Gigabyte GA-Z77-D3H

Gigabyte GA-Z77-D3H to płyta główna przeznaczona głównie dla zwykłych użytkowników. Widać to już przy pierwszym kontakcie z nią. Nie ma ona wyglądu znanego z konstrukcji dla graczy ani ogromnego systemu chłodzenia. Jest to standardowa płyta główna ze średniej półki, czyli jeszcze nie najbardziej rozbudowana konstrukcja, ale też nie najgorsza.

Budowa

Gigabyte GA-Z77-D3H ma standardowy format ATX . Płyta ta została przygotowana specjalnie dla procesorów Intela opartych na architekturze Sandy Bridge oraz najnowszej Ivy Bridge działających na podstawce LGA1155. Producent zdecydował się na zainstalowanie tu czterech slotów pamięci DDR3, co jest jak najbardziej standardową liczbą. Nie znalazł się tu czterokanałowy kontroler znany z zaprezentowanych w listopadzie 2011 procesorów Sandy Bridge-E, gdyż Intel nie przewidział użycia tej funkcjonalności w produktach typowo konsumenckich. Więcej informacji o chipsecie Intel Z77, procesorach Ivy Bridge oraz ich architekturze znajdziecie w artykule im poświęconym, który niebawem pojawi się na łamach PCWorlda.

Karty graficzne i karty rozszerzeń należy umieścić w trzech slotach PCI-E x1 lub dwóch PCI-Express x16, z których jeden działa z pełną prędkością. Sloty te mają większą przepustowość niż PCI-E 2.0, pozwolą więc przyszłym kartom graficznym rozwinąć skrzydła. Obecnie możliwości tego interfejsu teoretycznie wykorzystują jedynie Radeony HD 7900 oraz GeForce GTX600. Użycie dwóch slotów PCI-E x16 (x8/x8) umożliwia uruchomienie nawet dwóch kart graficznych w trybach SLI oraz CrossFireX w celu zwiększenia wydajności komputera w grach lub obliczeniach. Jest to technologia coraz częściej spotykana nawet w najtańszych płytach głównych, chociaż jeszcze stosunkowo niedawno była czystą egzotyką.

Zobacz również:

  • Gigabyte GeForce RTX 4080 16GB EAGLE OC - nie taki Cyberpunk 2077 straszny, jak go malują

Chłodzenie

Gigabyte GA-Z77-D3H jest chłodzona tylko przez dwa radiatory, które nie są zbyt dużych rozmiarów. Jeden z nich znalazł się na części sekcji zasilania. Druga część tego elementu konstrukcji niestety nie jest w żaden sposób chłodzona. Drugi, powierzchniowo większy radiator został zainstalowany na chipsecie. Nigdzie nie ma zainstalowanego wentylatora, więc chłodzenie jest pasywne, inaczej mówiąc - bezgłośne i zupełnie nieinwazyjne.

Gigabyte GA-Z77-D3H został wyposażony w typowy zestaw portów. Na tylnym panelu płyty znajdziemy: wejście PS/2, po cztery porty USB 2.0 i 3.0, port Ethernet, a także ośmiokanałową kartę dźwiękową wraz z SPDI/F. Chipset Z77 wykorzystuje możliwości zintegrowanej z procesorem karty graficznej, więc na płycie znalazły się wyjścia obrazu: VGA, DVI oraz HDMI.

Bezpośrednio na płycie zabrakło dodatkowych możliwości takich jak dodatkowe przyciski służące do podkręcania komputera resetowania go i czyszczenia CMOS, wyprowadzone punkty do pomiaru napięć. Są to jednak możliwości przeznaczone głównie dla zaawansowanych użytkowników, a do nich nie jest kierowana testowana przez nas konstrukcja, warto mieć to na uwadze. Gigabyte zamontował za to slot mSATA, które pozwala bezpośrednio na płycie głównej zainstalować miniaturowy dysk SSD, który przyśpieszy działanie komputera. Do płyty głównej można podłączyć cztery wentylatory. Jest to wystarczająca liczba do zwykłego komputera.

Gigabyte GA-Z77-D3H obsługuje pamięci dyskowe za pomocą sześciu portów SATA, z których dwa obsługują standard 3.0, a zatem ich maksymalna przepustowość wyniesie około 750MB/s.

BIOS

Płyta Gigabyte GA-Z77-D3H została wyposażona w bardzo czytelny i estetyczny BIOS typu UEFI o nazwie 3D BIOS . Jest to nowość, poprzednie płyty producenta nie miały tego typu funkcjonalności. Co prawda znalazły się tu wszystkie funkcje niezbędne do podkręcania procesora i pamięci RAM, jednak biorąc pod uwagę estetykę menu, dochodzimy do wniosku, że lepiej na tym polu wypadły chociażby płyty MSI.

Wydajność

Gigabyte GA-Z77-D3H w testach wydajnościowych wypada tak samo jak inne płyty, co oznacza, że BIOS płyty został wykonany z odpowiednią starannością i nie zawiera rażących błędów. Wszystko z powodu zintegrowania w procesorze kontrolera pamięci oraz PCI-E. Obecnie wszystkie płyty główne dostępne na rynku cechuje identyczna wydajność. W specjalistycznych testach może ona wahać się w granicach 1-5%, jednak jest to spowodowane niepewnością pomiarową.

Wnioski

Gigabyte GA-Z77-D3H to podstawowy model płyty, więc nie mieliśmy względem niego zbyt dużych wymagań. Oferuje ona stabilną pracę, czytelne UEFI, podstawowe porty rozszerzeń i niewiele więcej. Zabrakło tu wyprowadzonych punktów do pomiaru napięcia, przycisków włączania, resetowania i podkręcania płyty, a nawet możliwości szybkiego wyczyszczenia CMOS. Jest to świetna płyta do domowego, niezbyt drogiego komputera, jednak z całą pewnością nie spodoba się entuzjastom i fanom podkręcania.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: