Gigabyte GV-N28-1GH-B

Karta graficzna Gigabyte’a to aktualnie jeden z najszybszych produktów jakie można kupić. Jej konstrukcja nie odbiega od wytycznych dla modeli z procesorami GeForce GTX 280 opracowanych przez NVIDIĘ. Z tego względu model nie wyróżnia się jakimiś szczególnymi przymiotami na tle konkurencji, za to jest tak szybki jak inne produkty tej serii i spełni oczekiwania praktycznie każdego wymagającego gracza.

Karta graficzna Gigabyte’a to aktualnie jeden z najszybszych produktów jakie można kupić. Jej konstrukcja nie odbiega od wytycznych dla modeli z procesorami GeForce GTX 280 opracowanych przez NVIDIĘ. Z tego względu model nie wyróżnia się jakimiś szczególnymi przymiotami na tle konkurencji, za to jest tak szybki jak inne produkty tej serii i spełni oczekiwania praktycznie każdego wymagającego gracza. W stosunku do najlepszych modeli GPU serii GeForce 8 i 9 w nowych procesorach serii GeForce GT200 rozbudowano szereg elementów. Liczba zunifikowanych jednostek przetwarzania wzrosła ze 128 do 240 (w modelu GTX280, w GTX260 jest ich 192), istotną różnicą jest też zwiększenie ilości potoków renderingu z 24 (w modelu 8800 GTX lub Ultra) do 32. Poszerzeniu do 512 Mb uległa także szyna komunikacyjna pomiędzy procesorem, a pamięciami GDDR3. Procesor wykonywany jest w dość przestarzałym procesie technologicznym 65 nm. Ciekawie prezentują się udoskonalenia procesora mające na celu usprawnienie jego działania w zastosowaniach zbliżonych do CPU. Jednostka zarządzania wątkami (których karta może przetwarzać ponad 30 tys jednocześnie) jest teraz sprzętowa, a nie programowa jak to miało miejsce w GPU starszej generacji. Poszczególne bloki z jednostkami przetwarzania strumieniowego (takich bloków jest 8) mają też swoją własną pamięć podręczną. Te elementy wpływają na poprawę wydajności karty w trybie obliczeń nie związanych z przetwarzaniem grafiki 3D. Sama karta ma spore gabaryty, lecz nie jest większa od znanych już gigantów GeForce 9800 GX2 czy Radeon HD 3870 X2. GeForce GTX280 ma ok 27 cm długości i waży 922 gramy (dla porównania GeForce 9800 GTX - 712 gramów, a GeForce 9800 GX2 aż 1111 gramów).

Chłodzenie całkiem ciche

Zastosowano układ chłodzenia z pojedynczym wentylatorem. Podczas pracy z aplikacjami 3D czy oglądaniu filmów (nawet HD) karta pracuje cicho, jednak pod pełnym obciążeniem, wyświetlając grafikę w grach znacznie hałasuje. Nowe procesory NVIDII doczekały się lepszego zarządzania energią. Na biegu jałowym sama karta ma pobierać ok 25W energii. Odtwarzając film HD zaledwie 10 W więcej, a przy maksymalnym obciążeniu...no cóż 236W. Nasze testy wykazały, że istotnie karta pobiera mniej energii niż poprzednicy, szczególnie nie wykonując zaawansowanych obliczeń graficznych, a wyświetlając np. pulpit Windows czy służąc wyświetlaniu obrazu podczas prac biurowych czy przeglądania Internetu. Nasz kompletny zestaw testowy wyświetlając pulpit Visty pobierał ok 130W energii. To mniej więcej tyle co wielokrotnie wolniejszy GeForce 9600 GT. Dla porównania "nic nie robiąc" nasz testowy komputer z kartą GeForce 9800 GX2 pobiera ok 206 W energii. Przy pełnym obciążeniu pobór mocy wzrastał do ok 320 -360 W. Prądożerny, dwuprocesorowy GeForce 9800 GX2 pobierał w tej samej konfiguracji 398 W. Dobrą wiadomością jest także to że karta wspiera technologię Hybrid Power czyli jeśli zamontujemy ją na odpowiedniej płycie głównej z chipsetem NVIDII (np. nForce 780a, czy GeForce 8200) to przy braku zapotrzebowania na dużą moc GPU karta może być całkowicie odłączona. Aby uruchomić kartę należy podłączyć do niej dwa złącza zasilania 6-pinowe oraz 8-pinowe. Jeśli zasilanie będzie niewystarczające karta się nie uruchomi, a zamontowana na śledziu karty dioda będzie czerwona.

Wydajność

W zdecydowanej większości testów dotrzymuje kroku dwuprocesorowemu potworowi GeForce 9800 GX2. Tylko najbardziej wymagające gry, takie jak Crysis pokazują nieco słabszą wydajność GTX280. W trybie maksymalnej szczegółowości (Very High) GX2 jest nieco szybszy od GTX-a 280. Zapewnia płynną rozgrywkę w rozdzielczości 1600x1200 pikseli. 280-ka wypada słabiej lecz pamiętajmy, że różnice nie są wielkie. Pod względem wydajności mamy więc do czynienia z prawie równorzędnymi kartami. Naszym zdaniem lepszą kartą jest model jednordzeniowy, a to ze względu na brak konieczności obsługi przez gry profili SLI, które w przypadku GX2-ki mogą powodować istotny spadek wydajności karty. W przypadku modelu GTX280 nie musimy się martwić czy karta obsługuje SLI czy też nie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: