Gigabyte GA-X58A-UD7

Większość producentów oferuje dla wszystkich niemal platform płyty główne z najwyższej półki – charakteryzujące się ogromnymi możliwościami, najwyższą jakością wykonania i doskonałą wydajnością, ale za odpowiednio wysoką cenę. Taka właśnie jest płyta Gigabyte GA-X58A-UD7, przeznaczona dla procesorów Intel z podstawką LGA1366.

Już samo gniazdo procesora daje w tym przypadku wyobrażenie o możliwościach płyty – Intel LGA1366 to najwydajniejsze i najbardziej zaawansowane obecnie układy na rynku.

Płytę zbudowano z użyciem dwuukładowego chipsetu: Intel X58/ICH10R. Mostek północny daje możliwość budowy systemów graficznych z kilku kart ATI (CrossFireX) lub NVIDII (SLI).

Na płycie zainstalowano sześć gniazd DDR3 obsługujących pamięć pracującą w trybie trzykanałowym. Łącznie można zainstalować do 24 GB RAM o częstotliwości pracy do 2200 MHz.

Do instalacji kart rozszerzeń służą: cztery gniazda PCI-Express x16 (dwa z nich pracują w trybie x8), dwa PCI-Express x1 i jedno PCI. Układ generujący dźwięk to Realtek ALC889 a za dwa gniazda sieciowe odpowiadają układy Realtek RTL8111D.

Mostek południowy obsługuje sześć napędów SATA 3 Gb/s. Ponadto układ Marvell 9128 obsługuje dwa napędy SATA 6 Gb/s. Jest jeszcze układ Gigabyte SATA2 kontrolujący dwa kolejne SATA 3 Gb/s oraz jedno ATA133 dla dwóch napędów i JMicron JMB362 obsługujący dwa eSATA 3 Gb/s na tylnym panelu płyty. Na tylnym panelu umieszczono gniazda: dwa PS2, dwa SPDIF, dwa RJ45, sześć mini-jack, dwa IEEE1394 (kontroler TSB43AB23), cztery USB 2.0, dwa combo eSATA/USB2.0 i dwa USB 3.0. Ze złącz na płycie można podpiąć jeszcze jedno IEEE1394 i cztery USB 2.0.

Ogromna liczna gniazd i złącz to tylko jedna z zalet płyty. Kolejną jest na pewno doskonała jakość wykonania i użytych do jej produkcji komponentów. Takie systemy jak podwójny BIOS (Dual BIOS) czy sterowanie poborem prądu (DES), spotykane są i na tańszych płytach tej firmy. System zasilania ma aż 24 fazy i poradzi sobie z każdym procesorem nawet przy ekstremalnym overclockingu. Własnie osoby zajmujące się podkręcaniem będą z Gigabytea zadowolone. Bardzo dobre rozłożenie elementów, komponenty odporne na wysokie temperatury czy rozbudowany BIOS z ogromną liczbą funkcji i zakresami ustawień są dla nich bezcenne. System chłodzenia płyty to potężne radiatory połączone rurkami cieplnymi. Na mostku północnym umieszczono też blok do chłodzenia cieczą. Jeśli to rozwiązanie zbyt kłopotliwe, w zestawie umieszczono dodatkowy ogromny radiator do montażu właśnie na mostku północnym, umożliwiający wyprowadzenie ciepła poza obudowę. Przydatne są także przyciski: POWER, RESET, clrCMOS i wyświetlacz stanów POST BIOSu.

Gigabyte działa tak jak się tego można spodziewać – perfekcyjnie. Płyta jest wydajna i absolutnie stabilna. Podczas podkręcania można spokojnie nastawiać się na bicie rekordów i nie obawiać (oczywiście z założeniem odpowiedniej ostrożności) uszkodzenia czy przeciążenia. Nastawiając się na maksymalna wydajność w 3D można zbudować komputer w cenie niemal małego samochodu.

I właśnie cena jest największą wadą tej płyty – trzeba na nią wyłożyć niemal 1300 zł. Jednakże na pewno znajdzie się grupa entuzjastów gotowych do poniesienia takiego wydatku, którego z pewnością nie będzie żałować.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: