PS2, dwa SPDIF, dwa RJ45, sześć mini-jack, dwa IEEE1394 (kontroler TSB43AB23), cztery USB 2.0, dwa combo eSATA/USB2.0 i dwa USB 3.0. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze jedno IEEE1394 i cztery USB 2.0 oraz przycisk do resetowania ustawień BIOSu. Także i na tej płycie zastosowano takie rozwiązania jak: podwójny BIOS (Dual BIOS) i sterowanie poborem prądu (DES).

System zasilania jest nieco prostszy niż na UD7 – ma 12 faz, ale mimo tego i tak poradzi sobie z każdym procesorem i pozwala na bardzo mocne podkręcanie. Umożliwi to także rozbudowany BIOS z ogromną liczbą funkcji i zastosowanie komponentów odpornych na wysokie temperatury.

System chłodzenia płyty to potężne radiatory na sekcji zasilania, mostku północny i południowym, połączone rurkami cieplnymi.

Gigabyte wypada znakomicie w testach – wydajność, stabilność pracy i działanie systemów płyty nie pozostawiają nic do życzenia.

Gigabyte GA-X58A-UD5 jest tańsza od UD7 o około 200 zł. To cena za prostszy system zasilania i chłodzenia. Mimo tego jest to i tak znakomita płyta dla entuzjastów, niestety także bardzo droga, gdyż kosztująca około 1100 zł.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: