Gigabyte GV-597D5-2GD-B

Karty graficzne Asus Matrix to propozycja dla największych entuzjastów komputerowych. W zamian za bardzo wysoką cenę oferują one seryjnie podkręcone częstotliwości pracy, możliwość łatwego dalszego podkręcania i kilka dodatkowych sztuczek. Nie inaczej jest z kartą Asus Matrix 5870 P/2DIS/2GD5.

Asus Matrix 5870 P/2DIS/2GD5 wykorzystuje najlepszy układ graficzny dostępny obecnie na rynku: ATI Cyprees – Radeon HD 5870. Układ ten dysponuje 32 potokami renderingu i 1600 zunifikowanymi jednostkami przetwarzania. Na karcie Asus Matrix 5870 P/2DIS/2GD5 układ pracuje z częstotliwością 894 MHz. Pamięć to GDDR5 o szerokości szyny danych 256 bitów i częstotliwości pracy 4800 MHz , ale w odróżnieniu do zwykłego HD 5870, powiększono dwukrotnie jej pojemność– wynosi ona 2048 MB.

Układ chłodzenia karty przypomina referencyjny, ale nie jest z nim identyczny. Niestety pracuje on równie głośno a zaraz po uruchomieniu komputera nawet głośniej, za to jest znacznie skuteczniejszy. U góry obudowy radiatora umieszczono napis MATRIX zmieniający kolor w zależności od załadowania zdefiniowanych ustawień.

Do karty dołączono aplikację umożliwiającą łatwe podkręcanie z poziomu systemu zegarów rdzenia i pamięci oraz ich napięć. Jeśli przesadzimy, zawsze można je przywrócić do domyślnych dzięki umieszczonemu na śledziu przyciskowi. Aplikacja pozwala także na wybranie wspomnianych wcześniej zdefiniowanych profili ustawień.

Na śledziu karty umieszczono wyjścia: DVI, DisplayPort i HDMI. Jest także przejściówka DVI-VGA. Zasilanie dostarczane jest przez PCI-Express x16 i dwa gniazda 6 i 8 pin. Z tyłu karty w wycięciu obudowy znajdziemy sześć punktów umożliwiających bezpośredni dokładny pomiar napięć komponentów karty.

Asus Matrix 5870 P/2DIS/2GD5 doskonale spisał się w testach . Jak każdy Radeon HD 5970 pozwala on na granie we niemal we wszystko przy maksymalnych szczegółach obrazu i w najwyższych rozdzielczościach.

Asus Matrix 5870 P/2DIS/2GD5 to ciekawa karta graficzna przeznaczona dla entuzjastów. Niestety, jak zawsze w tego rodzaju konstrukcjach, oferowane w stosunku do wersji referencyjnych zyski, nie uzasadniają znacznego wzrostu ceny.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: