Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3

Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 jest jedną z ciekawszych konstrukcji na rynku. Jest to płyta przeznaczona specjalnie do podkręcania, czemu zawdzięcza dużą funkcjonalność, niezwykle ładny wygląd oraz niemałą cenę, która wynosi 600 zł. Zobaczmy, czy potrafi stawić czoła licznym produktom konkurencji.

Budowa

Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 to płyta ATX z podstawką LGA 1155, co oznacza, że jest przeznaczona dla procesorów opartych na architekturze Sandy Bridge. Możemy na niej zobaczyć cztery banki pamięci DDR3-2133, dwa sloty PCI, dwa sloty PCI-Express x1 oraz dwa sloty PCI-Express 3.0 x16. Dzięki ostatnim dwóm będzie możliwe połączenie mocy dwóch kart graficznych w trybie SLI lub CrossFireX w celu zwiększenia ich wydajności (wówczas PCI-Express przełączy się na tryb x8).

Płyta Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 ma pasywne chłodzenie dużych rozmiarów znajdujące się na chipsecie oraz całej sekcji zasilania. Radiatory są pokaźnych rozmiarów, ale mimo to powinny pozwolić na zainstalowanie nawet naprawdę dużych chłodzeń.

Zobacz również:

Najnowsza konstrukcja Gigabyte charakteryzuje się też zastosowaniem 12-fazowego układu zasilania, który powinien pozwolić na bezpieczną oraz stabilną pracę wszystkich, nawet najwydajniejszych procesorów Sandy Bridge dostępnych na rynku.

Użyty w tej płycie głównej układ dźwiękowy to Realtek ALC 889, czyli standardowa karta dźwiękowa, która będzie w zupełności wystarczająca dla ogromnej liczby użytkowników.

Możliwości

Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 została wyposażona w chipset Intel Z68, przez co spodoba się entuzjastom. Jest to jedyny układ, pozwalający w pełni wykorzystać możliwości najnowszych procesorów Intela, to jest ich podkręcanie i używanie zintegrowanej grafiki.

Płyta cechuje się sporą liczbą wejść i wyjść. Na tylnym panelu płyty możemy znaleźć siedem portów USB 2.0 i dwa porty USB 3.0, gniazdo PS/2, port FireWire, dwa porty eSATA, port Ethernet i ośmiokanałową kartę dźwiękową z SPDI/F.

Podłączyć dyski twarde do Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 będziemy mogli przez osiem portów SATA, z których cztery działają w standardzie 3.0, więc będą mogły pochwalić się przepustowością na maksymalnym poziomie 750MB/s.

BIOS

Nie możemy narzekać na UEFI testowanej dziś płyty. Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 został wyposażony we wszystkie funkcje niezbędne do podkręcania oraz normalnego użytkowania płyty. Pod tym względem nie mamy płycie nic do zarzucenia.

Wyniki testów

Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3
Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3
Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3
Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3

Jak widać, płyta główna ma w komputerze znikomy wpływ na wydajność. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu niemal wszystkie kontrolery są obecnie integrowane w procesorach. Przez to procesor przejął funkcje mostku północnego, a płyty stały się jednolite pod względem wydajności.

Wnioski

Gigabyte GA-Z68X-UD4-B3 jest bardzo dobrą płytą, która ze względu na wysoką cenę nie pojawi się w komputerach wszystkich użytkowników. Jednak jest to sprzęt świetnie wykonany i przemyślany, który z całą pewnością spodoba się osobom wymagającym od komputera czegoś więcej ponad standard.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: